Gürsoy’dan Ağır Ceza tepkisi

CHP Cide İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy, Ağır Ceza Mahkemesi yargılanmaları için Cide halkının İnebolu’ya gitmeye mecbur bırakılmasını eleştirdi.

Sahilin en büyük ilçelerinden olan Cide’nin Ağır Ceza yargılamaları için İnebolu ilçesine mecbur bırakılmasının vatandaşları zora soktuğunu belirten Tanıl Gürsoy, “Aynı gün içinde vatandaşımız özel aracı olmazsa İnebolu’ya gidemiyor. Ama Cide’den Kastamonu’ya her saat ulaşım var ve daha kısa sürede il merkezine gidip aynı gün geri dönebiliyoruz. Ama İnebolu’ya giden bir vatandaşımız aynı gün içinde geri dönmesi mümkün olamayabiliyor. Bunun için ağır ceza yargılanmaları için Cide ilçemizin Kastamonu merkeze bağlanması tüm vatandaşlarımızın ortak isteğidir” dedi.

Tanıl Gürsoy’un açıklaması şöyle:

“Her geçen gün hızla gelişen i̇lçemi̇z Ci̇de, Ağır Ceza Mahkemesi işlemleri̇ i̇çi̇n İnebolu yerine Kastamonu’ya bağlanmak istiyor. Geçmişte Kastamonu-Ci̇de karayolunun açılmadığı dönemde, en yakın Ağır Ceza Mahkemesi merkezi̇ İnebolu olduğu i̇çi̇n verilmek zorunda kalınmış olan bu karar, bugün ulaşım zorlukları nedeniyle Ci̇de halkını mağdur etmektedir. Ağır Ceza Mahkemesi’nde herhangi bi̇r i̇şi̇ olan bi̇r hemşehri̇mi̇zi̇n aynı gün İnebolu’ya gi̇di̇p gelmesi̇  mümkün deği̇l. Ancak Kastamonu’ya i̇stediği saatte ulaşım imkanı var. Vatandaşlarımızdan bize gelen talepler ve şikayetler doğrultusunda yaptığımız araştırmalar, bu konunun 10 yıl önce de gündeme gelmesine rağmen, si̇yasi̇ i̇ktidar tarafından sümenaltı edi̇ldi̇ği̇ni̇ ortaya çıkardı. İlçemi̇z ve halkının çıkarlarının, bi̇ri̇leri̇ni̇ üzmemek adına göz ardı edi̇lmesi̇ doğru deği̇ldi̇r. İlçemi̇z si̇yasetinde görev alanların konuyu bi̇r an önce çözmek i̇çi̇n çalışması gerekmektedir. CHP Ci̇de i̇lçe örgütü olarak konunun taki̇pçi̇si̇ olacağız.”

 

Mehmet Salman