Hazinene sahip çık Kastamonu

Vali Avni Çakır, Orman Haftası dolayısıyla makamına yapılan ziyarette yaptığı açıklamada, “Kastamonu ormanın ve yeşilin başkenti. Allah vergisi, muhteşem bir hediye. Bunu korumak, çoğaltmak, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde arttırarak teslim etmek, bizim üzerimizdeki en büyük görev” dedi.

Orman yangınları açısından hassas bir bölge olduklarını da ifade eden Vali Çakır, “Vatandaşlarımızı bilinçlendirme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” derken, ormancılık açısından da bu senenin verimli geçmesini beklediklerini söyledi

Yeşilin korunmasının sadece devletin, ormancıların, mülki idarenin üzerindeki bir emanet olmadığını da söyleyen Vali Çakır, “Bu her Türk vatandaşının, her dünya vatandaşının üzerindeki bir borç. Onun için kamu – özel herkes el ele vererek, teslim aldığımız yeşil örtüden çok daha fazlasını, gelecek nesillere aktarmak için yoğun bir çaba sarf edeceğiz” dedi.

 

Orman Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından dün Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Bölge Müdür Vekili İsmail Çetin ve kurum personellerinin katılımıyla gerçekleşen törenin ardından Vali Avni Çakır makamında ziyaret edildi.

Ziyarette Vali Avni Çakır, Kastamonu’nun orman varlığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Kastamonu orman denilince ilk akla gelen illerin başında geliyor. Resmi kayıtlara yüzde 70’imiz orman ve verimli orman. Geri kalan kısımlar da orman vasfını elde edebilecek düzeyde, yeşil bir örtüyle kaplı. Kastamonu ormanın, yeşilin başkenti. Bu anlamda çok güçlü bir şehir. Kastamonulular için bulunmaz bir kaynak, inanılmaz bir güç. Bu Allah vergisi, muhteşem bir hediye. Bunu korumak, çoğaltmak, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde arttırarak teslim etmek, bizim üzerimizdeki en büyük görev. Evlatlarımıza bırakabileceğimiz en büyük miras sağlıklı bir çevre. Sağlıklı bir çevre için de yeşil ne kadar fazla olursa, sağlıkta o kadar fazla olur. Bu anlamda gelişen sanayi, şehirleşme, bu yeşil örtünün en büyük rakiplerinden bir tanesi. Bu anlamda biz idarecilerin çok iyi bir denge yakalamamız lazım. Bu çerçevede önceliğimiz yeşil alanı korumak olması lazım. Bu anlamda da Türkiye’de de çok güzel çalışmalar yapılıyor. Her sene yeşil örtünün üzerine koruyoruz. Özellikle yangınlardan dolayı kaybettiğimiz sahalarda çok güzel çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yanan sahalarında tekrar yeşille buluşması noktasında, Bakanlığımızın, Orman Genel Müdürlüğümüzün çok güzel çalışmaları var.”

Kastamonu’nun orman yangınları açısından da hassas bir bölgede olduğunu söyleyen Vali Çakır, “Geçen sene aşırı yağışların etkisiyle orman yangınları açısından biraz rahat geçirdik ama yıllık ortalamalara baktığımızda çok hassas bir bölgedeyiz. Bu anlamda vatandaşlarımızı bilinçlendirme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Çünkü bu konuda yangın olduktan sonra, yetişip söndürmek daha zor, daha masraflı. Vatandaşları bilinçlendirerek, yangına sebebiyet verebilecek unsurların bertaraf edilmesiyle bu konuda çok daha başarılı, çok daha güçlü bir şekilde yapılabiliyor. Hal böyle olunca muhtarlarımızın, köylülerimizin bilinçlendirilmesi noktasında sizlerin vasıtasıyla, kolluk kuvvetlerimizin vasıtasıyla, kaymakamlıklarımızın vasıtasıyla yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bu senede oldukça bol ve bereketli bir sezon geçiyoruz. Bizim altyapı anlamında biraz sıkıntılar yaratıyor ama gelecek nesillere bırakabileceğimiz en büyük sermaye olunca, biz hepsine razıyız. Yeter ki, böyle güçlü yağış olsun” şeklinde konuştu.

Ormancılık açısından verimli bir sezon beklediklerini de ifade eden Vali Çakır, “İnşallah ormancılık açısından da çok verimli bir sezon olacak. Önceki yıllarda kurak geçen sezonlardan dolayı sahada ciddi sıkıntılar baş göstermeye başlamıştı. İnşallah onları da telafi edecek bir yağış olmuştur. Bu konuda hep beraber, hem kamu, hem özel, hem STK’lar, toplumun tüm paydaşları ile birlikte çalışacağız. Yeşilin korunması sadece devletin, ormancıların, mülki idarenin üzerindeki bir emanet değil. Bu her Türk vatandaşının, her dünya vatandaşının, her insanın üzerindeki bir borç. Onun için kamu – özel herkes el ele teslim aldığımız yeşil örtüden çok daha fazlasını, gelecek nesillere aktarmak için yoğun bir çaba sarf edeceğiz” dedi.

Cengiz MUHZİROĞLU