İGM’de buruk veda

İl Genel Meclisi (İGM) Mart ayı çalışmaları ile birlikte 2015-2019 dönemini de noktaladı.
Mehmet Kayıkcı başkanlığındaki dünkü son oturumda bir gündem maddesi görüşüldü. Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonunun ilimizde Etkili Vatandaşlık Eğitimi uygulanıp uygulanmayacağı konusunda hazırladıkları raporu Mevlüt Kaplan okudu. Okunan rapor Milli Eğitim Müdürlüğü Kastamonu Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderildi.
Mehmet Kayıkcı
İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, son oturumda yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“İl Genel Meclisi üyesi olabilmeyi bana nasip ettiği için Rabbime hamdediyorum. Yine Rabbime yüzlerce defa hamd ediyorum sizin gibi çok değerli arkadaşlarla yol arkadaşlığı ettiğim için. Yine Rabbime şükürler ediyorum memleketimin dağına, taşına, ovasına, yaylasına hizmet hakkı verdiği için. Rabbime hamd ediyorum bu 5 yıl süre içerisinde alnımızın akıyla bu görevi tamamlamayı nasip ettiği için. Özellikle yaptığımız çalışmaları takdir edip, yarım kalan işlerin tamamlanması adına bizleri partilerine davet edip aday olmamızı isteyen değerli il başkanları ve milletvekillerine de buradan teşekkür ediyorum. Ben görevimi hakkıyla ve hukukuyla yaptığımı düşündüğüm için siyaseten devamı düşünmedim. İlk defa buradan açıklıyorum. Gerek işyerlerimize gelerek gerekse evimizi ziyaret ederek yarım kalan işlerimizin tamamlanması için bizlere kendi siyasi partilerinde aday olmamızı teklif eden siyasi parti temsilcilerine teşekkür ediyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Hak ve hukuklarınızı helal edin. Ben iftira ve gıybet noktasında helal etmiyorum, onun haricinde hepsini helal ediyorum. Bizden sonra da göreve gelecek, seçilecek arkadaşlarımıza da şimdiden başarılar diliyorum. Zor bir dönem, Allah kolaylıklar versin. Biz işyerimizdeyiz her zaman yerimiz belli”
Sabri Bayramoğlu
AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu da konuşmasında şunları söyledi:
“Kimimiz 5 yol, kimimiz 10-15 yıl bu çatı altında beraberdik. Beraber güldük, beraber ağladık, beraber hep birlikte karar verdik. Bazı zaman darıldık, küstük ama hiçbir dakikada da olsa ilçelerimize ve ilimize hizmet etmekten öte durmadık. Ne yaptıysak ilimiz ve ilçelerimiz için yaptık. Birçok valiyle çalıştık, hiçbir valimiz ile ters düşmedik. Uzun süre bugünkü gelen sekreterimizle çalıştık, hizmet etmek için bazı zamanlarda genel sekreterimiz ile çalıştık. Bazı zamanlarda genel sekreterimizle de çatışmalarımız oldu ama bu çatışmalarımız arkasında hiçbir art niyet aramaya da kalkmasın çünkü hizmet yarışından öte hiçbir neden de olmamıştır.
Bugünkü bilgilerim doğrultusunda AK Parti grubumuzdan yüzde 80 oranında eleme söz konusu. Bizler meclis üyeliğimiz boyunca dost doğru hareket ettik, Lekesiz tertemiziz, ne bir yolsuzluğa, ne bir usulsüzlüğe karıştık. Tertemiz geldik, tertemiz gidiyoruz. Bizler dava adamıyız, partimizin yanında, seçilecek arkadaşlarımızın da arkasındayız. Aslan aç kalsa da çakalın artığını yemez. Yani bizler meclis dışında kalsak da dostluğumuz baki kalır. Ayrılırken bazıları iz bırakır, bazıları da is… Bizler İnşallah is bırakanlardan olmamışızdır. Siyaset nefsine yapılanları unutmak, toplum için yapılacakları unutmamaktır. Bizler de siyaseti bu düsturla yaptık, bundan sonra da böyle yapacağız. Sözün sonuna geldik. Vefa sefada değil cefada anlaşılır. Bundan sonra da arkadaşlarımızla bir olacak, ziyaretlerimizi devam ettireceğiz. Tüm arkadaşlarımız AK Parti grubu adına yaptıkları başarılı çalışma ver hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki yaşamlarını sağlık sıhhat içinde bereket içinde geçirmelerini diliyorum” dedi.
İlhan Bozahmetoğlu
MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu ise, şöyle konuştu:
“Buraya farklı siyasi partilerden geldik. Belki çalışma dönemi içerisinde farklı görüşler sunduk ama ben hep şuna inandım, hepimiz de hem ilçelerimiz hem Kastamonumuz için iyi olduğuna inandığımız görüşlerin mücadelesini verdik. Belki siyasi olduğumuz için kızgınlıklar, kırgınlıklar olmuş olabilir. Bizden dolayı bir yanlışlık, sizlerin kalbini kırıcı bir olay olduysa ben şu anda hep özür hem de helallik diliyorum. Sizlerin de hakkını helal etmesini diliyorum. İnşallah dediğiniz gibi birçok arkadaşımız aday değil ama yine gelecekler de var. Burada olunsun veya olunmasın inşallah baki kalacak dostluklar oldu burada. Her ilçede nereye gidersek gidelim bir kapımız olduğuna canı gönülden inanıyorum” diye konuştu.
Hasan Tığlı
İGM CHP Üyesi Hasan Tığlı, 30 yılı geride bıraktığını belirttikten sonra şöyle dedi:
“30 yıla veda edeceğiz. Siyaset böyle bir şey, siyasette vefa yok. Burada çok değerli insanlar var, keşke bir dönem daha hizmet etme şansımız olsa. Bu 5 yılda hem mevzuat açısından hem görevi açısından, kurumları tanıma açısından 5 yıl çabucak gelip geçiveriyor. Tam verimli olacakları zaman o arkadaşlarımızın tekrar aday olmasını isterdim ama maalesef meclisin yüzde 80-85’i gibi aday gösterilmemiş. Ama sakın kızmayın, darılmayın. Siyaset sabır işi, soluk işi, ömür işi. Sayın Demirel’in çok güzel bir sözü vardır, ‘Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir, yarın ne olacağı belli olmaz.’ Burada, dile kolay 30 yıl görev yaptım. Sayın valimiz 16’ncı valim. Çok değerli dostlar, arkadaşlar, abilerim, gururla çantasını taşıdığım Kadir Sertdemir abim; neler geldi neler geçti, Asım Yücebıyık abim… Çok gururlanıyorum. Böyle insanlarla tanışmak çok büyük bir özveriydi. Bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji vardı. Şimdi o enerji kalmamış. Hepsi yalan. Siyasette dargınlık, küskünlük olmaz. Burada 5 yıldır sizinle beraber oldum, doğru bildiğim komisyon raporlarına oy verdim, bilmediğime vermedim. O arkadaşlarım bana kızmıştır ama doğru bildiğimi yaptım. Bunun vebali var. Ben herkese hakkımı helal ediyorum, seçilecek arkadaşlarıma başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Mehmet Çıvgın
Uyumlu bir çalışma dönemini geride bıraktıklarını söyleyen İYİ Parti Meclis Üyesi Mehmet Çıvgın, düşüncelerini şöyle dile getirdi:
“5 yıldan bu tarafa uyum içerisinde Kastamonu İl Genel Meclisi’ni temsil ediyoruz. Bu temsiliyet dönemimizde Kastamonu’ya önemli hizmetler yaptığımızı düşünüyorum. 2 buçuk yıl grup başkanı olarak, 1 buçuk yıl da üye olarak görev yaptım. Bu süre içerisinde sizlerle burada aynı çatı altında görev yapmaktan her zaman gurur duydum gurur duymaya da devam edeceğim. Yalnız burada teşkilatımızın ve meclisimizin unutulduğunu ifade etmeliyim. Son günde valimizle, genel sekreterimizle beraber olmak gerekirdi. Biz yine adayız. İnşallah yeni dönemde de sizleri buraya toplayarak hatırlanmak üzere, torunlarımıza bırakacağımız birer plaket yaptırmak da bizim görevimizdir.”
İGM’nin son toplantısında bazı İGM üyeleri de söz alarak dilek ve temennilerini dile getirdiler.