Hayvancılık OSB’de ÇED süreci başladı

KASTAMONU, 100 MİLYON LİRALIK YATIRIMLA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞIN MERKEZİ OLACAK KASTAMONU'YA ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİ KURULACAK
  • Devrekani’de Tarıma Dayalı İhtisas Organize Hayvancılık Bölgesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. ÇED süreci için yüklenici firmayla sözleşme imzalandı. Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, “OSB yaklaşık 30 bin büyükbaş hayvanın yetiştiriciliğinin yapılacağı, 98 tane küçük, orta ve büyük işletmeden oluşacak. 2021 yılı yatırım programının alınması için çalışıyoruz” dedi.

 

KASTAMONU, 100 MİLYON LİRALIK YATIRIMLA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞIN MERKEZİ OLACAK KASTAMONU’YA ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİ KURULACAK

Devrekani Tarıma Dayalı İhtisas Organize Hayvancılık Bölgesi’nin kurulması için çalışmalar hızlandırıldı. Bu kapsamda Devrekani Belediye Başkanlığı ile Çevre Değerlendirme Raporu alınabilmesi için yüklenici firma arasında sözleşme imzalandı. İmza törenine Devrekani Kaymakamı Yücel Erdem, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Pazarlama Daire Başkanı Özgür Akif Tel, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Serdar İzbeli ile ilgili kurum müdür ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda uzmanlar tarafından Devrekani’de Tarıma Dayalı İhtisas Organize Hayvancılık Bölgesi’nde yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirme de bulunuldu.

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, “Bölgemizde kurmaya çalıştığımız Hayvancılık OSB, yaklaşık 30 bin büyükbaş hayvanın yetiştiriciliğinin yapılacağı, 98 tane küçük, orta ve büyük işletmeden oluşacak. Sadece üretime yönelik tesisler olmayacak, ticari amaçlı, özellikle büyükbaş hayvanlardan elde edilen etin işlenerek satışa sunulacağı alanlar da oluşacak. Oluşturulacak biyogaz tesisiyle de elde edilen elektrik ülke ekonomisine sunulacak. 2021 yılı yatırım programına aldırmak için elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Kurulması tamamlandıktan sonra, tam kapasiteye eriştikten sonra ilçedeki minimum 400 ila 600 kişinin çalışacağı, bölge topraklarına ayrı bir katma değer sağlayacağını düşündüğümüz, sonuna kadar inandığımız bir proje olacak. Şu ana kadar aksayan herhangi bir hususumuz yok. Bürokratik olarak, resmi olarak izlenmesi gereken tüm süreç hızlı bir şekilde ilerliyor. ÇED raporunun da alınmasıyla süreçte ciddi bir adım daha atmış olacağız. Tek hedefimiz 2021 yılı yatırım programına alınmasıdır. Bu projemizin şimdiden ilçemize ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.