Hedef Sadece ‘Dünyada Beşinci Olmak”Olmamalı

Kastamonu Entegre’nin 50. yıldönümünü Türkiye’den ve dünyadan katılım gösteren iş ortakları ve çalışanları yanında bizler de Kastamonulular olarak en samimi duygularla kutluyoruz.Kastamonu Entegre CEO’su Sayın Haluk Yıldız, Kurucusu Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yahya Kiğılı, İcra Kurulu Başkanı Sayın AvniKiğılı Beyleri, dünyada yedinciliğe, Avrupa’da dördüncülüğe yücelten düşleri ve azimleri dolayısı ile nasıl kutlamayız. Hele ki; bu başarı Kastamonu’muzda kurulmuş bir entegre tesis ve şehrimizin öz kaynakları ile gerçekleştirildi ise…

Biz, Kastamonu halkı da bütün tarih boyunca ilim ve irfan merkezi olan şehrimizin gelişmesi ve bu özelliğini bugünün şartlarında devam ettirebilmesi için bir üniversite kurulması noktasında ittifak ettik. On iki seneden bu tarafa valiler, bakanlar, milletvekilleri ve özellikle Kurucu Başkanlığını yaptığım Kastamonu Kalkınma Vakfı olarak büyük çabalar sonucu üniversiteyi kurduk. Hayırsever halkımızın da yardımı ile fakülteler ve yüksekokullar üniversite kampüsünde ve ilçelerde inşa edildi ve eğitimlerine başladı. Üniversite kurulmasındaki ana maksat olan Tıp Fakültesi de kurulmakla beraber hastanesi ve fakülte binaları hizmete açılamadığı gibi eğitim alan öğrencileri de Hacettepe ve ardından Yıldırım Beyazıt Üniversitelerinden Kastamonu’ya nakledilemedi.

Halkımız, ki bunların arasında maddi imkansızlıklar içerisinde bulunan çok insan var, tedavi olabilmek için Ankara, İstanbul veya Karabük’teki üniversite hastanelerine taşınmak zorunda kalıyor. Tıp Fakültesi’ne Dekan atanmış durumda olmakla beraber, fakülte binaları ve hastanesi gözlerimizin önünde yardım bekliyor.

Tıp Fakültesi binalarının bu manzarası Kastamonu Entegre tesislerine çok da uzakta bulunmuyor.

Başarı öykülerini okuduğumda, Kastamonu Entegre’yi dünya beşinciliğine götürecek yolu oluşturan Kastamonu’muza da adları ile anılacak bir eser ya da hizmet bırakmayı da planlamışlar mıdır acaba diye düşünmekten kendimi alamadım. Kastamonu Entegre yöneticileri başarılarını daha da taçlandırmak isterler ise sıcak odalarında kahvelerini yudumlarken pencerelerinden bakıp otobüs terminalinin arkasındaki Tıp Fakültesi’nin hazin manzarasını görebilirler.

 

Mete Tufan

Kastamonu Kalkınma Vakfı

eski Başkanı