HADDİMİZİ BİLELİM YETER

Kastamonu, sahip olduğu doğal güzellikleri zengin florası-faunası, tarihi ve kültürel yapıtları ile UNESCO’nun Dünya Mirası listesine girecek güzellikte ve değerdedir,

Bütün bu güzellikler tanıtım anlamında doğru ve düzgün olarak pazarlanabiliyor mu? Bunu bir kez daha düşünmek lazım, tanıtımın ve turistleri çekebilmenin bir ayağı da UNESCO Dünya Mirasına girebilmekten geçiyor.

Geçmişe şöyle bir göz atalım, geçmişte neler söylenmiş bir araştıralım ve hatırlayalım, seneler önce yetkili ve etkili kişilerden turizm ile ilgili hep şu haberleri duyduk okuduk.

”HEDEF 1 MİLYON KONAKLAMALI TURİST”

Hedefe ulaşıldı mı? Hayır.

”KASTAMONU GELECEK 5 YIL İÇİNDE TURİZMİN BAŞKENTİ OLACAK”

Bu haberler çıkalı 5 yıl oldu ve biz turizmin başkenti olduk mu? Hayır.

Bunlar söylendiğine göre demek ki bizim duyamadığımız veya bilemediğimiz çok şeyler oluyor. ”Hedef 1 Milyon Konaklamalı Turist” güzel bir hayal, hayal diyorum zira bunu söyleyebilmek için alt yapı çalışmalarına ilişkin hazırlanmış olan ve paylaşılan bir şeyler olmalı, var mı? Yok.

Hazır olan Kastamonu Turizm Strateji ve Eylem Planı var mı, varsa hangi yılları kapsıyor ve bu planın hangi maddeleri gerçekleştirildi. Kastamonu’nun tanınır ve turist çekebilen bir turizm merkezi olabilmesi için varsa stratejik plan hazırlanırken hangi çalışmalar, kimlerle yapıldı vs. vs.

Olmuyor, nedeni ise Turizm adına yapılan toplantılarda öncelikle ilimizde bulunan Turizm Fakültesi akademisyenlerinin olması gerekiyor, konaklama tesisi yetkililerinin olması gerekiyor, STK.ların olması gerekiyor, müzelerin yetkililerinin, meslek kuruluşlarının ve tüm ilçe yetkililerinin katılımı gerekiyor, basın mensuplarının olmaları gerekiyor ki toplantının içeriğinden ve konuşmalardan haberimiz olsun, kim ne konuşmuş neler talep edilmiş turizm konusuna ne kadar hakimler bilelim.

Yeterli mi? Yeterli değil, yetmez zira senede bir iki defa turizm için toplantılar yapılmaz en az ayda bir defa değerlendirme toplantıları yapılması gerekir.

Örneğin; yakın zamanda Turizm fuarı oldu, bu fuardan sonra katılımcılar bir araya gelip bu fuarı değerlendirdiler mi? Gelecek fuarlar için daha iyisini yapabilmek adına görüşler ortaya konuldu değerlendirme yapıldı mı? Yoksa en iyisi nasıl olsa bizdik gelecek fuarda İl Kültür Turizm Müdürlüğü her zamanki gibi ilgilenir, uğraşır biz de kıyıda köşede bir yer buluruz hem de gezmiş oluruz diyerek yine kendi kabuklarına mı çekildiler.

Turizm işi sadece Valiliklerin, Kaymakamlıkların ve Belediyelerin içinde olduğu bir sektör değil önce bunu bir algılamamız içselleştirmemiz gerekiyor evet onlar adım atmadan bizleri iteklemeden önümüze düşmeden maalesef bizler bir türlü devreye giremiyor organizasyonların içinde bireysel olarak yer alamıyoruz, bu yüzden bekliyoruz ki işler halledilsin bizler de bir nevi hazıra konalım.

Sosyal medyada birbirimizi ziyaret ettiğimiz fotoğrafları çokca görüyoruz, evet buna da ihtiyaç var, ancak biraz da Kastamonu’ya getirebilmek adına turizm acentelerini de ziyaret etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Zaten kayıp yıllar yaşadık, bir değil birlikte olalım ki en azından gelecek yıllar turizm adına yüzümüz gülsün.

Herşeyi bilmemize gerek yok, haddimizi bilelim yeter, kavanozda yüzüp kendimizi derya da zannetmeyelim.

Bülend Çadırcıoğlu