İGM’de hizmet atışması

Taşköprü Üyesi MHP’li Salim Değirmenci’nin sanayileşme konusundaki eleştirilerini, AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu cevapladı.

İşe siyaset karıştırılmamasını isteyen Bayramoğlu’nun, “Bizimle hizmet yarışına girerseniz biraz fakir çıkarsınız” şeklindeki sözlerine ise Merkez Üyesi MHP’li Mehmet Çıvgın’dan cevap geldi.

Çıvgın, “Burada siyaset yapmadık. Sonra fakir zengin ayrımı yaparsanız esas siz zararlı çıkarsınız. Bu ülkede darbelere sebep olan sizlersiniz. Biz daha da fazla konuşturmayın” ifadesini kullandı.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

İl Genel Meclisi (İGM)Temmuz ayı dördüncü olağan toplantısı dün İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı başkanlığında yapıldı.

İlk gündem maddesinde yer alan Taşköprü Organize Sanayi Bölgesi kurucu ortaklarından Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odasının yüzde 30 katılım payının oda gelirleri ile karşılanmasının imkansız olduğu bu durumun OSB’nin iş ve işlemlerinin sıkıntıya düşürebileceğini, Taşköprü OSB durumun OSB’nin iş ve işlemlerinin sıkıntıya düşürebileceğini, Taşköprü OSB Müteşebbis heyeti tarafından konunun gündeme geldiğini ve kurucu ortakların kabul etmesi halinde değişikliğer gidilebileceği hakkındaki İl Özel İdaresinin teklifi hakkında hazırlanan hukuk işleri komisyonu raporunu İGM Üyesi İmran Ata okudu.

Ata, “Komisyon üyeleri olarak yaptığımız değerlendirmede yapılacak olan hisse artırımında kanuni bir sakınca olmadığı görülmüştür. Ancak İl özel İdaremizin bütçe olarak şu an ödemiş olduğu yıllık 120 bin 750 TL’den 155 bin 250 TL’ye çıkacağı ve idarenin maddi açısından yıllık 34.500 TL ödemenin artacağı tespit edilimiştir” dedi. Hazırlanan komisyon raporu oy birliğince kabul edildi ve İl Özel İdaresi payı da artırıldı.

Salim Değirmenci: Kastamonu’ya kaç fabrika geldi?

Sanayi ile ilgili toplantıda söz alan Taşköprü Üyesi MHP’li Salim Değirmenci, şöyle konuştu:

“Bugün basında otomobil fabrikası için Karabük’den girişim ile ilgili haberi okuduk, burada Karabük İl Başkanı diyor ki, 20 senede 15 fabrika, iki sene de 17 fabrika kuruluyor, bu benim dikkatimi çekti iki senede Karabük’e 17 fabrika kuruluyor. Seçim çalışmalarında, ‘yerel seçim iktidarda olmadığı zaman Kastamonu’ya hizmet alamıyoruz, vekillerin tamamını alamadığımızdan dolayı hizmet alamıyoruz’ ifadeleri kullanıldı ve bu halk tane milletvekilini, belediye başkanını ve ille beraber 16 ilçe başkanlığını, il belediyesini vererek iktidara destek verdi. İki yılda Karabük’e 17 fabrika gelirken acaba bizim Kastamonu’ya milletvekillerimize soruyorum, Kastamonu’ya kaç fabrika geldi? Allah aşkına sizlere soruyorum.

İl başkanı, milletvekillerimiz lüzumsuz işlerle uğraşacağı yerde Kastamonu’da bu yeni açılacak Organize Sanayi Bölgesine bu otomobil fabrikasını almak için çaba gösterirlerse daha iyi olur kanatindeyim. Lüzumsuz işlerle uğraşıyorlar, basında sık sık görüyorum, Sayın Milletvekilimizin bir tanesi İnebolu Belediye Başkanından başka hiç bir işi yok,.İnebolu Belediye Başkanı ile uğraşacağı kadar bu işlerle uğraşsa… Bir de bir sözü var ‘Ben Kastamonu’ya bu otomobil fabrikasını alacağım’ diye. Bu otomobil fabrikasını üç tane milletvekili veren bu Kastamonu halkına, ille beraber16 ilçe belediye başkanlığı verilen ilimize bu otomobil fabrikasının kazandırılması için, tüm miletvekillerimiz, il başkanımız ve siz değerli il genel meclisi üyelerimizi, iktidar partisi mensuplarını bu konuda çalışmaya davet ediyorum.”

Bayramoğlu: Burada siyasete girmeyelim

Toplantıda söz alan AK parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu da şunları söyledi:

Özellikle benim bir hassasiyetim vardı, bu hassasiyetim şu anda yenilmiş oldu. Bu mecliste siyaseti bırakalım, buraya siyaseti sokmayalım, buraya hizmeti sokalım, hizmet yarışını halkımıza devam edelim gibi önerilerim devamlı ve defalarca olmuştu. Ama yine ben bu bağlamda konuşacağım, mecliste bize iktidara fazla yüklenilince bana da cevap verme hakkı doğdu.

Karabük’te 17 tane fabrika yapılmış, bizim sadece Tosya ilçemizdeki organize sanayide son bir yılda 20 tane fabrika yapıldı. Seydiler’e son iki yılda 19 tane fabrika yapıldı. Bunlar saymakla bitmez. Bizimle beraber hizmet yarışına girerseniz biraz fakir çıkarsınız. Diğer konuya gelirse,k milletvekilimizin bir tanesini kastederek konuştuğunuz laflara benim cevap verme hakkım yok, ona da gerekli cevabı verirler. Burada bu kadar fazla siyasete girmeyelim. Siyasete girdiğimiz zaman, hizmete girdiğimiz zaman AK Parti iktidarı ile yarışma imkanınız maalesef yok.”

Çıvgın: Siz zararlı çıkarsınız

Merkez Üyesi MHP’li Mehmet Çıvgın ise bu tartışmaya şu sözlerle katıldı:

“Salim Hocam meclis adına konuştu, parti kastederek konuşmadı. Tabii ki yatırımları, hizmetleri siyasiler getirecektir demek istedi. Eğer Karabük bunu istiyorsa biz de milletvekilleriyle, meclis üyeleriyle birlikte bu yatırımı ilimize getirelim deme noktasında konuştu. Burada siyaset yapmadık. Sonra fakir zengin ayrımı yaparsanız esas siz zararlı çıkarsınız. Bu ülkede darbelere sebep olan sizlersiniz. Biz daha da fazla konuşturmayın.”

KENDİR RAPORU

Toplantının bir diğenr gündem maddesi, Kendir ve kenevir ekimini yeniden canlandırmak için neler yapılabilir” konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Komisyonu tarafından hazırlanan rapordu.

Hüseyin Yavuz’un okuduğu raporda, “Kenevir Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlarla yapılan yetiştiricilik yanında farklı organlarından münhasıran esrar elde edilebilen, mahalli olarak bazı yörelerde kendir, hint keneviri, çedene veya çetene olarak isimlendirile n, cannabis cinsine bağlı bütün tür ve alt türlere ait bitkileri ifade etmektedir.

Kenevir üretimi zor ve maliyetlidir. Çiftçimizin tarımdaki en büyük talihsiziliği ürettiğini bazen değer fiyatına satamamasıdır. Üretin safhasına geçmeden pazarlama şartlarının araştırılarak sözleşmeli üretimin yaptırılması çiftçilerimizin zarar görmesini önleyecektir. 1993 yılında 148 köyde 3519 çiftçi, 16.563.5 da alanda kenevir lifi üretimi yapılmıştır. 1996 yıllarına kadar bu üretim alanında bu değerlere yakın üretim gerçekleşmiş, daha sonra üretim salanlarında düşüş olmuş. 2000 yılında da üretim tamamne durmuştur. Sadece bugün için üretim yapıldığında işleyecek kuruluş olarak eski adıyla SEKA yeni adıyla MOPAK (Kağıt) fabrikası bulunmaktadır” denildi.

İGM toplantısında Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezleri projelerinin uygulanma imkanları, ülkemizde boşanan ailelerin durumu hakkında, Kastamonu ili ormanı ve dikili satış, dikili kesimlerin denetlenmesi ve yaşanan sıkıntılar hakkında hazırlanan raporlar meclisin bilgisine sunuldu.

İGM çalışmalarına bugün saat 10.00’da başlayacak oturumla devam edecek.