GİRİŞİMCİLİK VE DİJİTALLEŞME MÜDÜRLÜĞÜ KURULSUN

Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) Genel Başkanımız Zafer Küçükşabanoğlu, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nde için yarışacak Belediye Başkan Adaylarına çağrıda bulunarak, Kastamonu Belediyesi bünyesinde ’’Girişimcilik ve Dijitalleşme Müdürlüğü’’ kurulmasını talep etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan KASGEG Genel Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu şunları ifade etti:

 ’’Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) ailesi olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar memleketimiz ile ilgili çağa ayak uyduran, yenilikçi etkinlikler ve projeler gerçekleştirmeye gayret gösterdik. İstanbul’da düzenlediğimiz etkinlikte Dünya’nın en büyük firmalarından birisi olan Alibaba.com / E-Glober firmasının Yöneticisi Emrah Alp Cora’yı davet ederek, ’’Gelecekte Dijitalleşmenin Önemi’’ konusunda bilgiler aldık. Aynı zamanda geçtiğimiz aylarda Kastamonu’da ilk kez ’’Yapay Zeka’’ konferansı düzenleyerek, üyelerimizi ve halkımızı bu konuda bilgilendirdik. Bundan sonrada konusunda uzman kişilerle bir araya gelerek gelecekte önemli olan birçok konuda halkımızı, özellikle de gençlerimizi geleceğe hazırlamaya gayret göstereceğiz.

Kastamonu’muzun geleceğini düşünen bir sivil toplum kuruluşu olarak Dünya’nın çok hızlı bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu biliyoruz. Türkiye’de bu değişim ve dönüşüme ayak uydurmaya gayret gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan ’’Dijital Dönüşüm Ofisi’’, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın artık gündeminin ilk sıralarına ’’Girişimcilik ve Dijitalleşme’’ konusunu alması, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) gibi önemli kuruluşlarımız da bu yenilikçi konuları gündemlerine alıp, etkinlikler gerçekleştirmesinin çok önemli adımlar olduğunu düşünüyoruz. Bu gelişmelerle birlikte Türkiye’deki birçok Belediye’nin de ’’Girişimcilik’’, ’’Dijitalleşme’’, ’’İnovasyon’’, ’’Yapay Zeka’’ gibi konulara eskiye göre çok daha fazla önem verdiğini ve bu konuları gündemlerine aldığını da yakında takip ediyoruz. Artık 2019 yılına girdik. Yapay zekanın, dijitalleşen dünyanın konuşulduğu günümüzde bu değişim ve dönüşüme tüm şehirlerin ayak uydurması gerektiğini düşünüyoruz.

Yapılan tüm araştırmalarda önümüzdeki 25 yıl içerisinde şuan var olan mesleklerin %47’sinin yok olacağı belirtiliyor. Kaybolacak mesleklerin yerine de yeni meslekler alacak. Bu yeni mesleklerin hemen hemen hepsi teknoloji ile entegre olmuş meslekler olacak. Günümüzde hükümet sisteminin de Belediyelere yüklediği misyonun çok önemli olduğunu biliyoruz. Belediyelerin ’’Sosyal Belediyecilik’’ misyonu içindeki en önemli görevlerinden birisinin de gençleri geleceğe hazırlamak olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple KASGEG ailesi olarak Kastamonu Belediyesi bünyesinde ’’Girişimcilik ve Dijitalleşme Müdürlüğü’’ kurulmasını talep ediyoruz.

Kurulmasını talep ettiğimiz Girişimcilik ve Dijitalleşme Müdürlüğü’nün misyonu ve vizyonu ise;

  • Sistematik çalışmalarla Kastamonu’daki girişimcilik potansiyelinin arttırılması için çalışmalarda bulunmak.
  • Girişimciliğin önündeki engellerin tespiti ve giderilmesi için çalışmalar yürütmek.
  • Kastamonu’nun”girişimci profili”ni belirlemek.
  • Dijitalleşme, Yapay Zeka, İnovasyon gibi konuları çeşitli platformlarda işlemek.
  • Üniversite-sanayici işbirliğini sağlamak.
  • Girişimciliği özendirmek.
  • Özgün ve orijinal projeleri belirleyerek fon sağlayıcı kuruluşlara sunmak.
  • Unutulmuş meslekleri canlandırarak ekonomiye katkı sağlamak.
  • Başarılı girişimcileri ödüllendirmektir; olmalıdır.

Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) olarak bu talebimizin tüm Belediye Başkan adayları tarafından Kastamonu’nun geleceğini düşünerek gündemlerine almalarını istiyoruz. Başkan adayları bu konuda adım atacaklarını taahhüt ederlerse, Kastamonu’nun geleceği için çok önemli bir adım atmış olacaklarını düşünüyoruz.”