Güneykent geliyor

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kentin güneyinde havaalanı bölgesinde yeni bir yerleşim alanı oluşturulacağını söyledi. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın geçtiğimiz hafta Kastamonu’ya düzenlediği ziyarette konuyu gündeme getirdiğini söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, bu öneriyi hayata geçirmek için havaalanı bölgesindeki 6 bin 400 dönüm araziyi önce mücavir alan içerisine almaları gerektiğini söyledi.
Bu ay yapılacak ikinci Meclis oturumunda bu konuyu gündeme alacaklarını da kaydeden Başkan Babaş, “Havalimanı Bölgesi’ndeki bu arazi tamamen imara uygun ve tarım alanından çıkmış bir arazidir. Burada kurulacak yeni yerleşimin planlı, programlı, Kuzeykent gibi bir şehir olmasını istiyoruz. Okuluyla, camisiyle, sosyal ve kültürel alanlarıyla TOKİ’nin bu bölgede toplu konut üretip halkımıza sunması Kastamonu adına çok önemli bir gelişme olur. Hem ucuz, hem de kaliteli konutlar üretilmiş olur düşüncesindeyim” dedi.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş ayıca emeklilere ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılması planlanan toplu konutlar için önerdikleri Doğu Çevreyolu’ndaki 290 bin metrekarelik arazi ile Esentepe’deki 132 bin metrekarelik arazinin TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan tarafından beğenildiğini de sözlerine ekledi. E.V.