Hükmen galip

Seçim sürecini adeta Mars’ta genel seçim yapılacakmışçasına ilgisiz alakasız, sessiz sedasız geçiren seçmen sandıkta fena patladı; AKP sildi süpürdü, MHP su yuttu, CHP kan kaybetti, HDP yaprak döktü…
Kastamonu’daki deprem ise öyle böyle olmadı, ilimiz çeyrek asır sonra bir kez daha tek parti ile Meclis’e yürüdü.

1987’de bir ANAP vardı dörtte dört yaparak listeyi silip süpüren, 28 yıl sonra rekoru AKP egale etti üçte üçleyerek…
Hey gidinin CHP’si, MHP’si öylece kalakaldı.

Gasteciler, profesörler sabaha kadar varsın konuşadursunlar…
Vatandaş saat 17’de hesabı kesti, noktayı koydu, cümle ideolojiler yalan olup gitti, fanteziler acı gerçekler karşısında buhar oldu uçtu, AKP kendi hayallerini de aşan bir zafer ile hayaldi gerçek oldu.

İki seçim arasında kündeye gelen ekonomi, füzeye binip arşa çıkan terör, nerdeyse yekûn komşularla cehennem sıcağına dönen dış politika, vatandaşı adeta ağız birliği etmişçesine tek partiye yöneltti…
Bu kez kelimenin tam anlamıyla “Eski Türkiye” resmen ve fiilen bitti, “Yeni Türkiye” başladı.

Başbakan belli oldu…
Başkan ufukta belirdi.

İlimizde de ülke geneli ile koşut olarak yeni bir dönemin kapısı ardına kadar açılmış oldu…
Meclis düzeyinde muhalefetin sıfırlanmasının mı yoksa iktidar partisinin blok temsilinin mi daha hayırlı olduğunu yaşayıp göreceğiz.

Taşlar yerinden oynayıp, kartlar yeniden dağıtılırken…
Umarım düz yolda güvenli bir son sürat sürüş ile yokuş aşağı freni kopuk iniş birbirine karışmaz.

AKP açık ara şampiyon…
Çalan tulum havasının, dördüncü dönem milletvekili Hakkı Köylü’nün olası bir kırmızı plakalı makam arabası ile kazanılan zaferi taçlandırması halinde, kırk gün kırk gece sürecek düğün derneğe döneceği kuşkusuz.

MHP cenaze evi…
Dört dönem kesintisiz elinde tuttuğu Kastamonu Belediyesi’ni kaybetmenin ardından bir yıl sonra da Ankara otobüsüne arkasından el sallar hale gelmiş olmaya akıl sır erdirmek için önlerinde bol bol boş zamanları olacak.

CHP bronz…
Seçimler geliyor seçimler geçiyor, mevsimler değişiyor, yıllar su gibi akıp gidiyor, ilimizde değişmeyen tek şey olarak dura dura bi CHP duruyor. Bronz mübarek, ne eksiliyor ne artıyor, kendini olduğu gibi muhafaza ediyor. Şaşırmıyor, şaşırtmıyor.

Çift dikişli, gına getirten, lider polemikleriyle millete baygınlık geçirten seçim süreci bitti nihayet…
Bakalım geçime nasıl yansıyacak?