Gökyüzü yere indi, kent birbirine girdi

Fırtına, dolu ve sağanak ortalığı savaş yerine çevirdi. Üstüne çöken kara  bulutlar nedeniyle saat 17.00’den itibaren akşamı, yoğun yağışla birlikte de geceyi yaşayan kenti ardı ardına çakan şimşek ve düşen yıldırımlar aydınlatırken, cevizden iri dolu, apartmanların duvarlarını delik deşik etti.

Dolu isabet edip yaralananların olduğu afette otomobil, ev ve işyerlerinin camları kırıldı, kaportaları ezildi. Su baskınları yaşandı. Yoğun yağış sırasında trafik kilitlendi, kapanan yollar oldu.  Bir saat içinde metrekareye düşen yağış miktarı 25 kilogramı buldu. Belediye ekipleri sabaha kadar çalıştı.

Kastamonu dün akşam saatlerinde bugüne kadar yaşamadığı sertlikte bir atmosferik saldırının hedefi oldu.

Saat 17.00 itibariyle kentin üstünü kaplamaya başlayan kara bulutlar, 17.30 sularında fırtınayla birlikte adeta kentin üzerine düştü. Hemen ardından şimşek ve yıldırımlarla birlikte düşmeye başlayan yağış ve görülmedik büyüklükteki dolu ortalığı savaş alanına çevirdi.

Fırtınayla yatay hareket eden cevizden iri dolular apartmanları makineli tüfek ateşine maruz kalmışçasına delik deşik ederken, oto ve bina camları, güneş enerjisi panelleri, trafik lambaları ve otoların camları kırıldı, kaportaları ezildi.

Yarım saatlik bölümü çok yoğun olmak üzere bir saatlik sürede metrekareye 25  kilogram yağışın düştüğü kentte, Sunta Kavşağı, Hacıbey Kavşağı göle döndü. Araçların kimisi arızalandı, kimisi  suya saplanıp kaldı. Sunta kavşağı alt yolu su dolması nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Çay boyu ve parklardaki ağaçların dalları kırıldı, yaprakları döküldü, mazgallar ve su gidişi olan yerler kapandı. İşyeri ve dükkânlar su bastı, bazı kesimlerde elektrikler kesildi.

Afet boyutundaki yağış sonrasında Belediye,  itfaiye, AFAD, Kargaz, Enerjisa ekipleri seferber oldu.

Yol boylarında uzun kuyruklar oluştu. Yağan iri dolusırasında otosunu kurtarmaya çalışanlar başta olmak üzere saklanacak yer bulamadığı için dolunun hedefi olup  başından yaralananlar oldu. Taşköprü yolunda da kavak ve ağaçlar yola devrildi. Dolu yağışı nedeniyle hayat durma noktasına gelirken GSM şirketlerine ait vericilerde de zarar oluştu.

Etkili yağış Kastamonu merkezinin yanı sıra İhsangazi ve Araç’ta da hasara yol açtı.

Dolu yağışının yerini sağanak yağışa bırakması sonrası vatandaşlar, hasar gören araç, ev ve işyerlerine bakmak için sokaklara akın etti. İtfaiye ve AFAD ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladı.

Belediye ekipleri sabaha kadar mesai yaptı.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

İlimiz merkezinde 13.09.2018 tarihinde saat 17:30’dan itibaren etkili olan dolu yağışı sebebiyle ev, işyeri ve araçlarda maddi hasar meydana gelmiş olup, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce vatandaşlarımızın hasarlarına ilişkin bilgiler AFAD Kriz Merkezinde  toplanmaktadır.

Toplanan bilgiler doğrultusunda TAMP Kastamonu Afet Müdahale Planı uyarınca Hasar Tespit Hizmet Grubu ve Zarar Tespit Hizmet Grubu Ana Çözüm Ortağı kurumlar ile bu hizmet gruplarının destek çözüm ortağı kurumlarca görevlendirilen ekipler, 14.09.2018 günü 08:30 itibariyle, hasar gören alanlarda gerekli hasar tespiti çalışmalarını yürüteceklerdir.

13.09.2018 tarihi saat 23:40 itibariyle 370 araç hasarı, 90 ev hasarına ilişkin talep alınmıştır. Hasar durumuna ilişkin vatandaşlarımız Müdürlüğümüzü aramaya devam etmektedir. Söz konusu dolu yağışı sebebiyle merkez ve ilçelere bağlı toplam 170 köyde enerji kesintisi yaşanmaktadır. Köylerimizde yaşanan enerji kesintisini giderme çalışmaları sürmektedir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Kriz Merkezi sabaha kadar açık kalacak olup vatandaş başvurularını almaya devam edecektir.