Hastayla sohbet ede ede operasyon

77 yaşındaki hastanın bacak toplardamarında oluşan ve yaşamsal tehlike oluşturabilecek pıhtı, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH) ilk kez uygulanan “kesisiz ve narkozsuz” bir operasyonla temizlendi.

Hastanenin Kalp Damar Cerrahisi Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Burak Tamtekin, ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği operasyonla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Hastanemize bacağı ileri derecede şiş ve yürüyemez bir halde gelen 77 yaşındaki hastamız Hakan Ural’ın ilk muayenesinde bacak toplardamarlarında oluşan pıhtıları gördük. Bacakta oluşan pıhtıları çıkarmak için öncelikle karın içine bir filtre yerleştirildik. Daha sonra pıhtı dolu damarın içine girip, bacakta biriken pıhtıları özel bir aygıtla parçalayıp dışarı çıkarttık. Narkoz verilmeden anjiyo yöntemiyle yaptığımız bu başarılı operasyonla akciğere pıhtı atmasını da bu uyguladığımız yöntemle önlenmiş olduk. Kastamonu’da ilk kez yapılan ve bir buçuk saat süren anjiyo uygulaması sırasında Hakan amcayla hoş sohbette bulunduk. Ekip olarak biz işimizi yaparken, oda bize Kastamonu’nun güzelliklerini anlattı. Anjiyo sonrası kendisini servise aldık. Bacaktaki şişi inemeye başladı. Operasyondan 1-2 gün içinde rahatça kalkıp kendisi yürüyebilir hale geldi. Yürüyemez durumda geldiği hastanemizden, sağlığına kavuşup, bizlere dua ederek ayrılan Hakan amcamızı Kalp Damar Cerrahisi ekibi olaraksağlıklı ömürler dileyip taburcu ettik. Bu tür ameliyatlarınileri merkezlere gidilmeye gerek kalmadan hastanemizde yapıldığını Kastamonu’nun kadirşinas insanlarına bu vesileyle ayrıca hatırlatmak isteriz.”