Hak-İş’ten 1 Mayıs bildirisi

Hak-İş Kastamonu İl Başkanlığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günüyle ilgili basın açıklamasında bulundu.

Hak-İş Kastamonu İl Başkanı Mustafa Çağlı, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde, salgın önlemleri kapsamında az sayıda sendikalısının katılımıyla yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

“ Emekçilerinuluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü kutlu olsun,  bizler, türkiye’nin bütün emekçileri, emeklileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, erkekleri, gençleri, yaşlıları, engellileri, meslek sahipleri ve sivil toplum kuruluşları olarak; tüm dünya emekçileriyle birlikte bugün yine 1 Mayıs’ta birlikteyiz. korona virüs salgını nedeni ile kitlesel kutlama imkânı olmasa da, 1 Mayıs’ta, ekranlarda, illerin meydanlarında ve her yerdeyiz. hak-iş olarak; 23 Nisan’da milli’ mücadelemizin 100. yılını tüm teşkilatımız ve emekçilerimiz ile istiklal marşımızı okuyarak büyük bir coşkuyla kutladık. yine aynı gece başlayan rahmet, bereket ve mağfiret ayı ramazan ayının milletimiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Hak-İş olarak, bu 1 Mayıs’ta; – kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarının daha da esnetilmesini istiyoruz. – bu süreçte uygulanan fesih yasaklarını olumlu buluyoruz. Bununla birlikte ücretsiz izin uygulamasının istismar edilmesine hayır diyoruz. – bütün sağlık emekçilerimiz için eşit haklar istiyoruz. – taşerondan kadroya geçen emekçilerin TİS sürelerinin öne çekilmesini istiyoruz. – geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümü istiyoruz. – tüm emekçilerimiz için daha fazla iş güvencesi istiyoruz. – örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. – işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha da yaygınlaştırılmasını istiyoruz.

Bizler; güçlü, güzel yarınlar için, haklarda daha güçlü gelecek için, Sağlığınız için, işgüvencemiz için, işimiz ve emeğimiz için, yine ve yüksek sesle haykırmak için meydanlardayız. Bu zor süreçte iş başında fedakârca, cesurca ve özveri ile çalışan başta sağlık, gıda, banka, taşıma, güvenlik, temizlik, haberleşme, basın, petrol ile kamu ve özel bütün sektörlerdeki tüm emekçi kardeşlerimize gönülden haykırarak teşekkür etmek için buradayız. Emekçi kardeşlerimize “Sen sağlığını koru, emeğini biz koruruz” diyoruz.

(…..)

Vergi adaletsizliklerinin giderilmesini, ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesıni ve Asgari Ücretin insan onuruna yakışır olmasın istiyoruz. Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz.

Yoksulluğun önlenmesini, Kayıt dişi çalışmanın sonlandırılmasını istiyoruz. Biz ücretliler, milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsani merkeze alan, daha adi ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. Çocuk istismarının önlenmesini, kadına yönelik şiddetin engellenmesini istiyoruz. İstihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve işe giriş imkânlarının geliştirilmesini istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılmasını istiyoruz. Her türlü ayrımcılıktan uzak, insan odaklı etkin politikalar istiyoruz. Hangi ülkeden olursa olsun ülkemize sığınan mülteci ve göçmen kardeşlerimiz için, entegre edilebilir, sürdürülebilir, ulusal ve uluslararası uyum politikalarının geliştirilmesini istiyoruz. Biz 83 Milyon vatandaşımız ve 4 milyon göçmen kardeşimiz ile birlikte Türkiye’yiz diyoruz. Hepimizin eşit haklardan, eşit şartlarda ve eşit sorumlulukla yararlanmasını istiyoruz. Dünyanın dört bir yanında mazlumların uğradığı zulmün son bulmasını, tüm dünyada barış, özgürlük, adalet ve demokrasinin sağlanmasını istiyoruz. Ülkemizin yaşadığı bu zor günleri, önlemlere uyarak, sabrederek, dayanışma ve el birliğiyle atlatacağız. Refahın, kardeşliğin, huzurun ve hoşgörünün artarak hâkim olduğu bir Türkiye’nin kıvancını yaşıyoruz. Ülkemize, insanlarımıza ve emekçilerimize güveniyoruz. Ülkemizin potansiyeline, gücüne, geleceğine yürekten inanıyoruz. HAK-IŞ Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara ‘Örgütlü ol, Sendikal’ ol, HAK-İŞ’Ii ol’ diyoruz. Güçlü izolasyon, sağlıklı Türkiye diyoruz. Zor günler geçsin sonra yine meydanlarda buluşacağız. Emekçiler yine coşacak, güzel günler gelecek HAK-İŞ olarak bugün; emek, barış, özgürlük, adalet ve demokrasi için haykırıyoruz. 1 Mayıs emek ve dayanışma günü Türkiye’de ve dünyada tüm emekçilere kutlu olsun.”

Cengiz MUHZİROĞLU