Gururla kutluyoruz

Kurtuluş Savaşı’nın olmazsa olmazı, önemli mi önemli lojistik üssü, kağnı donanmasının çıkış noktası, İstiklal madalyalı Yiğit İnebolu’nun, Ankara’ya ulaştırılmak üzere kendisine emanet edilen cephaneyi teslim etmediği için bombardımana girişen Yunan donanmasına direnişinin 101. yılını büyük bir gururla ve bu direnişi gösterenleri minnetle anarak kutluyoruz.

9 Haziran 1921 tarihinde yaşanan saldırıda, Yunanlıların Kılkış zırhlısı ve Panter muhribi, eldeki cephanenin teslimi için verilen ültimatomun geri çevrildiği İnebolu’yu top ateşine tutmuş, Türk topçusu bu saldırıya kısıtlı gücüyle karşılık vermiş, İnebolulular ise cephaneleri iç kısımlara taşımayı başarmıştı.

Kutlamalar kapsamında, İnebolu’dan Kastamonu’ya uzanan İstiklal Yolu’nda gerçekleştirilen geleneksel yürüyüşün startı da verilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesine alınan yürüyüş 12 Haziran’da Kastamonu’da son bulacak.

İnebolu’da bugün gerçekleştirilecek kutlama programı saat 10.00’da başlayacak. Konuşmaların ardından İstiklal Yolu yürüyüşünün startı verilecek.

Yürüyüşün birinci etabı Çuhadoruğu mevkiinde, buradaki kampın ardından başlatılacak ikinci etap ise Ecevit Hanı’nda son bulacak.

Yürüyüşün üçüncü etabında Seydiler Halkacılar kamp alanında geceyi geçirecek olan yürüyüşçüler son gün ise Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’na ulaşacak.

Yürüyüşler esnasında geçiş güzergahlarındaki Küre ve Seydiler ilçelerimizde tiyatro gösterileri ve bazı etkinlikler düzenlenecek.

Son gün ise yürüyüşçülere Kışla Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yine mehteran eşliğinde vatandaşlar da eşlik edecek.