Haydarlar’da felaket gecesi

7 ev, cami ve 7 ahır, 1 traktör yandı;

12 büyükbaş telef oldu

Haydarlar köyünde, kış aylarında kullanılmayan ahşap bir evdesebebi henüz kesin olarak belirlenemeyen ancak elektrik kontağının yol açtığından şüphelenilen yangın felakete dönüştü.

Gece saat 3 sularında başlayan vekısa sürede büyüyen yangın, çevredeki ev ve ahırlara da sıçradı. İtfaiye’nin güçlükle kontrol altına alıp söndürebildiği yangında 7 ev ile 7 ahır kül oldu, köy camisi de büyük hasar gördü.

Merkez Haydarlar köyündeçıkan yangında 7 ev, 7 ahır, 1 cami yanarak kullanılmaz hale geldi. Yangında 12 büyükbaş hayvan telef olurken 1 traktör de küle döndü.

Edinilen bilgiye göre, KamilAşcıoğlu’na ait kullanılmayan boş evde gece yarısından sonra yangın çıktı. Yükselen alevlerle birlikte tehlikeyi fark edip havlamaya başlayan köpeklerin sesiyle uyanan Ayhan Calayoğlu, kendisini dışarıya atarak köy halkını uyandırdı, itfaiyeye ihbarda bulundu. Olay yerine ulaşan ekipler büyük yangını kontrol altına alıp söndürebilmek için cansiperane bir çalışma sürdürdü. Ekiplerin uzun uğraşları neticesinde yangın kontrol altına alınabildi.

Evler ve ahırlar küle döndü

Yangında Kamil Aşçıoğlu, Şaban Kadam, İsmail Kadam, Ayhan Calayoğlu ve İdris Calayoğlu isimli vatandaşlara ait 7 ev, 7 ahır, 1 traktör yandı. 12 büyükbaş hayvan ise tamamen telef oldu. Köyde bulunan cami de yangında yanarak kullanılamaz hale geldi.

 “Elektrik kontağından çıktığını tahmin ediyoruz”

Yangının herkesin uyuduğu sırada çıktığını söyleyen Haydarlar Köyü Muhtarı Salim Kuru, “7 ev, 7 ahır, 12 büyükbaş hayvan, 1 traktör, 1 camimiz yandı. Evin sahibi arkadaşımız köyde  durmuyordu zaten. Bir tane ahşaptan ev vardı. Yangının ahşap evde elektrik kontağından çıktığını tahmin ediyoruz. Ayhan Calayoğlu’nun evi yanan eve yakındı. Yangın evi sarınca köpeğin sesine uyanmış ve Ayhan da gelip ‘yanıyoruz’ diyerek bizleri uyandırdı. Ondan sonra evleri tahliye ettik. Yangın şu anda kontrol altına alınabildi. Devletimizden yanan evlerle ilgili bir yardım ve destek bekliyoruz” dedi.