Cuma, 27 Kasım 2015

Ülkü Ocakları’ndan Türkmenlere yardım kampanyası

Kastamonu Ülkü Ocakları, Suriye’de saldırı altında...

Saygı ve minnet...

Saygı ve minnet...

Bugün Öğretmenler Günü

Türk Ocakları’ndan tepki

“Türkmenleri koruyamayan Türkiye kendisini nasıl k...

Azdavay’da şüpheli ölüm

Yalnız yaşayan 40 yaşındaki Hatice Göksel, evinin ...

Cuma, 16 Kasım 2012 11:35

Cumhurbaşkanı'nın Kastamonu temaslarıCumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarihi, kültürü ve gelenekleriyle çok maruf bir kent olan Kastamonu'nun, istiklal mücadelesindeki büyük fedakârlıklarının unutulmaz olduğunu belirterek, “Millî heyecan ve millî şuur Kastamonu'nun en büyük özelliği olmuştur” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Kastamonu’ya bir ziyaret gerçekleştiriyor. Kastamonu Valiliği’ne gelişinde vatandaşların yoğun ilgi ve sevgisiyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, kendisini bekleyen vatandaşlara hitaben kısa bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, Kastamonu’nun kültürüyle, geleneğiyle ülkemizin en kıymetli şehirlerinden biri olduğunu, özellikle istiklal mücadelesindeki büyük fedakârlıkları unutulmaz bir il olduğunu belirterek, vatandaşların, alanı dolduran Türk bayrakları ile bu duyguyu bir kez daha yaşattıklarını söyledi. Daha önce çeşitli vesilelerle gittiği Kastamonu’yu, cumhurbaşkanı olarak ilk kez ziyaret ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Kastamonu’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadele azmine benzer bir azim ve kararlılıkla, birlik beraberlik içinde önündeki tüm güçlükleri, zorlukları aşacağını da vurguladı.
Valiliğe gelişinde Cumhurbaşkanı Gül, Vali Erdoğan Bektaş, milletvekilleri Hakkı Köylü, Mustafa Gökhan Gülşen, Emin Çınar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakçı, Belediye Başkanı Vekili Bahri Yavuz ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.
“KASTAMONU TARİHİ, KÜLTÜRÜ VE GELENEKLERİYLE ÇOK MARUF BİR KENT”
Cumhurbaşkanı Gül, valilikte yaptığı açıklamada ise, cumhurbaşkanı olarak Kastamonu'yu ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu, Kastamonu'nun tarihi, kültürü ve gelenekleriyle çok maruf bir kent olduğunu söyledi. Kentin tarihiyle ilgili konuşmaya gerek olmadığını, Kastamonu'nun kendisini konuşturduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Bugün artık hangi ilimize gidersek gidelim tarihî görüntüyü maalesef çok göremeyiz. Bu güzel binalar, görkemli binalar, hepsi Kastamonu'nun nasıl kadim bir şehir olduğunu, nasıl köklü bir şehir olduğunu ve Türk tarihinde ne kadar çok önemi olduğunu kendiliğinden göstermektedir. Burası ayrıca Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlıklarıyla hiçbir zaman unutulmayacak bir şehirdir. Herkesin de bildiği gibi Çanakkale'de en çok şehit veren illerimizin başında gelmektedir Kastamonu. Daima millî heyecan ve millî şuur Kastamonu'nun en büyük özelliği olmuştur. Bu İstiklal Savaşı'ndan sonra da böyle olmuştur. Büyük Atatürk, Kastamonu'yu ziyaret edip çok önemli işaretleri buradan vermiştir ve Kastamonu, Kurtuluş Savaşı'ndaki rolünü bu şekilde daima pekiştirmiştir” dedi.
“KASTAMONU BÜYÜK BİR TURİZM MERKEZİ HALİNE GELDİ”
Kastamonu'nun bugün de Türkiye'nin en güzide şehirlerinden biri, Karadeniz'e kıyısı bulunan yemyeşil bir şehir olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Kastamonu’da yerin altında da üstünde de zenginlikler bulunduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül, Kastamonu'nun çok büyük bir turizm merkezi haline geldiğini belirterek şöyle söyledi: “Gerçi Kastamonu çok büyük göç vermiştir. İstanbul'da Kastamonu'dan daha çok Kastamonulu vardır. Ama bu hiçbir zaman buranın önemini azaltmamaktadır. Ayrıca oradakiler de daima illeriyle bağlantılarını güçlü bir şekilde tutmaktadırlar. Sanayinin de son yıllarda burada giderek önemli bir atılım yaptığını görmekten memnuniyet duyuyorum. Eğitim konusunda aynı şekilde üniversitenin faaliyetlerini yakından takip ediyorum.”
HER YÖNÜYLE GELİŞEN KASTAMONU…
Kastamonu'nun çok geliştiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, limanın; tarihî, önemli ve herkesin rüyası olduğunu, bununla ilgili çok önemli adımların atıldığını anlattı. Cumhurbaşkanı Gül, “Bir taraftan turizm, bir taraftan özellikle ormana dayalı sanayinin esas Kastamonu'da geliştiğini, en modern anlamda... Bunu herkes biliyor. Sanayi tesisleri var, tekstil aynı şekilde. Bütün illerimizin olduğu gibi buranın da geleceği çok parlak. Gelirken yolları bir kez daha gördüm. Geldiğim yoldan çok farklı yollardı. Dolayısıyla Anadolu'da en önemli gelişmelerden birisi bu. Uzun yıllardan sonra bütün iller birbirine çok güçlü bir şekilde karayollarıyla bağlandı. Çok güzel yollar yapılıyor, çift yollar yapılıyor, tüneller açılıyor. Ilgaz Tüneli, o da muhakkak ki bitecektir. Dolayısıyla çok büyük kalkınma hamlesi var memleketin her tarafında. Bundan şüphesiz ki Kastamonu'da nasibini alacaktır” dedi.
“TARİHÎ DOKU MUHAFAZA EDİLMELİ”
Cumhurbaşkanı Gül, bir taraftan özel sektör bir taraftan da devletin altyapıya yaptığı yatırımların, Kastamonu'yu çok daha farklı hale getireceğini bildirerek, “Bütün güzellikler ilde zaten mevcut. Yeter ki biz güzellikleri de bozmayalım. Özellikle mimari kimlik, buradaki evlerin, konakların, eski binalar... Bütün bunları restore etmek… Yeni mimari akım da bütün bunları örnek almalı. Hatta doğrusu bütün Türkiye'ye bunların örnek olması gerekir. Safranbolu'nun ne kadar çok örnek olduğunu biliyoruz. Kastamonu girişinden zaten eski harabe şeklindeki konaklar bile, binalar bile büyük bir kıymet doğrusu. Güzelliğini üstünde hâlâ taşıyorlar. Bu kimliği muhakkak muhafaza etmek gerekir. Bu kimliğini ne kadar çok muhafaza ederse cazibesi o kadar çok artacaktır. Şu meydanda gördüğümüz bu valilik binası, şimdi rektörlüğe verdiğimiz bu bina, hemen sağımızdaki tarihî binalar, bunlar artık hiçbir yerde yok doğrusu. Bütün bunları en iyi şekilde korumak ve ayrıca buna benzer binaları biraz yaygınlaştırmak gerektiğine inanıyorum.”
NASRULLAH CAMİSİ ŞADIRVANINDA ÇOCUKLARLA SOHBET
Cumhurbaşkanı Gül, valilik ziyaretinin ardından Cuma namazını yürüyerek geçtiği Nasrullah Camisi'nde kıldı. Nasrullah Camisi'nin şadırvanında kendisini bekleyen çocuklardan birinin ''dede'' diye seslenmesi üzerine, çocukların yanına giden Cumhurbaşkanı Gül, çocuklarla sohbet etti ve verdikleri mektubu alarak “Bunu mutlaka okuyacağım” dedi.

Kastamonu Üniversitesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelerin bulundukları şehre vizyon katan ve liderlik eden kurumlar olması gerektiğini belirtti. Üniversitenin ardından Garnizon Komutanlığı’na geçen Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin açılışını yaptı. Kastamonu Belediyesi’ni de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi’nde de incelemelerde bulundu.
Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü’nü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, rektörlük binası girişinde Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın ve diğer yetkililer karşıladı. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Gül’e, Rektör Aydın, üniversite ve yürütülen projelere ilişkin bilgi sundu.
Üniversitede yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, valiliğin tarihî binayı üniversiteye rektörlük binası için vermesinin çok cömert bir davranış olduğunu kaydederek, “Bunun hakkını vermek gerekir. Bunu da tabii sizler yapacaksınız, akademik personel yapacak. Üniversitelerin dışı bir nevi “hardware”, bilgisayarların içi “software”ni de siz koyacaksınız; yani bilim, araştırma, eğitim seviyesinin niteliği... Bunlar olmazsa bu binalara yazık olur. Eğitim niteliği gerçekten güzel olursa o zaman bunun da hakkını vermiş olursunuz” dedi.
“ÜNİVERSİTELER, BULUNDUKLARI ŞEHRE LİDERLİK YAPMALI”
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de Kastamonu Üniversitesi gibi görkemli binaya sahip olan üniversite sayısının az olduğunu belirterek bunun hakkının en iyi şekilde verileceğine emin olduğunu kaydetti. Üniversitelerin şehirlere lokomotiflik görevi yapması, kültürel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Hatta üniversitelerin o şehrin seviyesine inmemesi lazım. Şehri alıp yüksek seviyelere çıkartması lazım. Çünkü üniversiteler demek, öğretim görevlileri demek, en çok görgüsü, bilgisi olan insanların toplandığı bir mekândır üniversite. Tabii ki haklı olarak bulundukları şehirden daha vizyoner ve daha ileri görüşlü olması gerekir. Bir taraftan eğitim verirken bir taraftan da bulundukları şehre bu anlamda bir liderlik yapması gerekir, şehirle bütünleşmesi gerekir” dedi.
CUMHURBAŞKANI GÜL ANISINA 5 BİN AĞAÇ
Kastamonu’nun elinde her türlü imkânın bulunduğunu, tarihi ve güzelliği olan bir il olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, şehrin üstün taraflarının öne çıkartacak konuları üniversitenin bulması ve desteklemesi gerektiğini söyledi. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Aydın da üniversitelerinin 2006 yılında kurulduğunu ve ilk defa bir Cumhurbaşkanını ağırladıklarını anlattı. Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü, Cumhurbaşkanı Gül ziyaretinin anısına 5 bin ağaç dikti.
GARNİZON KOMUTANLIĞI VE UYGULAMA MERKEZİ ZİYARETLERİ
Kastamonu Üniversitesi’nden garnizona geçen Cumhurbaşkanı Gül’ü, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakçı tören mangasıyla karşıladı. Daha sonra Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Merkezi açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül, dokuma ve bilgisayar sınıfları ile uygulama evinde incelemelerde bulundu.
CUMHURBAŞKANI GÜL, KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NI ZİYARET ETTİ
Kastamonu Belediye Başkanlığı’na da ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gül’ü belediye binası önünde Başkan Vekili Bahri Yavuz ve diğer yetkililer karşıladı. Başkan Vekili Yavuz, Cumhurbaşkanı Gül’e belediye hizmetleri hakkında bilgi sundu.
Cumhurbaşkanı Gül, belediyede yaptığı açıklamada, kentte 1876 yılından bu yana belediye bulunduğuna dikkati çekerek tarihine bakıldığında, Kastamonu’nun çevre illeri içine alan bir merkez olduğunu; tarihini, kültürünü ve geleneklerini koruyan il sayısının azaldığını söyledi.
“BİR İLİN ESAS SAHİBİNİN BELEDİYELERDİR”
Bir ilin esas sahibinin belediyeler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, yöneticilere, “Onun geleceğini çizenler, imarını yapan sizlersiniz. Yollarını açan, buraların yapılaşmasını tespit edenler belediyelerdir” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, şehrin kimliğini koruma konusunda ne kadar titiz davranılırsa o kadar iyi olacağını, Kastamonu’nun kimliği olan bir şehir olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, eski halini bildiği kenti şimdi çok daha güzel gördüğünü kaydederek, “Ümit ederim ki konaklar, kamu binaları, tarihi binalar, bunların hepsi en iyi şekilde korunur. Bunlar örnek alınarak yeni yapılaşmalar gerçekleştirilir. Eğer bunları örnek alarak yeni binalar yapılırsa buranın değeri çok daha artar. Kastamonu’nun değerini o arttırır. Sadece beton binalar dikmekle, her tarafa yapıyorlar onları, mevcut tarihî binalar örnek alınarak stilize edip onları daha modern hale getirip ne kadar çok yapılırsa o kadar iyi olur” dedi.
Kentsel dönüşümün kentler için önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, eskiden yasal zorluklar nedeniyle dönüşüm yapılamadığını, yeni düzenlemeler sayesinde şehirleri güzelleştirmek ve yaşanır yerler haline getirmenin mümkün olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Kastamonu’nun yemyeşil bir coğrafyada yer aldığını bazen fakirlikten, bazen imkânsızlıktan ortaya çıkan çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, kentin geleceği için, şehrin içinde kalan sanayi tesisleri ve büyük fabrikaların anlaşılarak şehir dışına çıkmaları için tedbir alınmasını tavsiye etti.
“İSTANBUL’A KAYBETTİĞİNİZ NÜFUSU, ŞEHRİ GÜZELLEŞTİREREK GERİ KAZANABİLİRSİNİZ”
Kastamonu’ya geri dönüşlerin başlayacağına inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, bugün yaptığı ziyaretlerde nüfusun nasıl azaldığının konuşulduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki nüfus ile bugünkü nüfus karşılaştırıldığında artış oranının o günkü tahminlere uymadığını kaydederek şöyle söyledi: “O gün devletimizin başındakiler, hatta Cumhuriyet öncesi dönemde valilik binası, şimdi rektörlüğe verdiğimiz bina, onun yanındaki kamu binaları yapılırken Kastamonu’nun geleceğini düşünmüşler; ‘Bu nüfus nasıl büyüyecek, tarihine göre nasıl genişleyecek’ diye. Kamu hizmetlerinin en iyi şekilde yapılabilmesi için o görkemli binaları yapmışlar 1900’lü yılların başında. Bugün maalesef nüfusun bir kısmını İstanbul’a kaybettiniz, ama onları geri getirebilirsiniz. Nasıl? Dediğim şekilde, şehri güzelleştirirseniz.”
KASTAMONU ENTEGRE AĞAÇ SANAYİ TESİSLERİNDE İNCELEME
Belediyeden sonra Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül’ü, tesise gelişinde Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı, İcra Kurulu Üyesi Yıldırım Aktürk ve Genel Müdür Haluk Yıldız karşıladı. Karşılamanın ardından fabrika hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, üretim bantlarında incelemelerde bulundu.

Son Düzenlenme Cuma, 16 Kasım 2012 19:42

Yorum Ekle