Genişletmeyle ilgili hiçbir şart yok!

3 şirket teklif verdi
İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesiyle ilgili son teklifler dün alındı. 5 şirketin şartname alıp bunlardan isimleri açıklanmayan 3’ünün teklif verdiği ihalenin açık artırma bölümü önümüzdeki hafta içinde yapılacak.
Ancak, günlerdir tartışma konusu olan kapasite artımının miktarıyla ilgili şok bir gerçek ortaya çıktı. O da, şartnamede ihaleyi kazanacak şirketin limanın kapasitesini artırmasıyla ilgili hiçbir koşul bulunmayışı… Yani, limanı alan şirket, herhangi bir yatırıma gitmeden yalnızca işletmecilik yapabilecek.

İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali’nin özelleştirme ihalesi sürecinde son teklifler Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na verildi.
Kastamonu İnebolu Limanı’nın işletme hakkına da sahip olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin (ADÜAŞ) sermayesinde bulunan yüzde 100 oranındaki ÖİB hissesinin “blok satış” yöntemiyle atıl durumda bulunan Hopa Termik Santrali’nin de bulunduğu taşınmazlar ve üzerindekiler “varlık satış” yöntemiyle bir bütün halinde özelleştirilecek.
Özelleştirme süreci iki yıl önce başlayan ve geçici teminat tutarı 15 milyon lira olarak belirlenen ihalede, 5 şirket şartname aldı, bunlardan 3’ü teklif mektubu verdi.
Ancak, limanın satışıyla ilgili açık artırmaya dün geçilmedi ve bu işlemin Bakanlık’tan komisyon onayı alındıktan sonra önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleşeceği belirtildi. Teklif veren şirketlerin isimleri ise açıklanmadı.
Limanın tartışma konusu olan özelleştirme koşullarıyla ilgili endişeler ise haklı olmanın ötesine geçip şok edici bir bilgiyle sonuçlandı.
İhale şartnamesinde, satın alacak şirketin limanın kapasitesini artırmasıyla ilgili hiçbir bağlayıcı hüküm bulunmuyor.
Süreç içerisinde ulaşılabilen bilgilerde limanın 3 kat büyütüleceğiyle ilgili bölümün bir koşul olmadığı, sadece satın alacak şirketin genişletme yolunda yatırım yaparsa bu hacme erişebileceğinin kastedildiği ortaya çıktı.
Yani, limanı alan şirket, herhangi bir yatırıma gitmeden yalnızca işletmecilik yapabilecek.