“Hayvan sevk sayısında düşüş var”

  • Ağlı’dan kurbanlık sevkiyatı dualar eşliğinde gerçekleşti. Bu yıl 900 büyükbaş hayvanın İstanbul’a gönderileceği Ağlı’da kurbanlıkların yola çıkmasından önce düzenlenen törende konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman, hayvan sevk sayısındaki düşüşe dikkat çekti ve “Üretmeye mecburuz, üretirsek daha güçlüyüz. O yüzden üreticilerimizin bunun bilincine vararak üretim yapması gerekiyor. Çiftçimiz yetiştirsin, ülkemiz de kazansın” dedi.

 

Ağlı’dan İstanbul’a kurbanlık sevkiyatlarına başlandı. Büyükbaş kurbanlıkların yüklü olduğu kamyonlar dün itibariyle yola çıktı.

Kurbanlık sevkiyatı öncesinde ilçede tören düzenlendi. Törene İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman, Belediye Başkanı Şahin Çolak, Ziraat Odası Başkanı Şükrü Özsoy, İlçe Müdür Vekili Ufuk Yeniay da katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman, “İstanbul bölgesine hayvan sevk sayısı ne yazık ki azalıyor. Üretmeye mecburuz, üretirsek daha güçlüyüz. O yüzden üreticilerimizin bunun bilincine vararak üretim yapması gerekiyor. Çiftçimiz yetiştirsin, ülkemiz de kazansın. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçemizde doğal ortamlarda yayla ve meralarda beslenen ve et kalitesi ve lezzeti açısından takdir ve tercih edilen büyükbaş hayvanlarımızı İstanbul başta olmak üzere Ankara ve diğer büyük şehirlere ilçelerimizden kurbanlık hayvan sevkiyatı yapmaktayız. İstanbul’da Bayrampaşa, Eyüp ve Kağıthane ilçelerindeki kurbanlık hayvan pazarlarına bu yıl Ağlı’dan 900 büyükbaş hayvan göndermekteyiz. Bunun yanı sıra 100’lerce büyükbaş hayvan ise diğer büyükşehirlere ilçemizden gitmektedir. İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız Avrupa yakasında Bayrampaşa, Eyüp ve Kağıthane ilçelerindeki kurbanlık hayvan pazarlarında Ağlı’nın kaliteli kurbanlıklarını bulabilirler. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi kurbanlıklarımızı bu yıl da dualarla yolcu etmek istedik. Tüm yetiştiricilerimize hayırlı yolculuklar diler, bol ve bereketli kazançlar elde etmelerini temenni ederiz” ifadelerini kullandı.

Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak ise, “İlçemizde yaşayan halkın büyük kısmı geçimini hayvancılık ile sağlıyor. Devrekani ilçesinden sonra en çok kurban sevkiyatı Ağlı ilçesinden gerçekleşiyor. Ağlı ilçemizin rakımı yüksek olmasından dolayı beslenen hayvanlarında kalitesi yüksek oluyor. Çünkü hayvanlarımız çoğunlukla merada otluyor. Temiz su içip kaliteli yem ile besleniyor. Bu yüzden hayvanlarımızın etleri çok leziz oluyor. Bu durum ilçemiz için gurur verici” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından yetiştiricilerin bol ve bereketli kazanç elde etmeleri için kurban kesildi, ardından yapılan dua ile birlikte tırlara yüklenen kurbanlık hayvanlar İstanbul bölgesine gönderildi.