İGM’de “yama” gerginliği

İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantıları,yol onarımları  konusundaki eleştirilerinin birbiri ardına sıralandığı, yüksek tansiyonlu bir oturumla sona erdi.

İlçelerdeki yol onarımları ve yamalama çalışmaları konusundaki rahatsızlıkların iktidar mensubu AK Partili üyeler tarafından dile getirilmesi dikkat çekti.

Meclis Başkanı Mehmet Kayıkcı’nın başkanlığında gerçekleşen toplantıda AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu’nun “Özel İdare bünyesinde kaç yama ekibi var? İl genelinde yama ekibinin gitmediği kaç ilçe var ve gidememe nedenleri nedir?” şeklindeki sözlü önergesi üzerine AR-GE Komisyonu’nun hazırladığı rapor Meclis’le paylaşıldı.

AR-GE Komisyonu Başkanı Hamdi Cesur tarafından okunan raporda, bu yıl Bozkurt, İhsangazi ve Çatalzeytin’e yama ekiplerinin hiç gitmediğine dikkat çekildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Yama çalışmalarının bazı ilçelerde yapıldığı, bazı ilçelerimizde standartlara uygun yapılmadığı, bazı ilçelerimizde ise halen uğramadığı tespit edilmiştir. Bozkurt, İhsangazi ve Çatalzeytin ilçelerimize yama ekibi 2018 yılında hiç gitmemiştir. Taşköprü, Daday, Doğanyurt ve Cide ilçelerimize ise yama ekibi gelmiş ama gerekli olan yerler tamamlanmamıştır. Özel İdare Genel Sekreteri ve Yol Şube Müdürü ile yaptığımız görüşmelerde bizlere verilen cevaplarla araştırmalarımız çelişmektedir. Örneğin Bozkurt ilçemizde yaptığımız incelemede yama ekibinin bu ilçemize 2018 yılında gelmediğini hem bizler gördük hem de ilçe Özel İdare müdürü bizlere aktardı. Ancak Genel Sekreter ile yaptığımız bir görüşmede bize Bozkurt’a yama ekibinin gittiğini söylemişti. Özel İdare’nin önümüzdeki yıllarda yama ekibini arttırarak ve kaliteli elemanlar çalıştırarak daha verimli hale geleceğine inanmaktayız.”

“YALANCI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR”

Komisyon raporu sonrasında yapılan müzakerelerde AK Partili Bozkurt üyesi Cemalettin Sarı, “Özel İdare Genel Sekreteri bir de toplantıda bizi yalancı çıkarmaya çalışıyor. ‘Bozkurt’a gönderdim’ diyor ama ilçeye gelen bir ekip olmadı. Ben başka bir dünyada yaşamıyorum ki, ben Bozkurt’ta yaşıyorum. Benim bilmediğim şeyi buradan nasıl biliyor?” dedi.

“YAĞMURDA YAMA YAPIYORLAR”

Cide’nin AK Partili üyesi Mevlüt Ersin de “Cide ilçemizde yama için 500 bin liralık protokol imzalanmış. Bunun 250 bin lirası Özel İdare’ye ödenmiş, ancak ödenen miktar kadar iş yapılmamış. Yarısı kadar iş yapılmış. Dün itibariyle de tekrardan Cide’ye gelmişler ancak yağmurlu havada çalışma yapıyorlar. 2018 yılında Cide’de sağlıklı bir çalışma yapılmadı” diye konuştu.

İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı da yağmur altında yapılan yama çalışmalarının görüntülenmesini talep ederken, “Kamu kaynaklarının nasıl kullanıldığı noktasında elimizde bir belge olmuş olur. Çünkü yağmur yağarken yama yapılmaz. Belki teknik bilgimiz eksik olabilir ama bizim bildiğimiz bu. Valimize bu konuyu aktarmamız lazım” dedi.

“YAPILAN ÇALIŞMA HEMEN BOZULUYOR”

Hanönü’nün AK Partili üyesi Doğan Akkaya, “Yama ekibinin çalışmasında da sıkıntı var. Çünkü düzgün çalışma yapılmıyor. Ekibin gitmediği ilçeler tamam var ancak yapılan yerlerde de hemen bozulmalar yaşandı. Eksik çalışma var” derken, bunun üzerine İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı ise “Özel İdare’nin iyi bir yama ekibinin olduğunu biliyorum. Belki TYP kanalıyla alınan arkadaşların bir çoğu yamada çalışıyor. Eğer onların başındaki arkadaşımız yapılan işe dikkat etmezse yanlış çalışmalar yapılabiliyor” dedi. Bazı İGM üyeleri ise çoğu yama çalışmalarında silindir kullanılmadığını, gelişi güzel çalışmalaryapıldığını ifade etti.

“PROGRAM UYGULANMADI”

İnebolu’nin AK Partili İGM üyesi Özdal Taşçı ise “Bizim ilçemizde 1800 ton malzemeyi serme şeklinde üç köyde kullanarak İnebolu’da yama çalışmasını bitirdiler. Halbuki biz  bir program dahilinde çalışma yapmıştık. Valimize konuyu aktardık. Soruşturma başlatacağını bize aktarmıştı. Ancak şu ana kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. Bu tür işler müteahhit elemanlarının işine geliyor. Normalde 35 köye yapılacak çalışmayı 3 köyde tamamlayarak bitirdiler” dedi.

“İMAM BİLDİĞİNİ OKUYOR”

Geçtiğimiz ayki toplantılar sonrasında partisi AK Parti’den ilçesinin sorunlarına duyarsız kalındığı gerekçesiyle istifa Doğanyurt bağımsız İGM üyesi Hüseyin Yavuz ise yaptığı açıklamada, “Biz her ne kadar uğraş versek de, cami ne kadar büyük olursa olsun imam bildiğini okuyor. Bu yüzden hiç kendimizi yormamıza gerek yok” ifadelerinde bulundu.

“BAHANELERE SIĞINILMASIN”

Daday’ın AK Partili üyesi Ziya Kabakçı ise bahanelerin arkasına sığınılmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Artık, coğrafya geniş, havalar yağmurlu gibi bahanelere sığınmamamız lazım. Özel İdare’nin iyi bir planlama yaparak bu sorunu ortadan kaldırması lazım” dedi.

“MÜDÜRLER TEKNİK PERSONELDEN OLUŞMALI”

Devrekani’nin MHP’li üyesi Uğur Aydın ise en büyük sorunun liyakat sorunundan kaynaklandığını belirterek, “İlçe Özel İdare’leri imamlardan kurtarırsak sorun çözülür. Müdürlerin çoğu İmam Hatip kökenli. İlçe Özel İdare müdürlerinin teknik personelden olması lazım. Teknik olarak konulara bakamadıkları için bu sorunlar yaşanıyor” diye konuştu.

“KENDİMİZDE DE SUÇ BULMALIYIZ”

AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu ise açıklamasında, suçu biraz da kendilerinde aramaları gerektiğinden bahsetti. Bayramoğlu, “Herkes pencerenin bir tarafından bakıyor. Hava şartlarını göz önünde tutmalıyız. Cenab-ı Allah’ın işine nasıl karışalım. Biraz da kendimizde suç arayalım. İGM üyeliği 5 gün toplantıya gelmekle olmaz. Benim ilçemde ne yapılırsa ben onun başındayım. Eğer yapılan çalışmalarda bir eksiklik görürsem o gün ilgili müdürün yanında oluyorum. Konuşurken biraz düşünmek ve insaflı davranmak lazım. Bu yama ekibinin gelecek yıl çoğaltmak lazım. Komisyon raporunda da bu konuya dikkat çekilmiş zaten” dedi.

Bunun üzerine de Bozkurt’un MHP’li üyesi İsmail Göksel ise “Bizim ilçemize ekip gelse de biz de başında dursak. İlçeye ekip gelmeyince neyin başında duracağız” dedi.