Cuma, 27 Kasım 2015
Kastamonu'da

Kastamonu'da "sonbahar turizmi"

Sonbaharın renklerine bürünen çam ve kayın ormanla...

Aile Okulu'nda ilk ders

Aile Okulu'nda ilk ders

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müd...

Kastamonu’da maceraya uçmak

Kastamonu’da maceraya uçmak

Vahşi yaşam ve sualtı fotoğrafçısı, 20 yıllık dalg...

Küre Dağları Milli Parkı'nda sonbaharda görsel şölen

Küre Dağları Milli Parkı'nda sonbaharda görsel şölen

"Korunan Alanlar Ağı Parkları" sertifikasına sahip...

Esprili tıraşta son nokta

Esprili tıraşta son nokta

Kuaför Hamdi’den müşteri memnuniyeti projesi

Cumartesi, 20 Nisan 2013 09:01

Bursa’da Kastamonu havası

Bursa Kastamonulular Derneği (KASDER) tarafından Kastamonu’yu Bursalılara daha yakından tanıtmak için düzenlenen "2. Bursa Kastamonu Günleri" başladı.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın programını değiştirmesiyle katılamadığı açılış programına Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kastamonu vali yardımcıları Ömer Faruk Ateş, Atila Kantay, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Sayan, milletvekilleri Hakkı Köylü, Mustafa Gökhan Gülşen, Emin Çınar, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın başta olmak üzere Bursalıların yanı sıra İstanbul, Ankara ve Kastamonu’dan da çok sayıda hemşerimiz katıldı.
Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde 23 Nisan tarihine kadar açık kalacak olan Kastamonu Günleri’nin açılış töreninde Bursa Belediyesi Mehter takımı ve bando ekibi gösterilerini sergiledi. İlimizden de Cide Belediyesi Sarı Yazma ekibi ile Tosya Belediyesi halkoyunları ekibinin açılışta yaptıkları gösteriler ilgiyle izlendi.
Kastamonu Günleri’nin yapıldığı alana getirilen Kastamonu evi maketi, Şehit Şerife Bacı anıtı ve dokuma tezgahları etkinliklere katılanlar tarafından büyük ilgi gördü.
Kastamonu Günleri’nin açılışında konuşan Bursa Kastamonular Derneği Başkanı İsmail Tiftik, “Bu yıl ‘İki Şehir Tek Yürek’ sloganı ile ikincisi düzenlediğimiz Bursa Kastamonu Günleri ile şehirler arasında bir köprü kurmayı hedefliyoruz” dedi.
Tiftik şöyle devam etti:
“Bursa Kastamonulular Derneği olarak 4 yıldır hizmet veriyoruz. Bu süre içinde de Bursa’da Kastamonu Günleri’nin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Bursa’da 3 yıl içinde birçok ilklere imza attık. Bizim ortak derdimiz olan Kastamonu tanıtımı için geçen yıl başlattığımız etkinliklerimizde ve bu yıl düzenlediğimiz etkinliğimizde de çıtayı yüksek tuttuk. Bursa’da çıta yükseldikçe Kastamonu ismi de bir marka oldu. Bursa halkı artık Kastamonu’yu gezmek istiyor, Kastamonu’yu da çok merak ediyor. Artık Kastamonu’nun haritada yeri biliniyor ve her yöresi tanınıyor. Geçtiğimiz yıl Kastamonu Günleri programına 71 bin 340 kişi katıldı. Bu sayısı bu sene 150 bine ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu etkinlikler sayesinde Kastamonu ile Bursa’daki turizmcileri de buluşturmayı hedefledik. Kastamonu’nun tanıtımının en iyi şekilde yapılması ve Kastamonu’nun ekonomik ve diğer yönleri ile kalkınmasını sağlamak içinde derneğimiz olarak elimizden gelen tüm çaba ve gayreti de gösteriyor ve göstermeye de devam edeceğiz. Bu etkinlik Bursa ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Bursa’da şu anda otellerimiz doldu. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Kastamonulular Bursa’ya akın ediyor.”

MHP Milletvekili Emin Çınar, “Bursa’da Kastamonu kültürümüzün tanıtılması yemek ve eğitim kültürü başta olmak inanç ve diğerleri de bizim için de çok değerlidir. Bursa’daki hemşerilerimizi ve Bursa halkını da Kastamonu’ya gelmelerini ve bu vesile ile de davet ediyoruz” diye konuştu.

AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, “Ben Bursa’yı hemşeri olarak kabul ediyorum” diye başladığı konuşmasında, “Burada kısa da olsa görev yaptım. Bu etkinlikle Bursa’da küçük bir Kastamonu’yu sunmaya çalışıyoruz. Ama Kastamonu’yu yerinde gelip görürseniz de çok memnun olacaksınız ve bir daha Kastamonu’yu hiç unutamayacaksınız” dedi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise açılışta yaptığı konuşmada yunları söyledi:
“Bursa bizi biz yapan, harman olan bir şehirdir. Bursa inançla kurulan, köşe taşı olarak görev yapan bir ildir. Kastamonu’da da Bursa gibi inançlarına sadık ve inanç yerleri çok olan ve bu değerlere sahip bir ilimizdir. Türkiye olarak da büyük hedeflere gidiyoruz. Omuz omuza birlik ve beraberlik içersinde yürüyoruz. Kimliğini kaybedenlerin yaşamaya hakları yoktur. Kastamonu ve Kastamonuluları tebrik ediyorum. Değerlerine sahip çıkıyor, bu güzellikleri buraya getirenlere teşekkürler. Değerlerini kaybedenlerin de yaşamaya hakları yoktur. Kastamonu Günleri’ni en iyi şekilde Bursa’da tanıtan dernek başkan ve yöneticilerini de kutluyorum. Bursalı hemşehrilerimin Kastamonu’ya gidip görmelerini istiyorum” diye konuştu.
Bursa KASDER Başkanı İsmail Tiftik, açılış konuşmalarının ardından Bursa Valisi Şahabettin Harput’a Kastamonu ürünlerinden oluşan bir hediye paketi sundu.
Açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte katılımcılar Kültür Merkezi içerisinde oluşan Kastamonu stantlarını tek tek gezdi.
Programlar çerçevesinde ayrıca bu yıl 4’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayan Bursa Kastamonulular Derneği için de pasta kesildi.
Etkinlikler çerçevesinde bugün ise Kastamonu’da Turizm konulu panel düzenlenecek.

Yorum Ekle