Hilton’dan ikinci hamle

Kastamonu’da daha önce de otel yeri noktasında arayış içerisine giren ancak sonuç alamayınca bu yatırımından vazgeçen Hilton, yeni bir otel hamlesi daha gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Hilton Yatırım Direktörü Tuğrul Temel, Türkiye’de büyüme planları içerisinde Kastamonu’nun da yer aldığını ve otel yeri arayışlarının sürdüğünü açıkladı.

Ekonomist dergisine açıklamalarda bulunan Hilton Kıdemli Yatırım Direktörü Tuğrul Temel, Hilton’un Türkiye pazarındaki büyüme planlarından söz etti. Bu plan da Kastamonu’nun da bulunduğunu kaydeden Tuğrul Temel, Kastamonu’nun yanı sıra Denizli, Giresun, Zonguldak, Ordu, Samsun, Trabzon, Edirne, Aksaray, Niğde, Kars ve Erzurum’da otel yeri arayışlarının sürdüğünü söyledi.
Türkiye, dünya standartlarında bir otelle 64 yıl önce İstanbul Hilton’un açılmasıyla tanıştı.
Hilton’un kurucusu Conrad Hilton’un üç uçak dolusu Hollywood yıldızı ve siyasetçiyle birlikte geldiği açılış töreni dünya basınında yer almıştı. Türkiye pazarını hiç terk etmeyen marka, 2006 yılında tüm dünyada zinciri büyütme stratejisi çerçevesinde Türkiye’yi de yatırım yapılacak ülkeler kapsamına aldı. Türkiye’de sekiz oteli olan zincir, Doubletree by Hilton, Hampthon by Hilton, Garden Inn markalarını da Türkiye’ye getirerek pazardaki otel sayısını 58’e çıkardı.
Şirket bu sayıyı 4-5 yıl içinde 100’e çıkarmayı hedefliyor.
Hilton Kıdemli Yatırım Direktörü Tuğrul Temel, Hilton’un 2006 yılında bütün uluslararası markalarını dünyaya açtığı zaman Türkiye’yi stratejik bir pazar olarak seçtiğini ve ofis kurduğunu belirtiyor. Temel, 2006 yılında Türkiye’de yedisi Hilton ve biri Conrad olmak üzere sekiz otelleri bulunduğunu, şu anda ise 58 otel ile 11 bin 525 oda sayısına ulaştıklarını söylüyor. Bu yıl toplam bin 180 odalı yedi otel açtıklarını, yıl sonuna kadar Maslak, Gaziantep, ve Eskişehir’de üç otel daha açacaklarını belirten Temel, şöyle devam ediyor: “İşletme ve franchise modelleriyle büyüyoruz. 100’üncü yılımız olan 2019’da Türkiye’de 10 yeni otel daha açmayı planlıyoruz. 33’ün üzerinde de anlaşması imzalanmış ama henüz açılmamış otelimiz var. Şu anda dursak bile yapılan anlaşmalarla üç yıl içinde 90 otele ulaşabiliriz. Kısa zamanda otel sayımızı 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz.”
Hilton Worldwide’ın 2017 küresel cirosu 1 milyar 965 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Her geçen yıl büyüyen grup cirosunu da artıyor. Tuğrul Temel, Türkiye’nin Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgesinde İngiltere’den sonra en büyük pazar olduğunu ifade ediyor. Temel’in verdiği bilgilere göre, şu anda Türkiye’de Hilton Garden Inn 20’ye ulaşmak üzere. 13 Hampthon by Hilton, 11 Hilton ve bir Conrad var. 15’in üzerinde otel İstanbul’da, geri kalanları Anadolu’ya yayılmış durumda. Kuşadası, Dalaman, Bodrum ve Kemer olmak üzere dört otel kıyı şeridinde bulunuyor. Şirketin Türkiye’deki çalışan sayısı ise 5 bin kişiyi buluyor.