‘İçkili Yer Bölgesi’ gündemden düştü

“Yer belirleme bizim görevimiz değil”

  • Belediye Meclisi’nin bir önceki toplantı gündeminde yer alan “İçkili Yer Bölgesi Tespiti”, mülki idarenin önerisi olduğunda ele alınabilecek bir konu olduğu gerekçesiyle değerlendirme dışı bırakıldı.
  • Kamuoyunda farklı anlaşılmaların yaşandığını gözlemlediğini ifade eden Başkan Galip Vidinlioğlu, “Sonuçta yer belirleme bizim görevimiz değil, mülki idare bir yer belirlediğinde biz o zaman konuyu meclis gündemine getirebiliriz” dedi.
  • Belediye Meclis ve Encümen Üyesi Metehan Hamzaoğlu ise,halk otobüslerinden şikayetçi olan vatandaşlara, doğru değerlendirme yapabilmeleri bakımından ilgili aracın plakası ve saatini 153 numaralı İhbar Hattı’na bildirmeleri çağrısında bulundu.

 

Kastamonu Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısı önceki akşam Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında gerçekleşti.

Meclis’te ilk olarak Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin yeni dönemdeki ücreti belirlendi. Kurum personeli için 300 TL, diğer kamu kurum ve kuruluşların personelinin çocukları için ise 400 TL olarak belirlendi.

İmar ve plan tadilatlarının görüşülmesinin ardından Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, geçtiğimiz haftaki toplantının gündeminde yer alan “İçkili Yer Bölgesi Tespiti” noktasında açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunda farklı anlaşılmaların yaşandığını gözlemlediğini ifade eden Başkan Vidinlioğlu, şunları söyledi:

“Kamuoyunda sanki biz böyle bir şeye tarafmışız da, böyle bir yer talebinde bulunuyormuşuz gibi bir algı oluştu. Halbuki bu konu,gelen bir talep üzerine gündeme geldi. Bende o anda izole bir yer olması hasebiyle Ufo İş Merkezi’ni dillendirdim. Geçmişte de talep oradan gelmişti. Emniyet’ten ise orası ile ilgili güvenlik sağlanamayacağı noktasında bir karar var. Ayrıca içkili yer bölgesi; mülki idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda belediye sınırları ve mücavir alan içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından tespit edilir. Böyle bir yeri mülki idare amirinin önermesi gerekiyor. Buralarda güvenlik ve asayiş sağlanabiliyor diye öneride bulunması gerekiyor.Ancak ondan sonra meclisin gündemine gelebilecek bir konu.Tabii ondan sonra da meclisimiz ne yönde karar verir, bunu da meclisimiz bilir. Kamuoyunda oluşan algının önüne geçmek adına ve gayri resmi bir komisyon kurmuştuk. Bu komisyon bir görüşme yapacak, yer tespiti konusunda Vali ve Emniyet Müdürü’nün ne yönde bir kararı olur, bunu ise bilemiyoruz. Şayet bu yönde bir yer teklifi olursa, meclisin gündemine bu konuyu getireceğiz. Sadece kamuoyunda oluşan algının önüne geçmek adına bu açıklamayı yaptım. Talep üzerine konu meclis gündemine gelmişti. Sonuçta yer belirleme bizim görevimiz değil, mülki idare bir yer belirlediğinde biz o zaman konuyu meclis gündemine getirebiliriz. Oluşan algı, sanki biz böyle bir yerin oluşumunu çok istiyoruz gibi oldu. Böyle birşey yok. Özellikle geçen hafta sevgili Meclis üyemiz İzzet Serhat Köylü’nün açıklaması sonrası sanki ben böyle bir şeyi teşvik ediyorum gibi algılandı. Böyle bir şey söz konusu değil. Ben zaten alkol kullanmıyorum, ama kullanan insanların haklarına yönelik bir iki ifade de bulunmuştum. Belki maksadını aşan ifadeler de olmuş olabilir, çok da önemli değil. Ama sonuçta bu konu ancak mülki idare tarafından bize önerildiğinde meclisin gündemine gelebilecek bir konu. Dolayısıyla bu konu gündemden otomatikman kalkmış oluyor”

HİZMET İÇİ EĞİTİM BAŞLIYOR

Bu ay içerisinde Belediye’de hizmet içi eğitimlere başlayacaklarını da ifade eden Başkan Vidinlioğlu, “Hizmet içi eğitimlerimizi tamamlamamız gerekiyor. Çünkü kimden ne kadar istifade edeceğimiz noktasında çok ciddi tereddütlerimiz var. Birimlerde çalışan sayısı çok fazla, verimlilik açısından da bu hizmet içi eğitimimizi en kısa sürede yapmamız gerekiyor. Bunun içinde tüm birimlerimiz var. Ciddi şikayetler var, bu konular hep gündemimizde” ifadelerini kullandı.

DOLMUŞ ŞİKAYETLERİNDE

PLAKA VE ZAMAN ÖNEMLİ

MHP Meclis Üyesi Metehan Hamzaoğluda “Vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunalım. Özel Halk Otobüsleriile ilgili problem yaşayan vatandaşlarımız, problem yaşadığı aracın plakası ve saatini 153 numaralı İhbar Hattı’na bildirirlerse biz Encümen’de bu görüntüleri izlemek suretiyle bu cezaları veriyoruz. Ciddi manada da cezalar konusunda elimiz ağır. Caydırıcı olacağını düşündüğümüz için, şu üç aylık süreçte ömür boyu bir adet men cezamız bulunuyor. Vatandaşlarımızın şikayetlerinde saat ve plaka çok önemli” dedi.