Günaydın’dan söz, Başesgi’den ders

Kastamonu Rotary Kulübü’nün düzenlediği Engelliler RYLA’sını ziyaret eden Vali Günaydın, verilen liderlik seminerinin önemine dikkat çekerek, “Engelli bireylerimizin çeşitli sınavlara yönelik kurs ihtiyaçlarına cevap verecek bir çalışmayı kısa sürede hayata geçireceğiz” dedi.
RYLA’daki sunumunda eğitimin önemini dile getiren deneyimli politikacı Başesgioğlu, hayatı bir maratona benzeterek “Uzun mesafeli bir koşucu nasıl olacaksa kendinizi ona göre hazırlamanız lazım” tavsiyesinde bulundu.
Kastamonu Rotary Kulübü’nün Perşembe günü başlayan “Engelli Bireylere Yönelik Rotary Yarının Liderlerini Arıyor” semineri dün sona erdi.
Cumartesi günü programında KASGEG Genel Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Ahmet Erhan Tanyeri, eski bakan ve milletvekili Murat Başesgioğlu, Damla Oruç Başesgioğlu, Doç. Dr. Semai Tuzcuoğlu, Doç. Dr. Necla Tuzcuoğlu liderlik ve sosyal sorumluluk üzerine sunumlarını yaptılar.
RYLA’nın Cumartesi günü ziyaret eden ve katılımcılarla tek tek ilgilenen Vali Günaydın, bir süre sunumu da dinledi.
Vali Günaydın: “Liderlik eğitimi verilmesi son derece önemli”
Kastamonu Rotary Kulübü’nün düzenlediği Engelliler RYLA’sını Cumartesi günü ziyaret eden Vali Günaydın, seminerin verildiği salonda katılımcılarla tek tek ilgilendi ve onları ilimizde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Düzenledikleri seminerden dolayı Kastamonu Rotary Kulübü üyelerine teşekkür eden Vali Günaydın, günümüz dünyasında hemen her alanda rekabetin yaşandığını kaydederek, “Engelli olsun engelsiz olsun gençlere liderlik eğitimi verilmesi son derece önemli” dedi.
Engelli bireylerin hayata hazırlanmaları ve istihdam olmaları için eğitimin önemine değinen Vali Günaydın, “Engelli bireylerimizin çeşitli sınavlara yönelik kurs ihtiyaçlarına cevap verecek bir çalışmayı kısa sürede hayata geçireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.
Başesgioğlu: “Cumhuriyet, bütün ülkenin çocuklarına yükselme imkanı açtı. Bu, cumhuriyetin erdemidir.”
Kastamonu Rotary Kulübü’nün 5 kez düzenlediği Engelli RYLA’sına 3’üncü kez katılan deneyimli politikacı Murat Başesgioğlu, kürsüyü bu kez gelini Damla Oruç Başesgioğlu ile paylaştı. Murat Başesgioğlu liderlik üzerine katılımcılara önemli tavsiyelerde bulunurken, Damla Oruç Başesgioğlu ise “Özel Gereksinimli Bireyler” konusunda bir sunum yaptı.
8 dönem aralıksız seçim kazanarak parlamentoda Kastamonu’yu ve milletimizi temsil etme imkanı bulduğunu, bu süre zarfında farklı alanlarda bakanlık yaptığını kaydeden Başesgioğlu, eğitimin önemine dikkat çekti. Günümüzde geçmişe oranla bilgiye ulaşmanın kolaylaştığını kaydeden Başesgioğlu şunları kaydetti: “Dolayısıyla sizin işiniz biraz daha zor. Bilgiye ulaşmak kolay ama bir kariyer planlaması konusunda nihai hedefe varma açısından sizin şansınız bize göre daha zor. Çünkü rakipleriniz fazla ve kendi alanınızda bir yarışma var. İster engelli olun ister engelsiz olun, muazzam bir yarışma var. Çünkü nüfus artıyor, üniversiteler çok mezun veriyor. İstihdam konusu başta olmak üzere diğer kariyer planlamalarında da sıkıntı çok.”
Başesgioğlu: “Cumhuriyet sınıfsız bir toplum yarattı”
Ülkemizdeki cumhuriyet rejiminin sınıfsız bir toplum yarattığını ifade eden Başesgioğlu, kendisini örnek göstererek, “Bir köylü çocuğunu bakan yapacak kadar bütün kanallarını açmış. Ailesinde asilzade var mı, zengin var mı, siyasetçi var mı demeden bütün ülkenin çocuklarına cumhuriyet yükselme imkanı açmış. Sınıfsız bir toplum yaratmış. Türk çocuklarına bu imkanı açan, devletimizi kuranlara minnet borçluyuz” değerlendirmesinde bulundu.
“Hayat bir maraton”
Önemli tavsiyelerde de bulunan Başesgioğlu, hayatın bir maraton olduğunu işaret ederek, “En son kilometresine kadar hayatınızı planlamanız, uzun mesafeli bir koşucu nasıl olacaksa kendinizi ona göre hazırlamanız lazım” dedi.
4 vatandaşa akülü sandalye hediye edildi
RYLA programı kapsamında ikisi şehrimizden ikisi de Daday’dan olmak üzere 4 vatandaşımıza akülü sandalye verildi. RYLA, ülkemizin çeşitli şehirlerindeki Rotary kulüplerinin temsilcilerinin de katıldığı gala gecesinde seminer sertifikalarının dağıtılması ile sona erdi.