Huzur-2 huzura kavuşuyor

  • Eski sanayi sitesi üzerinde yer alan Huzur-2 sitesinde yaşanan ve site sakinlerini endişe içinde bırakan heyelan sorunu çözülüyor.
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’ndan gelen destek talebine olumlu yanıt vermesi ve gerekli ödeneğin sağlanması ile beklenen ihale yapıldı, yapım aşamasına gelindi.

 

Kastamonu Belediyesi tarafından eski sanayi sitesinin üst kısmında kooperatif yöntemiyle 2000’li yılların başında yapılan “Huzur 2” sitesindeki heyelan sorunu çözüm aşamasına geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman  Soylu’nun Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’ndan gelen destek talebini olumlu karşılaması ve zemin güçlendirmesi için gerekli bütçeyi sağlama sözü vermesinin ardından beklenen ihale gerçekleştirildi.

AFAD tarafından yürütülen ihale sürecinin 16 milyon TL bedel ile gerçekleştiği ve yapım aşamasına geçileceği öğrenildi.

Vidinlioğlu, Soylu’dan

destek sözü almıştı

16 Kasım 2021 tarihli gazetemizde “Huzur 2” sitesindeki heyelan sorununa dikkat çekmiş ve sürdürülen çabayı aktarmıştık.

Huzur 2 sitesinde toprak kaymasını önlemeye yönelik yapılan istinat duvarında da meydana gelen çatlaklar üzerine iki konut tahliye edilmişti. Hak sahipleri ile davalık duruma düşen Kastamonu Belediyesi, bölgedeki heyelan sorununu ortadan kaldırmak için bir süredir çare peşindeydi.Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun sel felaketinden dolayı Bozkurt’a gelen bakan ve bakan yardımcılarına oluşan riski anlatması üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı uzmanlarınca tespit yapılmış ve bütçe hesaplanmıştı. Bakanlıklar arasında temaslarını sürdüren Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, gerekli bütçe için aradığı desteği İçişleri Bakanlığı’nda bulmuştu.

İçişleri Bakanı Soylu’nun zeminin sağlamlaştırılması için gerekli olan 12 milyon 500 bin TL tutarındaki bütçe sözü, ihale sürecine kadar oluşan fiyat artışları ile birlikte 16 milyon TL bandına çıkmış oldu.