Haydarlar’da tarımsal zarar 460 bin lira

Çıkan yangında 7 ev, 7 samanlık, 1 caminin yandığı, 12 büyükbaş hayvanın da telef olduğu Haydarlar Köyü’nde yangının tarımsal zararının 460 bin lira olduğu tespit edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, İl Müdür Yardımcısı Mücahit Temur ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur Ertop, yangın afetinden dolayı zarar gören Haydarlar köyünü ziyaret ettiler.

Köy muhtarı ve vatandaşlardan bilgi alan Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, “Yangın afetinden zarar gören Haydarlar köyüne olayın hemen ardından iki ziraat mühendisi ve bir veteriner hekimden oluşan afet tespit komisyonu gönderdik. Arkadaşlarımız vatandaşlarımızın tarımsal zararlarını tespit ettiler. Şu anda yaklaşık 460 bin TL tarımsal zarar tespit edildi. Zarar gören üreticilerimizden tarımsal kredilerinin ertelenmesi ile ilgili bir talep geldi. Bu talebi Kastamonu Ziraat Bankası Merkez Şube Müdürlüğü ile paylaştık. Kararı vatandaşlarımız ile paylaşacağız. Yine TARSİM Bölge Müdürlüğü ile temasa geçildi. Oluşan hasar için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına ve Tarım ve Orman Bakanlığına ayni ve nakdi destekler için gerekli resmi bilgilendirmeler yapıldı. Vatandaşlarımızın tarımsal faaliyetlerinin devamlılığı için çalışmalarımız devam ediyor. Allah bir daha böyle felaketlerle bizleri karşılaştırmasın. Köy halkımıza geçmiş olsun” dedi.