Gider’den sert eleştiri

Şehit Şerife Bacı Öğretmen Evi’ndeki toplantıda konuşan Şube Başkanı Ahmet Gider, 2015 yılının kamu çalışanlarının haklarının savulunması açısından tarihe ihanet yılı olarak geçtiğini söyledi. Gider, yetkili sendikaların 2016 yılında da bu durumların yaşanmaması için önemli görevler düştüğünü ifade etti.

 

IMG_7994

Türk Tarım Orman-Sen Kastamonu Şubesi’nin düzenlediği istişare toplantısı, Türkiye Kamu-Sen Genel Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Demirci’nin de katılımıyla cumartesi günü gerçekleştirildi.

Şehit Şerife Bacı Öğretmen Evi’ndeki toplantıda konuşan Şube Başkanı Ahmet Gider, 2015 yılının kamu çalışanlarının haklarının savulunması açısından tarihe ihanet yılı olarak geçtiğini söyledi. Gider, yetkili sendikaların 2016 yılında da bu durumların yaşanmaması için önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Gider, “2015 yılında imzalanan toplu sözleşme memurlarımız için yeni bir oyunun parçası olarak sahneye konulmuş ve enflasyon farkı hesabı değiştirilerek memurların yüzde 1.8 zarar etmesine neden olmuştur. Kamu çalışanlarının sürekli zarar ettirildiği, haklarında geriye gidişlerin yaşandığı ve sarı sendika tarafından toplu sözleşme açıkça ihanete uğratıldığı bir yıl olan 2015’in son aylarında kırmızı çizgimiz iş güvencemize de el atmak istenmiştir. Her türlü bahanelerle memurun iş güvencesini kaldırma girişimleri son dönemde giderek hızlanmış, memurların tazminatını verip işten atmak gibi bir rüyanın peşine takılmışlardır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Demirci ise konuşmasında, şap başta olmak üzere hayvan hastalıklarına değindi ve “Hayvan pazarlarının kapatılması geçici bir tedbir oluşturuyor. Çiftçilerimizin mağduriyetlerinin kısa süreli olmasını umut ediyoruz. Uzun süreli hayvan ticaretinin kesilme durumunun olmadığını ve bu durumun şap hastalığını önlemek için geçici bir tedbir olduğunu düşünüyorum. Bunda kısa sürede mesafe alınacağını düşünüyorum. Koruyucu ırk çalışması için tedbirler alındığını biliyoruz. Daha kontrollü kurulacak pazarlarda hastalıklardan arınmış pazar kurulacağını biliyoruz” dedi.

Türkiye Kamu-Sen olarak memurun iş güvencesine nasıl baktıklarını da anlatan Demirci, “Memurların iş güvencesi diye bahsedilen hiç çalışmadan maaş alan memur varsa bu memurların siyasi iktidarın ya yandaş memuru olduğunu yada siyasi iktidarın yandaş sendikasının yöneticileri olduğunu düşünüyoruz. Yoksa 657 sayılı devlet memuru kanunlarına göre memurun hangi şartlarda çalışacağı kanunen bellidir” diye konuştu.

“Taşeronlaşma en vahşi kapitalizm istihdam modeli olup. Kamuda ve özelde insanların kanının emdirilmesidir” diyen Demirci, “Türkiye’de 800 tane taşeron firma patronu yaklaşık kamuda ve özelde 2 milyon 500 bin gencin kanını emmektedir” diye konuştu.

NEDİM AFACAN

Toplantıda konuşan Kamu-Sen İl Temsilcisi Nedim Afacan da, Milletvekili Murat Demir’in sözlerini hatırlatarak “Bugünlere nerelerden geldiğimizi onlar da çok iyi biliyorlar. Devlet hiyerarşide adalet bitmiştir. Bu adalet olmadığı için devlet mekanizmaları iyi işlemiyor. Ama şu unutulmasın ki Türkiye Kamu-Sen bu devletin garantisidir. Bu mekanizme rayına tekrar oturacaktır ” dedi.

 

Şehit Şerife Bacı Öğretmen Evi’nde düzenlenen toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Demirci, Türk Tarım Orman-Sen 20 nolu Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Gider, Türk Tarım Orman-Sen 20 nolu Kastamonu Şubesi Çankırı İl Temsilcisi Hasan Akgündüz, Kamu-Sen Kastamonu İl Temsilcisi Nedim Afacan ve yöneticiler katıldı.

CENGİZ MUHZİROĞLU