Göl ve Subaşı için sevindirici gelişme; Pazaryeri talebine olumlu rapor

  • İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Göl ve Subaşı’nda pazaryeri kurulmasıyla ilgili önergeyle ilgili incelemelerini tamamladı.
  • Komisyonun, her iki yerleşimde yaptığı incelemeler sonrasında hazırladığı ve 6 Ocak’taki İl Genel Meclisi oturumunda okunup karara bağlanması beklenen raporunda olumlu görüş belirttiği, talep edilen pazaryerlerinin kurulmasının yöredeki ekonomik ve sosyal gelişme bakımından uygun olacağı görüşüne vardığı öğrenildi.

Subaşı ve Göl köylerinin pazaryeri taleplerine İl Genel Meclisi’nin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun olumlu yaklaştığı öğrenildi.

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayındaki toplantısında Kastamonu 5. Jandarma Eğitim Alayı’nda eğitim gören personelin ve yakınlarının Göl ve Subaşı köylerinde büyük bir ekonomik hareketlilik oluşturdukları verilen önergeyle gündeme getirilmişti. Subaşı ve Gölköy merkez alındığında çevredeki yaklaşık 20 köyün de geçimlerini tarım ürünlerinden elde ettikleri bilgisinin paylaşıldığı toplantıda, bölgeye bir organik pazaryerinin kurulması için bir çalışma yapılması kararlaştırılmıştı. İl Genel Meclisi tarafından bu konuda bir rapor hazırlaması istenen İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Subaşı ve Göl köylerinde yapmış olduğu araştırma çalışmalarını tamamladı.

İl Genel Meclisi’nin hafta başında başlayacak olan Ocak ayı oturumlarında gündeme gelecek olan konuyla ilgili olarak edilen komisyonun pazaryeri konusunda hazırladığı raporda olumlu görüş belirttiği öğrenildi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun bölge muhtarlarıyla ve çiftçilerle yaptığı görüşmelerde 5.Jandarma Alay Komutanlığı’nın bulunduğu Gölköy’de askeri personelin ve ziyarete gelen asker yakınlarının yoğunlukta olması nedeniyle bölgede otel ve çay bahçelerinin işletmeye açıldığına dikkat çekildi.

Yine il dışından ve Kastamonu civarından gelen ziyaretçiler için de organik yöresel ürünlerin ve özellikle kadınların el emeği göz nuruyla yaptıkları el işlemeleri ve oymacılık gibi el sanatlarının satışının yapıldığı teşhir salonlarına ihtiyaç bulunduğu da komisyon tarafından dikkate alındı.

Aynı şekilde 1 eczanesi, 2 veteriner kliniği, 4 marketi, ekmek fırını, 3 yem ve un değirmeni, 5 kahvehanesi, akaryakıt istasyonu, demir ve marangoz usta atölyeleri, peynir fabrikası, Tarım Kredi Kooperatifi, 20 köye hizmet veren aile hekimliği ve taşımalı sistemle öğrenim gören bölge okulu bulunan Subaşı’nın da köyden farklı bir ilçe gibi yerleşim yeri olduğunu gözlemleyen komisyon üyeleri yine talepleri ve çözüm önerilerini dinledi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun yaptığı bu çalışmalar neticesinde Gölköy’de bir hazine arazisi üzerinde tanıtım ve satış reyonlarının olduğu bir pazaryeri kurulması, Subaşı’nda da Cuma günleri bölgedeki 20 köyün kullanabileceği bölge pazarının kurulması konusunda fikir birliğine vardığı öğrenildi.