Gezici Festival bir kez daha Kastamonu’da

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival, 1-14 Aralık arasında sinemayı bir kez daha şehir şehir dolaştıracak.  Bu yıl 23. kez yapılan festivalin durakları Ankara, Sinop ve Kastamonu.  1-7 Aralık arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nde Ankara’daki sinemaseverlerle buluşacak olan Gezici Festival, 8-11 Aralık arasında Telvin Sanat Akademi’nin katkılarıyla Sinop’ta, 12-14 Aralık arasında ise Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun desteğiyle Kastamonu’da olacak. Gezici Festival’in güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümünde bu yılki sanatçı konuğu ise İsrail’den Guy Ben Ner olacak.

Oyuncu ve yazar Ercan Kesal’in Sinemanın Gücü ve Sinemada Adalet-Vicdan Olgusu, başlığını taşıyan seçkisinin yanı sıra IlCinemaRitrovato film festivaliyle işbirliği içinde GuyBorlee, İtalyan Usülü Evlilik ve Boşanma başlığı altında toplanan “İtalyan tarzı komedi”nin üç örneğini izleyiciye sunacak. Geçmişin sinemasında bugünün dertlerine dair bir başka özel bölüm, Amerikan Film Enstitüsü’nden Mimi Brody’nin seçkisiyle karşımıza çıkacak.

Festivalin özel bölümleri kapsamında, Sessiz Divalar: Zamansız ve İsyankâr başlığı altında, Eye Film Müzesi sessiz film küratörlerinden Elif Röngen-Kaynakçı sinemaseverleri, canlı müzik eşliğinde iki sıradışı filmi izlemeye davet edecek.

Gezici Festival’in son yıllardaki klasikleşen bölümlerinden biri haline gelen, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümün bu yılki sanatçı konuğu İsrail’den Guy Ben Ner.

İlk yılından bu yana Gezici Festival’i yalnız bırakmayan ve her yıl festivale birbirinden özgün afişler sunan Behiç Ak, 23’üncü yılda da hazırladığı afişle Gezici Festival’e desteğini sürdürüyor.