Hayırlı olsun

Geçtiğimiz haftaki yazımda “Kastamonu maalesef hiçbir şeyin kenti olamadı” demiştim. Yeni aldığımız haber beni umutlandırdı.

Atılan imzalar sonucunda Kastamonu Devlet Hastanesi, Eğitim Araştırma Hastanesi olma yoluna girdi.

Bu, Kastamonu’nun uzun yıllardır hak ettiği bir durumdu. Gerçekleştirenlerin, emeği geçen herkes sağolsun.

Kastamonulular olarak, hepimiziçin sağlık güvencesi olacak, başka kentlere sağlık göçünü azaltacak yeni düzenin bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz şimdi.

Bu durumun bir güzel yanı ise “Kastamonu’nun yüzünü görmeden, isminde “Kastamonu” geçen bir üniversitede okuyup mezun dahi olan tıp fakültesi öğrencilerinin ilimizde eğitim alabilecek olması şüphesiz.

  • ••

Normalleşme

Bu aradapandemi sürecinde “normalleşme” dönemine giriş yaptık. Ancak bunun biraz hızlı olduğunu düşünüyorum.

Vaka sayılarının ilk açıklandığı zamanlarda insanlar evlerinen kafasını dahi uzatmazken, şimdi kırmızı ışıkta durduğunuzda yolda devam edebilmeniz için iki kırmızı ışık daha görecek kadar bekleyeceğiniz trafik olmaya bile başladı.

Ne olur siz siz olun, uyarılara harfiyen uymaya devam edin. Hem kendiniz hem de sevdiklerinzin sağlığı için lütfen elinizden gelenin fazlasını yapın.

  • ••

Bir uçak meselesi

Geçtiğimiz günlerde yayımladığımız “Zaman Tüneli” köşesinde 5 ve 10 yıl önceki haberlerde “Uzunyazı” ismini görmek beni şaşırtmadı. Tahminim kimi insanları şaşırttığı yönünde.

5 yıl öncesine ait haber şöyle:

DHMİ’ye bağlı Kastamonu Havalimanı ile ilgili yeni bir sıcak gelişme yaşandı. Kastamonu Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılabilmesi noktasında uzun süredir devam eden çabalarda önceki gün mutlu sona ulaşıldı. Vali Şehmus Günaydın, twitter hesabından gelişmeyi duyurdu ve Kastamonu Havalimanı’nın uluslararası direkt uçuşlarda ülkemize giriş-çıkış yapacaklar için geçici hava hudut kapısı haline getirildiğini açıkladı.

10 yıl öncesine ait haber ise şu:

Kastamonu Uzunyazı Havaalanı’nın uçuşlara açılması için gerekli düzenlemeler ve yapım çalışmaları için ilk somut adım atıldı. Havaalanı şantiyesinin açılışında yapılan konuşmalarda uçuşların önümüzdeki Mayıs ayı itibariyle başlayacağı belirtildi. Havaalanının uluslararası standartlarda ve C grubu sertifika ile uçuşlara başlayacağını belirten Vali Mustafa Kara, kısa süreli değil, gelişen bir Kastamonu’ya cevap vermek istediklerini söyledi.

  • ••

Demem o ki, Kastamonu. “yapılacak” deyip de “yapılmayan”, en azından çok geç “yapılan”  şeylere alışkındır.

Umarım, bundan sonraki süreçte söz ağızdan bir kere çıkar ve çıktığı gibi de gerçekleşir..

Yoksa,birlik olunduğu en etkili ve yetkililerimizce beyan edilen “Özel Uğurlu” ve “Ballıdağ”da olduğu gibi sabır taşıran beklemelerimize yeni maddeler eklendikçe eklenir.

 

 Gözde MINIK