“1 milyon ceviz, 100 milyon dolar gelir”

 

Şehmus Günaydınİl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından ortaklaşa yürütülen “ Kastamonu İli Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında 35 bin ceviz fidanı dağıtımı töreninde konuşan Vali Günaydın, Türkiye’deki ceviz üretiminin tüketimi karşılayamadığını hatırlattı.

Günaydın, “Ceviz, getirisi son derece yüksek olan bir ürün. Bugün yaklaşık 10 dönümlük bir ceviz bahçesi olan bir vatandaşımızın geçimini çok rahatlıkla sürdürebileceğini biliyoruz. Ortaya koyduğumuz bir hedef var: 1 milyon ceviz ağacı, 100 milyon dolar gelir” dedi.

 

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından ortaklaşa yürütülen “ Kastamonu İli Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında Ceviz fidan dağıtım töreni,  dün Vali Şehmus Günaydın’ın da katılımı ile yapıldı.

Törene Günaydın’ın yanı sıra, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Tahir Karahasan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman,  İl Müftüsü Osman Aydın ve yurttaşlar katıldı.

Ülkede ceviz tüketiminin yüksek olduğunu belirten Vali Günaydın, şöyle konuştu:

“Topraklarımız yeterli ve elverişli olmasına rağmen tükettiğimiz ceviz kadar üretemiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfusu 360 milyon, bizim nüfusumuz ise 75 milyon civarında. Biz Amerika kadar ceviz tüketiyoruz.  Sağlıklı bir nesil için,  sağlıklı gelecek için ceviz tüketmek çok faydalı. Fakat bu güzel topraklarda biz yeterli ceviz üretemiyorsak oturup biraz düşünmemiz lazım. Ceviz, getirisi son derece yüksek olan bir ürün. Bugün yaklaşık 10 dönümlük bir ceviz bahçesi olan bir vatandaşımızın geçimini çok rahatlıkla sürdürebileceğini biliyoruz.

Ortaya koyduğumuz bir hedef var: 1 milyon ceviz ağacı, 100 milyon dolar gelir. Hedeflerimiz gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler. Bugün dağıtacağımız 35 bin 150 fidanla da hedeflerimize bir adım daha yaklaşmış olacağız. Çok kısa bir süre içerisinde  bu hedefi yakalayacağız ve ülke ekonomisine çok ciddi önemli bir katkı sağlamış olacağız.

 

Bugün 2014 yılı rakamları 117 milyon dolar civarında gözükse de bunun üzerinde bir ceviz ithalatı gerçekleştiren bir ülke konumdayız. Bu gerçeklerden hareketle bizim bu ceviz olayına biraz daha önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunu İl Özel İdarenin imkanlarıyla, Tarım Müdürlüğünün çalışmaları, Orman Müdürlüğü’nün çalışmaları ve vatandaşlarımızın çalışmalarıyla bu hedefe çok kısa sürede ulaşacağımıza ben yürekten inanıyorum. Bu önemli çalışmalarda katkı veren arkadaşlarımı tebrik ediyorum ve huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman da, “Son zamanlarda ceviz üzerine yoğunlaştık, çalışmalar yapıyoruz.  2014-2015 dikim sezonunda 40 bin birinci kalite ceviz toprakla buluştu. Orman Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle 22 bin çöğür fidanını toprakla buluşturduk. Bugünde 35 bin 100 ceviz fidanını toprakla buluşturacağız. Bu projenin bedeli 400 bin TL civarında Sayın Valimizin desteği ile bu ek bütçeye alındı. Fidanların piyasa değeri 20-25 TL civarında” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Vali Günaydın ve diğer protokol üyeleri tarafından çiftçilere Fidan dağıtımı  yapıldı.