Görüntülemede KDH’den 2. hamle

  • KÜ Tıp Fakültesi ile yapılacak afiliasyon ile eğitim araştırma hastanesi olma yolunda ilerleyen Kastamonu Devlet Hastanesi, son teknoloji MR cihazının ardından bu kez de şehir hastanelerinde kullanılmakta olan 128 kesitli bilgisayarlı tomografi cihazına kavuştu.
  • Devlet Hastanesi’ndeki mevcut tomografi cihazı 16 kesitli görüntüleme yapabiliyordu. Yeni alınan 128 kesitli cihaz sayesinde doktorlar tedavide büyük bir avantaj elde etmiş olacaklar. 4,5 milyon lira değerindeki yeni tomografi cihazının ay sonuna kadar montajının tamamlanması bekleniyor.

Kastamonu Devlet Hastanesi, son teknoloji MR cihazının ardından tomografi cihazına da kavuştu. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile başlatılan afiliasyon çalışmaları kapsamında eğitim araştırma hastanesi olma yolunda ilerleyen Kastamonu Devlet Hastanesi, bu doğrultuda altyapısını da güçlendirmeye devam ediyor.

Geride bıraktığımız Ekim ayında hastaneye kazandırılan MR cihazının ardından yeni tomografi cihazı için de girişimlerin olduğu müjdesi verilmişti. Mevcut tomografi cihazının 16 kesitlik görüntüleme yaptığı, yeni cihazın ise 128 kesitli görüntüleme yapabildiği öğrenildi. 4,5 milyon lira değerinde olduğu öğrenilen yeni tomografi cihazının Haziran sonuna kadar montajının tamamlanması planlanıyor.

Kastamonu’ya kazandırılan tomografi cihazının şu anda Şehir Hastaneleri’nde kullanıldığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr.Sadettin Yazı, “Bakanlığımız, Valimiz ve milletvekillerimizin verdiği desteklerle Kastamonu’nun sağlık altyapısını son teknoloji tıbbi cihazlarla güçlendiriyoruz” dedi.

Doğru hamlelerle Kastamonu Devlet Hastanesi’nin her geçen gün büyüdüğüne de dikkat çeken Dr.Yazı, “Çalışmaktan ve hizmet etmekten hiç yorulmuyoruz. Geçtiğimiz aylarda merkez ve ilçe hastanelerimize 2,5 milyon liralık tıbbi cihaz alımı yaptık. Şimdi de 128 kesitli görüntüleme yapabilen 4,5 milyon lira değerinde bilgisayarlı tomografi cihazını Kastamonu’ya kazandırdık. Cumhurbaşkanımızın büyük önem verdiği şehir hastanelerinde kullanılmakta olan bu cihazı Kastamonu’ya kazandırdığımız için çok mutluyuz” dedi.

Yeni cihazla birlikte hekimlerin tanı koymakta büyük avantaj elde edeceğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr.Yazı, “128 kesitli tomografi cihazı sayesinde ileri düzeyde kardiyoloji işlemleri, kalp damar cerrahi işlemleri, kanser tespit ve tedavi işlemleri, 3 kalp atımı gibi kısa bir sürede koroner anjiyografik görüntüleme, damar darlık analizleri ve kalp damarlarındaki kireçlenmeler, düşük doz protokolleri ile çok düşük radyasyon dozlarında  yapılacak tomografi çekimleri,  tüm vücut damar darlık analizleri saniyeler içerisinde gerçekleşebilecek. Hastamız tomografideyken biyopsi işlemleri, sanal kolonoskopi,  bağırsaktaki polipler ve akciğer nodülleri otomatik olarak taranıp bulunabilecek. Üç boyutlu anjiyografi görüntüleri ile şüphelenilen dokularda da milimetrenin altındaki kesit kalınlıkları yüksek görüntü kalitesiyle doktorlarımıza büyük kolaylık sağlayacak. Kastamonu’ya hayırlı olsun” diye konuştu.