Haydi Kastamonu göreve

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Kastamonu Devlet Hastanesi arasında imzalanan afilasyon ön protokol sözleşmesinden arta kalan cümleleri alt alta topladım…

Rektör, Sağlık Müdürü, Dekan mevzuyu olabildiğince açık ortaya koymuşlar, Kastamonu’yu tüm kesimleriyle desteğe çağırıyorlar.

İfadeler net…

  • “Morfoloji binasının şuan bütçe kısıtlılığı sebebiyle bitmesi mümkün gözükmüyor.”
  • “Laboratuar ihtiyacı malum ve bir takım temel tıp bilimlerine ilişkin araçlar olması gerekiyor.”
  • “Afiliasyon süreci devam eden bir süreçtir, ne zaman bitecek olduğunu bizler bilemiyoruz. Ama biz, bugün itibariyle Sağlık Müdürlüğü ve Üniversite olarak bu işi istiyoruz. Bundan sonraki süreç bizim tamamen bizim dışımızda.Bu Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde olan bir şey. Burada elbette ilin de sahip çıkması gerekiyor.”
  • “ Bu zamana kadar sürekli tekrarlanan Tıp Fakültesi Hastanesi niye açılmıyor, niye bir hastanemiz yok, hastalarımız niye Karabük’e gidiyor, otogardan kalkan otobüslerde hastalarda var gibi söylemlere karşın üniversitemiz ve Sağlık Müdürlüğü iradesini ortaya koydu. Bizim Kastamonulu siyasilerden, Kastamonulular’dan, STK’lardan ve diğer muhataplarımızdan isteğimiz bu yöndedir. Artık ortak bir çabanın sergilenmesini bekliyoruz. Bu bizim için önemlidir”
  • “Morfoloji binasını bitirmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimizi alabilmek için hem fiziki ortamları çözeceğiz hem de kadro etkinliğini sağlayacağız. İnşallah ilimizin de bizlere desteğini bekliyoruz.”

Kastamonu Tıp Fakültesi’nin derman bekleyen dertlerinin hem kendi haline bırakılırsa bürokratik olarak hem de fiziki altyapıda devlet olanakları ile kısa zamanda derman bulmayacağı ortada…

Dünya yüzündeki yekun Kastamonuluların desteğine ihtiyaç var.

Kimi duası ile…

Kimi bütçesiyle.

Bugünden tezi yok…

Haydi Kastamonu göreve.

Afiliasyonun önündeki engel neydi?

 Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr.Sadettin Yazı’nın “üniversite-devlet hastanesi” işbirliğine dair kaydettikleri dikkat çekici…

“Kastamonu’da uzun süredir gündemde olan afiliasyon ve Eğitim Araştırma Hastanesi olma süreci ve Tıp Fakültesi süreci için bir süredir adım atılamıyordu. Sağlık Müdürlüğü olarak her türlü girişimde bulunmamıza rağmen bu süreç uzadı. Yeni rektörümüzün göreve başlamasıyla birlikte afiliasyon heyecanı bize de yansıdı.

En kısa sürede burayı eğitim yuvası haline dönüştürmeyi amaçlıyoruz.”

Sağlık Müdürü Yazı’nın sözünü ettiği engel ne?…

İhmal mi, kusur mu, kasıt mı var?

Geçiştirilecek konu değil bu…

Vebali var açığa kavuşturulmazsa.

Kamu malı çürümüş

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Topal’ın Kuzeykent’teki tıp fakültesi binaları ile ilgili değerlendirmesinden bir kesit…

“Mevcut Tıp Fakültesi olarak yapılan yerde 4 tane blok bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Morfoloji eğitim binası. Diğer üç tanesinden bir tanesi hemşire lojmanları olan ve bugün itibariyle işlevini kaybeden bir bina. Oranın ne şekilde değerlendirileceği konusunu önümüzdeki süreçte bakacağız. Ama diğer iki blok için süreç devam ediyor. Bugün itibariyle o iki blok için şunları yaparız demek mümkün değil. Şuan itibariyle kullanılabilir bir hali yok binaların. Bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekiyor. Onun için o binaların ne olacağı hususunda çalışmalarımız sürüyor.”

Kamu malı çürümüş…

Tüyü bitmemiş yetim hakkı.

Sorumlular kim?..

Açığa çıkarılmazsa bu da vebal.

Kul hakkı…

Affı yok.

MUSTAFA AFACAN