Halı desenli yollar

Turisti bir yöreye çekebilmenin en önemli araçları seyahat ettiği sürece rahat ve konforlu konaklama, kolay ulaşım ve eğlence hizmetlerinin biraraya gelmesi ile tarihi ve kültürel gezilebilecek alanların çokluğudur.

Yöremizde eğlence hizmetlerinin dışında tüm turizm aksiyonları bulunmakta, ancak yeterli sayıda turisti maalesef göremiyoruz.

Sadece rakamlar verilerek beklentilerimiz dillendiriliyor, ne var ki gelecek turist sayısı hakkında verilen rakamları bir türlü tutturamıyoruz.

Senelerdir konuşmamıza rağmen bir türlü cazibe merkezi olamadık, yöremizi çekici hale getiremedik getiremiyoruz.

Toplantılar, seminerler ve çalıştaylar gibi arka arkaya yapılan istişarelerde alınan kararlar doğru, ama iş uygulamaya gelince bir yerde bir tıkanıklık oluyor ve sular akmıyor.

Son günlerde turist getiren otobüslerin şehir içine girişlerde konaklama yapacağı yerlere gelir gelmez ceza kesildiğine dair haberler basında ve sosyal medyada yer aldı.

Bu konuya benzer birkaç örnek vermek istiyorum. Bir fotoğraf gezimiz sırasında gittiğimiz yerde konaklama yapacağımız yer ara sokaklardan birinde olduğundan otobüs şoförümüz adresi sorduğunda trafik polisleri bize yolu gösterebilmek için araçları ile eskortluk yaparak otelimizin bulunduğu yere kadar götürdüler.

Bir başka yerde üçüncü kuşağın işletmekte olduğu bir eğlence yerinde dede ile torunun muhteşem oyunlarını izlerken ağzımız açık kaldı ve üstelik orada bulunan herkesi bu eğlence için ayaklandırdılar.

Gelen turistlere güleryüz gösterelim iyi de, yardımcıda olalım. Tur otobüslerinin rahat hareket etmeleri bir daha gelmeleri için en büyük etken.

Sokaklarımız ışıklandırıldı ancak belli bir saatten sonra gezmek mümkün değil, özellikle şehri bilmiyorsanız, konaklama yapacağınız yerden başka bir alternatifiniz yok;“oturun, çayınızı içip yatın” misali.

Bir turizm caddemiz yok.Turist çeken birçok yörede öyle güzel caddelere rastlıyorsunuz ki oralarda gezmek gördüğünüz yerleri fotoğraflamaktan ayrı bir haz alıyorsunuz.

Bir akrabam, bir şehirde bulunan caddenin nasıl halı desenleri ile renklendirildiğini söyledi ve kendisine gelen fotoğrafları gönderdi.Bakmaya doyamıyorsunuz, en kısa zamanda görme arzusu geçiyor içinizden.Verilen emek, turist için yapılan projeler insanı imrendiriyor.

Bu halı desenli taş döşemeler bizde de en azından Hanımeller Çarşısı’na yapılabilir.“Halı ile alakamız ne?” demeyin, bizde de Küre kilimi var.

Taş üstüne boya değil, renkli taşlarla yapılan bir ustalık eseri gibi duruyor hepside. Bilen, yapabilen için zor olmasa gerek, ama görüntü olarak değişik; emek var, akıl var, çekicilik var,

Biz ise ençok ziyaret edilen yerlerden biri olan Şey Şaban-ı Veli Camiinin bulunduğu caddeyi öyle bir taşlarla döşedik ki gelen giden arabaların alt takımları yapanlara yaptıranlara adeta rahmet okuyor.

Şehirde yapılanları inkar etmek çok büyük haksızlık olur, ancak sanki kendimiz için yapıyor, dışarıdan gelenleri hiç umursamıyor, kendi içimizde yaşıyor gibiyiz.

Bu uykudan uyanmamız veya birinin bizleri uyandırması lazım, çünkü  her geçen gün geri gelmeyecek şekilde gidiyor.

 

Bülend Çadırcıoğlu