Göksel’den fındık çıkışı

İGM’nin MHP’li Bozkurt üyesi İsmail Göksel, fındık fiyatlarının son dönemlerde sürekli düşüş gösterdiğini, başka şehirlerde 10 liraya satılan fındığın Kastamonu’da 7,5 liraya zorla satıldığını söyledi.

Toprak Mahsülleri Ofisi’nin rekolte yetersizliğini bahane göstererek Kastamonu pazarından fındık almaması sonrasında yaşanan sorunlar İsmail Göksel tarafından gündeme taşındı.

Kastamonu’nun 8 ilçesinde fındık, 6 ilçesinde ise kestane üretimi yapıldığını hatırlatan İsmail Göksel, fındık yapılan 8 ilçede 78 bin dekar alanda üretim gerçekleştirildiğini, ortalama verimin ise dekar başına 125 kilogram olduğunu söyledi.

İsmail Göksel, “Kayıtlara bakıldığı zaman yıllık üretim 8 bin ton civarında gözüküyor. Son yıllarda üretimde olduğu gibi fiyat konusunda da bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Fiyatlar sürekli düşüyor. Sayın Tarım Bakanı Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımı yapılacağını ve alım fiyatlarının 10 TL olacağını beyan etmesine rağmen Kastamonu’da ofis olmadığı için üreticiler fındığı tüccarlara satmak zorunda kalıyor. Fiyat 7 ila 7,5 lira arasında değişiyor. Bu durum mağduriyetleri arttırıyor. Bu saatten sonra ofisin açılması üreticilerimize fayda sağlamayacaktır. Konu ile ilgisi olan tüm kuruluş ve şahıslar vebal altındadır. Toprak Mahsulleri Ofisi gelmese bile buğdayda olduğu gibi şubesinin gelmesi gerekmektedir” diye konuştu.