“Hedefimiz kültür miras listesi”

Antalya’da bu yıl 26’ncısı düzenlenen Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı’nda (YAPEX) Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından Süreklilik Ödülü’nü aldı.

Kastamonu Belediyesi fuarda, Saat Kulesi, Kastamonu Konakları, Nasrullah Köprüsü maketlerinden ve şehrimizin tarihi yapılarını anlatan foto bloklardan oluşan stantla da büyük ilgi görüyor.

Tarihi Kentler Birliği’nin Kültür Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme yarışması kapsamında geride bıraktığımız iki yılda, bir Proje Ödülü bir de Süreklilik Ödülü kazanan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, dün de YAPEX Fuarı kapsamında gerçekleştirilen ödül töreninde Kastamonu Belediyesi’nin Şeyhoğlu, Atabey, Çatlakoğlu, Keskinler konaklarının ve Aşir Efendi Hanı’nın restorasyon projeleriyle kazandığı Süreklilik ödülünü aldı.

Başkan Tahsin Babaş, “Tarihi ve kültürel mirasımızı gün yüzüne çıkartmak adına attığımız adımların böylesi değerli ödüllerle takdir edilmesi çalışmalarımızın önemini bir kere daha gözler önüne seriyor. 26’ncı Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı (YAPEX)’nda gerçekleştirilen Tarihi Kentler Birliği Kültür Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması Ödülleri kapsamında Şeyhoğlu, Atabey, Çatlakoğlu, Keskinler Konakları ve Aşir Efendi Hanı’nın Restorasyonu projelerimizle layık görüldüğümüz Tarihi Kentler Birliği Süreklilik Ödülünü aldık. Tarihi ve kültürel mirasımız ilimizin geleceği. Bu yöndeki hedefimiz Dünya Kültür Miras Listesi’nde Kastamonu’muzun isminin yer almasıdır. Biz bu alanda lig atlayacağız ve inşallah şehrimizi Dünya Kentleriyle yarışır bir duruma taşıyacağız” dedi.