İGM’de ÇBS’ye dikkat çekildi

İGM Başkanı Güray Parçal, Coğrafya Bilgi Sistemi’nin (CBS) önemiyle ilgili dünkü toplantıda kısa bir konuşma yaptı. Parçal, “Coğrafya Bilgi Sistemi (CBS) daha tam oturmuş değil. Yol ağını genişletenlerin KÖYDES ödenek paraları da artıyor. Hızlı bir şekilde bitmesi için ihale edilmesi lazım” dedi.

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumu Güray Parçal başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Kastamonu-İnebolu karayolu Küre ilçesine giriş bağlantı yolundaki kullanışlı bir uyarıcı ışıklandırma bulunmaması konusu Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu’nda raporu doğrultusunda görüşüldü; bölgeyle ilgili çalışmanın olduğu bilgisinin paylaşılırken çalışmaların hızlandırılması noktasında çalışma yapılması gerekliliği ifade edildi. Seydiler Şalgam köyü bağlantı yolundaki menfezin standartlara uygunluğu da aynı komisyonun raporu doğrultusunda görüşüldü, menfezin uygun olmadığı ifade edilerek, çalışma yapılması istendi. Raporların ilgili kurumlara gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Bir diğer madde ise Özel İdare’nin gelirleriyle ilgili oldu. İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan hizmet bedelleri oy birliğiyle kabul edildi.

İGM Başkanı Güray Parçal, Coğrafya Bilgi Sistemi’nin (CBS) önemiyle ilgili kısa bir konuşma yaptı. Parçal’ın açıklamaları şu şekilde, “Coğrafya Bilgi Sistemi (CBS) daha tam oturmuş değil. 2018’de başlanmış ama, bazı illeri araştırdım, CBS’ye önce başlamışız ama yarım kalmış. Bu Özel İdare elemanlarıyla yapılmaya çalışılıyor. Çok fazla yol kat edilmiş durumda değil. Bazı iller bunları ihale etmişler, hızlandırıyorlar, yol ağlarını genişletiyorlar. Yol ağlarımızda olsa da olmasa da greyderlerimiz hizmet için gidiyor. Yol ağını genişletenlerin KÖYDES ödenek paraları da artıyor. Rize bizim yol ağımızı geçecek gibi görünüyor, CBS’yi bir an önce kendi imkanlarımızla değil, hızlı bir şekilde bitmesi için ihale edilmesi lazım. O sistem oturduğu zaman bir köy muhtarı sorduğunda, bilgisayardan hızlı bir şekilde bakılabilecek. Hızlandırılması için İl Özel İdare Genel Sekreterliğine talepte bulunacağım.”