Hayvancılık OSB’ye Bakanlık onayı

Devrekani’de kurulması planlanan Tarıma Dayalı Organize Hayvancılık (Besi) Bölgesi projesi Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Proje İnceleme ve Onay Komisyonu tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Devrekani Kurtşeyh Mahallesi sınırları içerisinde bin 290 dekar arazi üzerine kurulması planlanan Hayvancılık OSB ile ilgili olarak Milletvekili Hakkı Köylü, şu açıklamayı yaptı:

“Devrekâni’de hayvansal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, çiftçilerin desteklenebilmesi, gelir düzeyinin yükseltilebilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulabilmesi için Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgeleri kurulması önem arz etmektedir. Bölgemiz ve ilçemiz üreticilerinin faydalanması için, ilçemizde 1290 dekar alanda 27 bin baş besi kapasiteli projede 50 baştan bin başa kadar değişik kapasitelerde 98 adet besi işletmesi, katı ve sıvı atık işleme tesisleri, biyo-gaz elektrik tesisi, 1. sınıf mezbaha ve et ürünleri ve deri işleme tesisleri, karantina bölgesi ve sosyal tesislerin bulunduğu yıllık 54 bin büyükbaş besi materyalinin kesime ulaştığı ve yaklaşık 40 bin ton et ve et ürünleri üretilecektir. Bölgemize yaklaşık 540 Milyon TL’lik bir katkı sağlayacak olan projenin hazırlanmasında ve onaylanmasında tüm taraflara da teşekkür eder, yeni yatırımın bölgemize, ilimize ve ilçe hemşehrimiz üreticilerimize de hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum”