“Gücünüz kanun, desteğiniz halk”

Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu, 15. Dönem mezunlarını düzenlenen törenle verdi. Polis MYO bahçesinde gerçekleştirilen törende onur ve gurur bir arada yaşandı.

Vali Vekili Ünal Kılıçarslan, törende yaptığı konuşmada 524 yeni polise seslenirken, “Gücünüzü kanundan, desteğinizi halkımızdan alacaksınız” dedi.

PMYO Müdürü Osman Sülün de, “Hiçbir kurum veya oluşuma iradenizi ve aklınızı teslim etmeden, yalnızca milletine hizmet etmeyi kendinize ilke edinin. Sadakatiniz devlete, hizmetiniz yüce milletimize olsun” mesajını verdi.

Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu’nda (PMYO) 15. Dönem mezunları için mezuniyet töreni düzenlendi. 2016-2017 eğitim – öğretim döneminin tamamlanmasıyla birlikte 524 polis adayı dün okul bahçesinde düzenlenen yemin töreni ile mesleklerine ilk adımı attı.
PMYO’nun 15. Dönem mezunları birincisi Tuğrul Odabaş oldu. Odabaş, yaş kütüğüne ismini çakarak birincilik belgesini aldı. Dönem ikincisi Mustafa Ünal, üçüncüsü ise Buğra Erdem oldu.

Mezuniyet töreninin açılış konuşmasını PMYO Müdürü Ömür Sülün gerçekleştirdi. 524 polis adayının teşkilat saflarına katılmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen PMYO Müdürü Ömer Sülün, konuşmasında şunları söyledi:
“172 yıllık geçmişin tecrübe ve donanımı ile Emniyet teşkilatımız ülkemizin kalkınması için vazgeçilmez olan huzur ve güven ortamını, demokratik kurallar içerisinde sağlamakla görevlidir.
Türk Polis Teşkilatı bu görevi yerine getirirken, Anayasa’nın temel değerlerine, hukukun üstünlüğüne ve demokrasimize bağlı, yalnızca meşru otoritenin emrinde hareket etmektedir.
Bu ilkelerinden 15 Temmuz akşamında taviz vermemiş, meşru otoritenin emrinde olarak, milli iradenin yanında hareket etmiş, Türk demokrasi tarihine altın harflerle geçecek kahramanlıklar sergilemiştir. Bu vesile ile bir kez daha 15 Temmuz gecesi öncesi ve sonrasında; biz yaşayalım diye yaşamayan tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle şükranla anıyorum. Gazilerimize Allah’tan sağlık ve uzun ömürler diliyorum. Polis Teşkilatı olarak, ülkemizde huzur ve güvenliğin, özgürlük ve demokrasinin sağlanması için çalışıyoruz. Huzur ve güvenliğin sağlanmasında, teşkilatımızın kendisine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirebilmesi için, iyi eğitim almış polislere ihtiyacı bulunmaktadır. Bir kurumun en değerli varlığı o kurumun nitelikli insan kaynağıdır. Teşkilatımızın ihtiyacı olan nitelikli polis açığını gidermek için, 17-25 Aralık sürecinden sonra reform niteliğinde değişiklikler yapmak sorumluluğu ortaya çıkmış ve böylece FETÖ terör örgütü gibi illegal bölücü yapılanmaların Polis Okulları üzerindeki etkisi bertaraf edilmiştir. Özellikle 15 Temmuz hain ve kanlı darbe girişimi, bizlere atılan bu adımların ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Şu an huzurunuzda mezun olmak üzere olan 524 Polis Adayı, 2 yıllık eğitim dönemi boyunca teorik ve uygulamalı polislik eğitimi almışlar, polislik mesleğinin icap ettirdiği donanıma, bilgi ve yeterliliğe sahip hale gelmişlerdir.”

Göreve başlayacak polis adaylarına da seslenen Ömür Sülün, “Bugün mesleki eğitim ve öğretiminizi başarıyla bitiren sizleri gelecekte ülkemizin kaderini belirleyecek önemli görevler alıp, demokratik görevleri özümsemiş olarak, çağdaş bir toplumun yaşatılmasına büyük katkılar sağlayacağınıza olan güvenim tamdır. Kendine güvenen dürüst, çalışkan ve üretken insanlar çağdaş toplumların en önemli değeridir. Çalışmaktan, araştırmaktan doğruyu bulma çabasından vazgeçmeyerek, zorluklarla mücadele etme gücünüzü asla yitirmeyin. Görevinizi toplumumuzun ihtiyaçlarına, hukuk normlarına uygun, insan haklarına saygılı, zamanında ve doğru yapmak, disiplinli ve düzenli çalışmak hayat felsefenizin parçası olsun. Analitik düşünün, takım ruhuna sahip olun, bilginiz ve beceriniz ile meslektaşlarımıza birer örnek olun. Unutmayın ki şu an mezuniyetinize ve mesleğe ilk adım atışınıza şahit olan büyüklerinizin yerini sizler alacaksınız. Bu sorumluluğu alacak olmanın bilinciyle, kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin.
Tamamen topluma insana dönük çok şerefli bir mesleği icra edeceksiniz. Bu meslek size önemli yetkiler verdiği gibi, önemli sorumluluklar da yüklemektedir. En başta ise halkımızın duyduğu güveni zedelememek gibi bir sorumluluğunuz olduğunu unutmayın. Sizlere verilen üniforma, silah ve yetki vatandaşımızın huzur ve güvenliği, kamu düzeninin sağlanması temel hak ve özgürlüklerinin korunması, halkın huzur ve barış ortamı içerisinde yaşaması için verilmiştir.
En önemlisi de, hiçbir kurum veya oluşuma iradenizi ve aklınızı teslim etmeden, yalnızca milletine hizmet etmeyi kendinize ilke edinin.Bir kez daha vurgulamak istiyorum. Sadakatiniz devlete, hizmetiniz yüce milletimize olsun” dedi.
Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu 15. Dönem Birincisi olan Tuğrul Odabaş ise mezunlar adına yaptığı konuymada, “Teşkilatımız toplumda huzur ve güvenli sağlama, vatandaşın can ve mal güvenliği koruma, kanun hakimiyetini ve devletin otoritesini sağlama görevlerini üstlenmiştir. Görevlerin en iyi şekilde yerine getirebilmesi ise eğitim ile mümkün olmaktadır. Eğitim kurumdan gerekli bilgileri alarak Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, çağdaş polisler olarak mezun oluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Polis, bir asker kadar disiplinli, bir hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır’ sözünü kendimize vizyon edeceğiz. Burada 2 yıl süre ile aynı ortamı paylaştığımız birlikte sevinip birlikte üzüldüğümüz ve bundan sonrada aynı yükü paylaşacağımız tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim” dedi.

Törende son konuşmayı yapan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan ise, ” İki yıl eğitimini başarıyla tamamlayıp polis memuru olmaya hak kazanan öğrencilerimizi ve ailelerini tebrik ediyorum. Polis adaylarımıza görev yapacakları illerde başarılar diliyorum. Mezunlarımızın tam bir tarafsızlık içinde görev yapacağından eminim. Gücünüzü kanundan, desteği ise halktan alacaksınız. Görevinizi yaparken sıralı amirleriniz ve üstlerinizin talimatlarını yerine getireceksiniz. Bunun dışında kimseden talimat almayacak ve bu türden yapılandırmaya gidenlerin karşısında olacaksınız. Devletin güvenliğini tehlikeye atacak her türlü yıkıcı ve bölücü yapılanmanın daima karşısında olacak ve azimle mücadele edeceksiniz. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, demokratik ve laik Cumhuriyetimizi korumaya kararlı, yüreği vatan, millet ve insan sevgisiyle dolu, mesleki terbiye ve disiplin anlayışıyla hizmet edeceksiniz” diye konuştu.
Mezuniyet törenine Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan’ın yanı sıra Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Per. Alb. Sadettin Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yavuz Selim Kapancı, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan da katıldı.
Tören öğrencilerin mezuniyet yemini ve şapkalarını havaya fırlatmasıyla sona erdi.