“Hayalim gerçek oldu”

  • Şehr-i Hisar Yöresel Ev Yemekleri, Hisarardı Mahallesi’nde Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi üzerinde bulunuyor. Burayı bir söyleşi konusu yapan, şahane yemeklerinin yanında sahibesi Ülkü Hanım’ın başarısı.
  • Ülkü Damgacıoğlu, 26 senelik evli, iki çocuk annesi bir ev hanımı. Daha doğrusu 15 Aralık 2018’e kadar bir ev hanımıydı. Ülkü Hanım yemek yapmayı seven, misafir ağırlamaktan büyük mutluluk duyan, bu hobisini de mesleğine dönüştüren bir kadın. Güçlü ve başarılı bir kadın.
  • “Her başarılı erkeğin arkasında, mutlaka bir kadın vardır” deriz ya, burada durumlar biraz farklı. Bu sefer Ülkü Hanım’a bu başarısında destek çıkan eşi Özcan Bey olmuş. Gelin, hikayelerini birlikte okuyalım…

Ülkü Hanım, 26 senelik evliliğinizde edindiğiniz tecrübelerinizi iş hayatınıza aktardığınızı söyleyebiliriz, değil mi?

Ü.D.: Yakın çevrem ve ailem sürekli bana elimin lezzetli olduğunu, böyle bir iş yeri açmam gerektiğini söylüyordu. Ben mutfağı çok seven bir insanım. Hamur işi yapmayı çok severim. Mutfakta oyalanmak bana terapi gibi geliyor. Çocuklarım da büyüyünce böyle bir işe girmeye karar verdim. Buradan önce zaten baklava börek gibi siparişler alıp evde yapıyordum. Burası da bizim kendi yerimiz. Burası varken de değerlendirmek istedim açıkçası. Eşimle de konuştuğumuzda “Eğer olmazsa da, kimseye bir şey söylemek zorunda değiliz. Burası kendi yerimiz. Olmadı, yapamadık deriz” diye konuştuk ve bu işe atılmaya karar verdik.

Peki bir birikiminiz ya da bir yerden aldığınız destek oldu mu?

Ü.D.: Ben buraya 1-0 geride başladım. Hiçbir birikimim ya da bir yerden aldığım bir destek yoktu. Benim tek desteğim, eşim. Özcan bana her zaman destek oldu. “Olmazsa da canın sağ olsun” dedi her zaman. Ama burası ne onun ne de benim yüzümüzü kara çıkardı.

Ö.D.: Biz birbirimizden başka hiçbir yerden destek almadık. İki kızımız var. Onlar da bize yardım ediyor vakitleri oldukça.

Dışarıdan sipariş almaya devam ediyorsunuz değil mi?

Ü.D.: Tabii ki devam ediyoruz. Hanımlar günlerini burada da yapabiliyor. Bize haber veriyorlar, biz de hemen hazırlığımızı yapıyoruz. Yahut evlerinde yapacaklarsa istedikleri siparişleri de hazırlıyoruz.

Burasıyla ilgili nasıl hayalleriniz var?

Ü.D.: Doğrusunu isterseniz zaten burası benim hayalimdi. Hayalim gerçek oldu diyebiliriz. Ben evimde nasıl yemek yapıyorsam, burada da aynı şekilde yapıyorum. Evimde hangi kıymayı, yağı kullanıyorsam, burada da aynılarını kullanıyorum. Hiçbir şeyden kaçmıyorum açıkçası. Gelenleri bir müşteri olarak değil, evimin bir misafiri olarak görüyorum. Her şyeyi kendim yapıyorum. Hepsi de el emeği.

Ö.D.: Kışın ekmek bile yaptı Ülkü burada. Güzinede patates közledik, ekmek yaptık… Ülkü bu işi çok büyük paralar kazanmak için yapmıyor zaten, tamamen burayla mutlu olduğu için yapıyor. Bahçe için yastık hazırlıyor, tahtaları boyuyor… “Buranın temizliğini nasıl yapıyorsun?” diyorlar. İnanın zevkle yapıyor. Buranın her işiyle kendisi ilgileniyor. O yüzden de bana göre bu kadar başarıyı bu kadar kısa sürede yakaladı.

Menünüzde neler var?

Ü.D.:Etli ekmek, simit tiridi, banduma, ekşili pilav, mantı, serpme kahvaltı, kaşık helvası, kendi kestiğim erişte, ev baklavası, etli, zeytinyağlı yaprak sarması gibi yöresel lezzetlerimiz var.

Ö.D.: Kahvaltıda Kastamonu sucuğundan yapılan sucuklu yumurtamız var. Eşimin yaptığı reçellerimiz var. İnanın bir tek zeytini kendisi yapamıyor, diğer her şey el yapımı. Önemli olan ne biliyor musunuz? Ben sizin dedenizi de, babanızı da iyi tanırım. Şimdi siz hatır için buraya bir kez gelirsiniz. Ama burada yediğinizi, içtiğinizi beğenirseniz her zaman gelirsiniz. Bizim de amacımız bu. İnsanların buradan mutlu ayrılması.

Son olarak eklemek istedikleriz neler?

Ü.D.: Dediğim gibi burası benim hayalimdi. Hayaldi, gerçek oldu yani. Bu yolda benimle birlikte yürüyen eşim çok destek oldu. Burayı bir işletme gibi değil, evim olarak gördüm. Misafirlerimi de hep öyle ağırladım. Hemşerilerimin desteği devam ettiği sürece de böyle olmaya devam edecek.

  • ••

Ülkü Hanım, hayallerine kavuşmuş başarılı bir kadın. Özcan Bey ise eşinin hayallerine kavuşması için ona yol açmış destekçi bir erkek. Bu çift, çok şeyler öğretiyor insana. Destek olmayı, azmetmeyi ve bunun sonunda da başarmayı. Vaktiniz olduğunda mutlaka bir yol düşürün. Güleryüzlü işletme sahipleri, sizi güzel misafir etmek için her şeyi yapacaktır…

 

 

 Gözde MINIK