IFAD projesi için imzalar atıldı

Devrekâni’de yapılacak olan Avrupa Birliği kaynaklı Sebze ve Meyve Pazarı ile Yöresel Ürün Pazarı projesi için dün valilikte protokol imzalandı.

Valilikteki imza törenine Vali Avni Çakır ve Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem ve Devrekâni Belediye Başkanı Engin Altıkulaç katıldı.

İmza töreni ve Devrekâni’ye yapılacak yeni proje hakkında açıklama yapan Devrekâni Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, şunları söyledi:

“Avrupa Birliği Projeleri kapsamında UluslararasıTarımsalKalkınmaFonu (IFAD) başlığı altında belediyemizce yapılan Sebze ve Meyve Pazarı’nın yeniden yapılması ve üzerinin kapatılması projesi ile Yöresel Ürün Pazarı ile alakalı yapmış olduğumuz proje Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Toplam proje büyüklüğü Sebze ve Meyve Pazarı için 2 milyon lira,Yöresel Ürün Pazarı için 725 bin liradır.

Sayın Valimiz Avni Çakır’la yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde imzaları atarak da resmi süreç şu an itibariyle başlanmıştır. Protokol esasları gereği mücbir bir sebep olmadığı takdirde projemiz yılbaşı itibariyle bitirilip halkımızın kullanımına da sunulacak.

IFAD projeleri kapsamında özellikle ilçemizde kırsal dezavantajlı grupların yaşam koşullarını yükseltmek amacı ile bundan sonra da soğuk hava deposu ve hayvan pazarımızın borsaya çevrilmesi ile alakalı yeni projelerin hazırlık aşaması da belediyemiz tarafından an itibariyle de başlamıştır.

Bir taraftan onaylanan projelerimizin fiili olarak inşasını tamamlarken, önümüzdeki günlerde de nasip olursa ilçemizde elzem olarak görmüş olduğumuz IFAD projeleri kapsamında ilgili kalemlerden yapabileceğimiz projelerin hazırlıklarını yapıyoruz. Projenin bitirilmesi ile bölgemizde yöresel ürünler ile alakalı gıda anlamında hem gıda hijyeni ile ehemmiyet kazanıp üst seviyelere çıkarılacak. Gıda ile alakalı sanitasyon üst düzeyde olacak ve daha geniş kitlelere yöresel anlamdaki ürünlerimizin ulaştırılması hem de hijyen kurallarını dikkate alarak ulaştırılması bizim için büyük önem arz etmektedir.

Yöresel ürün pazarımız iki katkı yapılacak, birinci katını depo olarak tasarlayacağız, ikinci katını ise ilçemizde pazar günleri kurulacak olan ilçemize ait 54 köyden ve 8 mahalleden ve özellikle kadınlarımızın el emeği göz nuru ile üretmiş oldukları ürünleri satabilecekleri nezih güzel, modern bir ortamı da oluşturacağız. Bu oluşturacağımız yöresel ürün pazarı aynı zamanda Pazar gün ilçemizde yetiştirilen ürünleri ilçe dışından satın almak için gelen misafirlerimiz içinde keyifli bir alışveriş yapma imkânı da sunacaktır. İki projemizi de yılbaşına kadar bitireceğiz. İlçemize şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun.

Projelerimizin ilçemize kazandırılmasında büyük katkısı ve emeği geçen Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Valimize, Tarım ve Orman İl Müdürü ve diğer çalışanlarına, Devrekâni İlçeTarım ve Orman Müdürü ve çalışanları başta olmak üzere tüm herkese de ilçem adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU