Hibe destekte 21 milyonluk imza

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Destekleri 13’üncü etap kapsamında hibe almaya hak kazanan 137 yatırım projesinin imza töreni dün Tarım İl Müdürlüğü Güray Koçak Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 137 projeye verilerek 21 milyon liralık hibe desteğin Kastamonu’yu 81 il arasında 4. Sıraya yerleştirdiği Milletvekili Çelik tarafından belirtildi.

Vali Yaşar Karadeniz de, ülke çapında proje sayısı olarak, proje büyüklüğü olarak ve yapılan iş hacmi olarak önde giden illerden biri olduğumuza dikkat çekti ve “Belki buna da ihtiyacımız var. Birçok il ile olan aramızdaki mesafeyi kapatmamız gerekiyor. Onun için onlardan daha çok çalışmamız gerekiyor, daha çok gayret göstermemiz gerekiyor” dedi.

Belediye olarak her zaman üreticilerin yanında olacaklarını ifade eden Başkan Vidinlioğlu, Şeker Fabrikası’yla birlikte gerçekleştirecekleri sera projesinde “atalık” tohumları kullanmayı ve yetişecek ürünleri bu tohumlara sahip çıkmaları için  Kastamonulularla paylaşmayı planladıklarını açıkladı.

İl Tarım Müdürü Fatih Önlem ise hibe destekleriyle ilgili konuşmasında, Kastamonu tarımının ileriye gitmesi için daha çok proje gelmesi gerektiğini ifade ederek; “Bakanlığımızın desteklemeleri her geçen gün giderek artıyor. Bunun dışında İl Özel İdare destekleri ve diğer projelere baktığımızda Kastamonu’da, üretim her geçen gün artıyor, ama yeterli değil” dedi.

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Destekleri 13’üncü etap kapsamında hibe almaya hak kazanan 137 yatırım projesinin imza töreni dün Tarım İl Müdürlüğü Güray Koçak Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Hafta ortasında yaşanan ve kurum çalışanı Ziraat Teknikeri Yılmaz Çeltikçi’nin can verdiği, dört mühendis ve bir veteriner hekimin de yaralandığı kaza nedeniyle hüzünlü bir havanın hakim olduğu  törende konuşmacıların hepsi sözlerine bu konuda duydukları üzüntüyü dile getirerek ve Çeltikçi’ye rahmet, yaralılara acil şifa dileyerek başladılar.

Törene Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İGM Başkanı Güray Parçal, Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem, STK temsilcileri, proje sahipleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Vali Yaşar Karadeniz, ülke çapında proje sayısı olarak, proje büyüklüğü olarak ve yapılan iş hacmi olarak önde giden illerden biri olduğumuza dikkat çekti ve “Belki buna da ihtiyacımız var. Birçok il ile olan aramızdaki mesafeyi kapatmamız gerekiyor. Onun için onlardan daha çok çalışmamız gerekiyor, daha çok gayret göstermemiz gerekiyor” dedi.

Hiç kimsenin durduk yere  ‘Gel kardeşim sana para veriyim’ demeyeceğinin malum olduğunu belirten Karadeniz, “Sizin projeniz olacak, öncelikleriniz olacak, o proje rantabl olacak ve yaptığınız projeye parayı verecek olan kurumu inandıracaksınız ki, o projeye destek versinler” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşte Kastamonu sağlamış olduğu bu rakamlarla 21 milyon liralık hibe desteği alması demek, aslında yaptığı projelerin inandırıcı olduğunu, bu projelerin üretime dayalı olduğu ve kalıcı, sürdürülebilir projeler olduğunun en büyük delilidir. 44 milyon TL toplam proje hacmi. Fakat bunlar hep üretim tesisi olacak. Dolayısıyla bu yapılacak yatırımlar 44 milyon TL ile kalmayacak, oradaki devamlı yapılacak üretimle Kastamonu ve ülkemiz ekonomisine, istihdama katkı sağlayacak. Dolayısıyla birçok yönden ilimizin gelişmesi açısından da faydalı olacağını inanıyorum. Bu salonda gerçekleştirdiğimiz törenlerde hep gelen rakamlar yüzümü ağartan rakamlardı. Bu rakamların bu şekilde olumlu, büyük çıkmasının temel nedeni bizim çiftçimizin yeniliğe açık olması, artık geleneksel yöntemlerden daha teknik yöntemlerle üretim anlayışını geliştirme noktasında büyük bir gayretinin olduğu göstergesidir. Bu gayretlerle projeler hazırlanıyor. Hazırlanan projeler İl Müdürlüğümüzün süzgecinden geçiriliyor. Herkesin el birliği desteğiyle de Bakanlıktan bu rakamların alınmasına vesile oldu. Bu projeleri hazırlanan çiftçimize teşekkür ediyorum. Onlar her zaman yaptıkları ve yapacakları üretimle bizim gözbebeğimizdirler. Çiftçilik mesleği de bizim için en stratejik meslektir.”

ÇELİK: 81 İL ARASINDA 4’ÜNCÜYÜZ

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de, Kastamonu’nun son yıllarda Türkiye’deki tarıma dönük hibe destekli yatırımlarda önde gelen illerden bir tanesi olduğunu hatırlattı ve “2016-2017-2018 yıllarında ilimiz Türkiye genelinde uygulanan Genç Çiftçi Projesi’nde her 3 yılda da ilk 7 ilden bir tanesi olduk. Bu Genç Çiftçi Projesi’nde 3 yılda ilimize toplam 807 çiftçimize 25 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirildi. 807 işletme Kastamonu’muzda, köylerimizde genç çiftçilerimize hibe desteği ile kazandırılmış oldu. Son yıllarda özellikle Kırsal Kalkınma Destekleri yüzde 50 hibe desteğiyle projeler hazırlandı. Güzel projeler hayata geçti. Onlar şimdi Kastamonu ekonomisine ciddi katkılar sağlıyorlar. Geçen yıl Kırsal Kalkınma Yatırımlarında ilimize verilen hibe tutarı 6,5 milyon TL idi. Bu sene 21,5 milyon TL ile yaklaşık 3 katından fazlası bir destekle Kastamonu çiftçisi, üreticisi ve müteşebbisi desteklenmiş oluyor. Bu gerçekten önemli bir hadise. Toplamda da 81 il arasında 4’üncü sıraya yerleşmiş bulunuyoruz. Bu da bizim için çok çok önemli.” dedi.

“IFAD PROJESİNDEN CİDDİ KATKI BEKLİYORUZ”

Çelik, Ankara ziyaretleri hakkında bilgi verirken de  “IFAD yatırımının bir an önce ilimizde hazırladığımız projelerle hayata geçmesi için Sayın Ağbal’dan destek istedik. Bizim talebimiz özellikle DSİ’nin kapsamında girmeyen küçük sulama işleri, kanal işlerini IFAD kapsamındaki desteklerden faydalanarak bir an önce hayata geçirilmesiydi. Bu konuda Özel İdaremiz tarafından hazırlanan projeler Tarım’a devredildi. Buradan ciddi bir katkı bekliyoruz. Bugüne kadar belli bir aşamaya geldi. Bundan sonrada hep birlikte bu işi takip edip, ortadaki pastadan en fazla miktarı Kastamonu’ya kazandırmak istiyoruz. IFAD dediğimiz konu Batı Karadeniz’den 3, Akdeniz’den 3 olmak üzere toplamda 6 ilde uygulanacak toplam 96 milyon Euro’luk bir yatırım. Bu yatırımında en kapsamlı şekilde ilimize kazandırılması için mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

VİDİNLİOĞLU: SERA PROJESİ VE YERLİ TOHUM

Törene katılan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da, Belediye olarak her zaman üreticilerin yanında olacaklarını belirtirken, sera projelerine de değindi ve şöyle dedi:

“Şeker Fabrikamızda bir belediye olarak sera projesini gündeme aldık. Orada bir sıcak suyumuz vardı, orada serada hem üretim yapacağız.  Hem de İnşallah özellikle atalık tohumlarımızı şehrimizle paylaşacağız. Bu işle ilgili olarak bir kampanya başlatacağız, hedefimiz hemen hemen her şeyde ürettiğimiz domates, biber, salatalıklarda en azından birer tane fideyi evlerimiz dağıtmak, hiç değilse çocuklarımız atalık tohumlarımızın kıymetini bilsinler. Bu konuda bir özendirme yapılsın istiyorum ve bunun içinde Müdür beyle bir araya geldik.  Bunu da yakın zamanda hayata geçireceğiz. Yine büyük projelerimizden bir tanesi belediye üzerinden özellikle bir takım satışların gerçekleşmesini sağlamak. Bu konuda tabi ki bir kooperatifleşme yoluna gidilse çok daha iyi olur ama geçenlerde duyduğumda ben üzüldüm ve canım sıkıldı. Eti firmasının Kastamonu’dan 50 ton bir siyez ihtiyacı olmuş ama hiç bir üretici de 50 tonu bir araya getirip veremediği için gitmişler Antep’ten almışlar. Dolayısıyla biz belediye olarak bu işe öncülük edelim ve üreticimizin elinde neyi varsa belediye üzerinden paylaşalım, tarımla işbirliği yaparak da gerçekleştirebiliriz. En azında bu problemi çözmüş oluruz.”

İL MÜDÜRÜ ÖNEM

Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem ise hibe destekleriyle ilgili rakamsal bilgiler verdiği konuşmasında, “İlimizde proje sayımız her geçen yıl artmaya devam ediyor. Geçen yıl bu konuda 136 yatırımcımız ile sözleşme imzalamıştık. Bu yıl 138 projemiz Bakanlığa gönderildi 137 projemiz kabul edildi ve projelerimizi hayata geçireceğiz. Bugüne kadar tamamlanan 255 projeye yaklaşık 20 milyon TL hibe ödemesi yapılmış iken,  Bu gün sözleşmelerini imzalayacağımız toplam yatırım tutarı 44 milyon olan 137 projeye 21 milyon TL hibe olarak projeler tamamlandığında yatırımcılara ödenecektir” dedi.

Fatih Önlem, Kastamonu tarımının ileriye gitmesi için daha çok proje gelmesi gerektiğini ifade ederek; “Bakanlığımızın desteklemeleri her geçen gün giderek artıyor. Bunun dışında İl Özel İdare destekleri ve diğer projelere baktığımızda Kastamonu’da, üretim her geçen gün artıyor, ama yeterli değil” dedi.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU