Gökdere’ye müjdeli ziyaret

Vali Günaydın ve Belediye Başkanı Babaş, Honsalar Camisi’nde kıldıkları Cuma namazının ardından Gökdere sokağın bitimine kadar yürüyerek vatandaşların taleplerini yerinde dinlediler.

“Bu bölgeyi bir bütün olarak ele alacağız” diyen Vali Günaydın, “Uygulayacağımız proje ile hem tarihi kültürel dokuyu restore ederek geleceğe taşıyacağız hem de bölgede turizm hareketliliği sağlayarak mahalle halkını gelir sahibi yapacağız “dedi.

Belediye Başkanı Babaş ise Honsalar mahallesinin şehrimizde tarihi dokunun en zengin olduğu alanlardan biri olduğunu ifade ederek, Şeyh Şaban’ı Veli caddesi ile Kefeli arasında yapacakları sokak sağlıklaştırmasının kapsamını Honsalar’daki birinci çeşmenin olduğu noktaya kadar uzattıklarını açıkladı.

 

Honsalar Mahallesi’nin Gökdere Sokağı dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Vali Şehmus Günaydın ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı misafir eden mahalleli, tarihi camilerinde kılınan Cuma namazı sonrası dertlerini “en yetkililere”yerinde anlatma fırsatı buldu.

Vali Günaydın ve Belediye Başkanı Babaş, sokağı Açıkmaslak mevkiine bağlayan son noktaya kadar vatandaşlarla birlikte yürüdüler, çocuklara hediye dağıttılar, sokak sakinleri ile sohbet ettiler.

Vali Günaydın ve Belediye Başkanı Babaş, aciliyet gösteren bazı sorunların çözümü için gerekli notlarını aldılar ve onarım gerektiren bazı konutları ise içine girerek bizzat incelediler.

“Bu bölgeyi bir bütün olarak ele alacağız”

Gökdere’deki incelemelerinin ardından Kastamonu Ziraat Odası’nı ziyaretinde açıklamada bulunan Vali Günaydın, Honsalar Mahallesi ile ilgili kapsamlı bir çalışmanın ipucunu “Bu bölgeyi bir bütün olarak ele alacağız” sözleriyle gösterdi.

“Uygulayacağımız proje ile hem tarihi kültürel dokuyu, restore ederek geleceğe taşıyacağız hem de bölgede turizm hareketliliği sağlayarak mahalle halkını gelir sahibi yapacağız “şeklinde konuşan Vali Günaydın şunları söyledi: “Bu bölgeyi canlandıracağız. Apartman tarzı konutlar önerirsek bu bölge için, Kastamonu tarihine yazık etmiş oluruz. Belediyemiz sokak sağlıklaştırması ile ilgili bir noktaya kadar çalışma yaptı. Biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkısı ile bölgeyi baştan sona bir restorasyondan geçirmeyi hedefliyoruz.”

“Turistik pazar”

Vali Günaydın, mahalle halkını gelire kavuşturmak gerektiğini çizdiği konuşmasında, “Bu amaçla burada tarihi dokuya uygun bir Pazar oluşturalım. Ev hanımları evlerinde yaptıkları turistik ürünleri gelecek turistlere satsınlar” dedi.

“Mihenk noktamız Gelin Kayası olacak”

Vali Günaydın, Gökdere sokağının Açık Maslak yönünde yer alan ve mahalle halkının “Gelin Kayası” olarak isimlendirdiği kayalık alan ile özel olarak ilgilendi. Kapadokya’daki peri bacalarını andıran figürlerin turizm açısından önemine dikkat çeken Vali Günaydın, “Gelin Kayası bu bölgedeki turizm çalışmamızın mihenk noktası olacak. Burayla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması ve bir turizm figürü olarak değerlendirilmesi için bir dernek kurularak işe başlanmalı” dedi.

Aynı alan içinde çeşitli sayıda mağara olduğunu da öğrenen Vali Günaydın, “Mağaralar ile ilgili çalışma için de hemen ilgili kuruluşlara direktif vereceğim” açıklamasında bulundu.

“Sokak sağlıklaştırma projemize dahil ettik”

Vali Günaydın ile birlikte Gökdere’de incelemede bulunan Belediye Başkanı Tahsin Babaş da Honsalar mahallesi ile ilgili projeleri konusunda Kastamonu Ziraat Odası’nda değerlendirmelerde bulundu.

“Honsalar Mahallesi ve özellikle bu bölge tarihi dokunun en önemli olduğu bir alanı kapsıyor” diyen Belediye Başkanı Babaş, “Şeyh Şaban’ı Veli caddesinden Kefeli’ye ve eski Belediye binasına kadar olan bölgenin sokak sağlıklaştırmasının kapsamını Honsalar’daki birinci çeşmenin olduğu yere kadar uzatacağız” dedi.

“Bakanlık 10 milyon TL katkı sağlayacak”

Babaş, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na (KUZKA) verecekleri güdümlü proje kapsamında Şeyh Şaban’ı Veli caddesinden Honsalar’a kadar uzanan tarihi alanın sokak sağlıklaştırmasını gerçekleştireceklerini kaydederek, “Bu projemize Kalkınma Bakanlığı KUZKA aracılığı ile 10 milyon TL destek sağlayacak. Bu yıl bu bütçenin 4 milyon 300 bin lirasını kullanacağız” açıklamasında bulundu.

“Eski belediye binasını yıkacağız”

Honsalar mahallesinin kültürel dokusunu korumak ve bölgeyi turizme kazandırmak için büyük gayret sarf ettiklerini dile getiren Belediye Başkanı Babaş, “Halk Sağlığı Müdürlüğü eski belediye binamızı boşalttığı gün binayı yıkacağız ve meydan haline getireceğiz” şeklinde konuştu.