İğdirli’den Butur’a cevap

Kastamonu Ziraat Odası eski Başkanı ve 2 şubat’ta yapılacak kongre için yeniden adaylığını açıklayan Nahit İğdirli, Mehmet Butur’un İGM adaylığı için odadaki görevinden istifa ettiğini, buna karşın başkanlık yetkilerini kullanmaya devam ettiğini söyledi.

“İl Genel Meclisi kesin adayları 19 Şubat’ta belli olacağından seçimi öne çekiyorsunuz. Seçilmeme korkunuz olmasa, delege listelerini vermekten çekinmezdiniz” diyen İğdirli, Butur’un seçilse bile istifa ettiği için yönetim kurulunda görev yapamayacağını iddia etti.

 

Kastamonu Ziraat Odası eski Başkanı ve 2 şubat’ta yapılacak kongre için yeniden adaylığını açıklayan Nahit İğdirli, Mehmet Butur’un İGM adaylığı için odadaki görevinden istifa ettiğini, buna karşın başkanlık yetkilerini kullanmaya devam ettiğini söyledi.

Butur’un kendilerine yönelik cevabi açıklamasını yeni bir açıklamayla cevaplayan İğdirli, şöyle dedi:

“Odamızı yoktan kurduk, çalıştık çabaladık, taş üstüne taş koyduk. İki katlı bina, satış mağazası ve çiftçi odalarımızın yapıldığı restore edilmiş tarihi ek bina ve hizmet aracı olarak çiftçilerimize 17 yıl boyunca arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiği kadar hizmet ettik.

2015 yılı genel kurulunda görevimizi yeni bir meclise teslim ettik. Basınımızı çağırdık ve başarılar diledik. Banka hesaplarımızdaki 280 bin TL tutarındaki çiftçinin parasını yeni göreve gelen arkadaşlarımıza devrettik. 2015 yılında dolar kuru (2,282), 2019 yılı dolar kuru (5,500) ile kıyaslandığında, nakit olarak bıraktığımız 280 bin TL’nin bugünkü değeri 1 milyon lira civarındadır. Devredilen mal varlığını sizlerin takdirine bırakıyorum.

2015 yılı Olağan Genel Kurulu’nda, odanın faaliyetleri, gelir ve giderleri delegelerimizin ve divan başkanlığımızın huzurunda genel muhasip tarafından okunmuş olup, oylamaya sunulmuş ve oybirliğiyle odamızın net geliri 280 bin TL banka hesaplarımızla birlikte paylaşılmıştır.

Odamızın 3 Aralık 2018 yılı itibari ile resmi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın  Cahit Demir’dir. Çiftçi belgelerinin ve resmi evrakların altındaki mühür ve imza Cahit Demir’e aittir. Gayri resmi başkanı da kendine göre resmi olmayan, kanunları ve tüzükleri tanımayan Sayın Mehmet Butur’dur. Yönetim kurulundan istifa etmesine rağmen resmi başkanmış gibi açıklamalarda, odanın imkan ve yetkilerini kullanmış, kamuoyunu yanlış bilgilendirip, muhtarlarımız ve delegeler üzerinde etki yaratmaya çalışmıştır. Biz bunu ispatlıyoruz! Yalan konuşarak nereye kadar?..

(Yüksek Seçim Kurulu Kararı): Ziraat Odaları Birliği 30.10.2018 sayılı (60) No’lu Genelgesi Madde 1: 23.10.2018 tarih ve 1036 sayılı karara göre 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idare seçimlerinde madde 1: Belediye başkanı, belediye meclis üyeliği veya il genel meclis üyeliğine aday olmak isteyen yönetim kurulu üyelerimizin en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi günü, saat: 17.00’ye kadar görevlerinde istifa etmeleri gerekir. İstifa ettiğiniz halde resmi başkan gibi odayı kullanıyorsunuz.

Sayın Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Demir, siz tarımdan emekli bir ziraat teknisyenisiniz. Size soruyorum; Ziraat Mühendisleri çiftçilerimizin sözleşmeli tarım danışmanlarıdır. Her birinin (50) elli tane sözleşmeli çiftçisi vardır. Bu çiftçilere hizmet ettikleri için her bir mühendisin hesabına 38 bin TL başkanlık tarafından para ödenir. Tarım danışmanları dosya yapmaz, çünkü “tarım danışmanları yönetmeliği”nde böyle bir madde yoktur. Ayrıca sözleşmeli çiftçisinden dosya tanzim ücreti alamaz. Siz, her bir dosya için tanzim ücreti olarak 20 TL alıyorsunuz ve yaklaşık altı bine yakın destekleme dosyası tanzim ediliyor. Bu da 120 bin TL’ye tekabül ediyor. Bu elde ettiğiniz paralarla çiftçilerimize hangi projeyi uyguladınız? Siz aynı zamanda iki (2) yıl genel muhasip üyeliği de yaptınız. Peki öyleyse bizi eleştiriyorsunuz, buyurun sıra sizde… Ne kadar aidat geliriniz oldu dört (4) yıl boyunca? Akaryakıt giderlerinizi, yemek giderlerinizi açıklayın bakalım! Başarılı Oda Sekreteri Ferruh Kaçar’ın işine neden son verdiniz?

İki yıldır tarım danışmanlarına dosya yaptırıyorsunuz ve bu yanlış uygulamadan dolayı 20 bin TL ceza almanıza rağmen bu uygulamaya devam ediyorsunuz. Sözleşmeli tarım danışmanlarımız, sözleşmeli çiftçilerden ücret alamaz. Tarım ve Orman Bakanlığı ve illerde il müdürlüğü sözleşmeli tarım danışmanları uygulamasından sorumludur. Biz isterdik ki; bizden farklı bir proje uygulayın. Keşke makam arabası değil de, çiftçimiz için mobil toprak tahlil laboratuar aracı alıp köylere giderek; toprak, su, meyve veya sebze yaprak numuneleri alarak tahlil yapıp, çiftçimize bir nebze olsun katkı sağlasaydınız. O zaman sizlere teşekkür ederdik.

Siyasi gücünüz olmasına rağmen BAKAP Projesi; yüzde 50 hayvan alımı, ahır yapımı, makine-ekipman alımı vb. hibelerin olduğu bu projeyi Kastamonu’ya, çiftçilerimize kazandırsaydınız, en azından bunun hayata geçmesi için mücadele etseydiniz… Bizler de size destek olur, teşekkür ederdik.

Komşumuz Çankırı Ziraat Odası: Seracılığı Geliştirme Projesi, 504 metrekarelik yüzde 50 Özel İdare destekli projeleri uyguluyor. Nadas Alanlarını Değerlendirme Projesi yapıyor. (Çiftçilere 3 yıl arpa, nohut, tohumunu bedava dağıtıyor.) Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Araştırmak lazım, proje üretmek lazım…

İsterdik ki; sizlerde proje yapın, çiftçimize, köylerimize destek olun. Çiftçilerimizin görüşlerine saygılı olun. Odaya siyaset sokmayın, baskı yapmayın, siyaseti malzeme olarak kullanmayın. Biz seçimden korkmuyoruz. Tabanda birliktelik oluştu. Biz, hizmet için göreve talip olduk. Çiftçilerimize, ilimize en uygun gelir getirici, göçü önleyici, istihdam yaratan, katma değer sağlayan projeleri hayata geçireceğiz. Farklı bir Ziraat Odası yaratacağız. 2 Şubat’ta yapılacak genel kurulda projelerimizi kaynakları ile beraber açıklayacağız. Sizler, delegenin 3’te 1 çoğunluğu ile göreve geldiniz. Sayın Etmeyemez’le aldığımız oy sayısı 106’dır. Sizin aldığınız oyda 72’dir. Bu 72 oyda, siyasi çevrelerinizin ve İl Genel Meclisi imkanlarının sayesindedir. Bütün delegelere yönetim sözü veriyorsunuz.

Ziraat Odası Meclisi, 21 kişiden oluşur. Seçilen 21 kişiden aynı gün, seçim kurulu gözetiminde 7 kişi yönetim kurulu üyesi seçilir. 2 Şubat’ta gerçekleşecek genel kurulda oylarınızı ikiye katılayacağınızı iddia ediyorsunuz ve bize şans vermiyorsunuz. İnşallah 2 Şubat’ta ilahi adalet tecelli edecek ve seçimi kazanacağız. Biz duyarlı delegelerimize güveniyoruz. Baskın bir seçim uyguluyorsunuz ve 19 Şubat’ta kesinleşecek, İl Genel Meclisi kesin adayları belli olacağından seçimi öne çekiyorsunuz. Seçilmeme korkunuz olmasa, delege listelerini vermekten çekinmediniz. Ziraat Odası seçimini de 19 Şubat’tan sonra yapardınız. Her şeyde bir hayır vardır. Bizim için, çiftçimiz ve Kastamonu için hayırlara vesile olur umarız. Her şeye rağmen göreve hazırız. Sayın Mehmet Butur, varsayalım seçimi kazandınız ve meclis üyesi oldunuz; ama aynı gün 7 yönetim kurulu üyesi seçilecek. İstifa ettiğiniz için yönetim kuruluna seçilemeyeceksiniz. Seçilemediğiniz için de yönetim kurulu başkanı olamayacaksınız. Ziraat Odasını, yönetim kurulu başkanı temsil eder. Siz, Ziraat Odaları tüzük ve yönetmelikleri gereği meclis üyesi olarak kalacaksınız.”