İGM’den tartışmalı satış kararı

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda, İl Özel İdaresi’nin elindeki bazı taşınmazların köy altyapılarına ek kaynak yaratmak amacıyla satılmasıyönünde karar çıktı.

AK Parti grubu tarafından geçen yıl gündeme getirilen ve İl Özel İdaresi’nin teklifi olarak bu ayın gündemine giren konu İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda görüşüldü.

Satılması istenen toplam 153 taşınmaz arasında eski TURAŞ Otel, Havalimanı mevkii Örencik Köyü’ndeki 3 bin 218 metrekare arsa, eski Sanayi Sitesi’nde içinde kalan Çıraklık Eğitim Merkezi ile Kuzeykent Toprakköprü mevkiinde şu an Ramsey’in bulunduğu alanda yer alan eski Tavuk Çiftliği’nin de bulunması tartışmalara neden oldu.

Muhalefet üyeleri, çok sert ifadelerle, Merkez ilçede satışa çıkarılan alanlarda komisyon çalışması yapılmasının daha uygun olduğunu dile getirdiler. Ancak İl Özel İdaresi’ne ait toplam 153 taşınmazın satılarak elden çıkarılmasına AK Parti grubunun oylarıyla onay verildi.

Meclis’in AK partili üyeleri; Çıraklık Eğitim Merkezi ve arsası için Plan Bütçe Komisyonu’nun çalışması, kalan 152 taşınmazın ise satılması için “evet” oyu kullanırken MHP, CHP, İYİ Parti üyeleri ile Meclis Başkanı Mehmet Kayıkcı, söz konusu taşınmazların satılmaması yönünde oy kullandı. 152 taşınmazın satılması, 1 taşınmaz içinse komisyon çalıştırılması 10’a karşın 28 oyla kabul edildi.

“KARAMBOLE GETİRİLİYOR”

Merkezdeki taşınmazların satışına karşı olduklarını belirten TaşköprüÜyesi MHP’li Salim Değirmenci, “Toplu satış istemi ile konu karambole getirilmeye çalışılıyor. Satış konusunda aceleci davranıldığını düşünüyorum. MHP olarak merkezdeki 4 mülkün satılmasına karşıyız. Bu taşınmazları sattıktan sonra sattığımızın üç katına geri almak durumunda kalmayalım” dedi.

“TÜRK DÜNYASI’NA MI HARCANACAK?”

Merkez Üyesi İYİ Partili Mehmet Çıvgın ise “İlimiz Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Bir önceki dönem Kültür Başkenti seçilen Eskişehir için ek bütçe hazırlandı. Fakat ilimiz için bir bütçe oluşturulmadı. Kültür Bakanı buraya geldiğinde destek vereceklerini söyledi ama miktar konusunda net bir açıklama yapmadı. Acaba buralar alelacele satılıp, buradan elde edilecek gelir Türk Dünyası’na mı harcanacak? Biz bunu öğrenmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“PARAYI KÖY ALTYAPISINA HARCASAK DAHA İYİ DEĞİL Mİ?”

AzdavayÜyesi AK Partili Fahrettin Cebeci de, “Biz devlet olarak buraları koruyup, değerlendiremiyoruz. Onun için satışa sunuyoruz. Buralar zarardan başka bir şey değil. Buralar pislik yuvalarına dönüştü. Buraları satıp, elde edilecek geliri, köylerin altyapısına harcasak daha iyi değil mi?” dedi.

“EK KAYNAK BULACAK

SİYASETÇİMİZ YOKSA

HİÇ SİYASET YAPMASIN”

MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu ise sert ifadelerle eleştiride bulunurken şöyle dedi:

“Bu taşınmazların finansman kaynak ihtiyacını karşılamak için satışa çıkarılacağı belirtiliyor. Bunların satışından 10-15 milyon TL gelir ancak elde edilir. 10-15 milyonluk ek bütçeyi sağlayacak, kaynak bulacak siyasetçimiz yoksa, hiç siyaset yapmasın, yapmayalım. Bunların bugün satılmaya çalışmasından dolayı biz karşıyız. Buraların bugün gerçek değerinden satma gibi bir imkanımız yok. İmar gelmeden buraları değerinde satmak mümkün değil” diye konuştu.

“DEĞERİNİN ÇOK

ÜZERİNDE SATACAĞIZ”

AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu ise söz konusu taşınmazların satışından elde edilecek gelirin köy alt yapılarına kullanılacağının bilinmesini istedi. Özel İdaresi’nin işini otelcilik olmadığını belirten Sabri Bayramoğlu söz konusu taşınmazları değerlerinin üzerinde satacaklarını savundu.

Çıraklık Eğitim Merkezi ile ilgili tereddütleri olduğunu söyleyen Bayramoğlu, “Fikirlerin tartışılması çok yararlı. Biz bu konuyu geçen ayki ve son grup toplantımızda enine boyuna değerlendirdik. AK Parti Grubu olarak bu taşınmazların satılması ve satıştan elde edilecek kaynağın köy alt yapılarına harcanmasına karar verdik. Ben bu konuyu gerek valimiz, gerekse genel sekreterimizle görüştüm. Onlarında kararı atıl durumdaki taşınmazların satılıp elde edilecek kaynağın köy alt yapılarına kullanılması yönünde oldu. MHP Grubu’ndaki arkadaşlarımız 153 taşınmaz arasında merkezde bulunan 4 taşınmazın satılmamasını istiyor. Bu 4 taşınmazdan biri eski sanayi sitesi içinde kalan El Sanatları Teşhir Merkezi ve arsasıdır. Bu taşınmazın satılmasında bizimde tereddütümüz var. Bu yerin ayrı tutulup, satılıp satılmamasına Plan ve Bütçe Komisyonu’nun yapacağı çalışmadan sonra karar verilmesini istiyoruz. Diğerlerine baktığımızda TURAŞ Otel bu taşınmazlar arasında yer alıyor. Özel İdare’ni her işi bitti de otelcilik mi yapması mı kaldı? Biz geçen dönem sadece oranın asansörüne 200 bin TL harcama yaptık. Kirada olmasına rağmen bu harcama gerçekleşti. Özel İdare’nin bu yükten kurtulması lazım. Tavuk Çiftliği de bu taşınmazlardan biri. Buranın değerli olduğunu biliyoruz. Havalimanın oradaki arsanın şuanda imarı yok ama ileride imara açılınca değer kazanır. Her iki taşınmazda gerçek değerini bulunca satılacak. Her bir taşınmazı satarken de değerini bulması lazım. Valimize, genel sekreterimize ve aramızdan seçeceğimiz arkadaşlarımıza güvenmemiz lazım. Sanayi içinde kalan taşınmazın Plan Bütçe Komisyonu’na gönderilmesi, diğer taşınmazların ise satışından yana oy kullanacağımızı beyan ediyoruz. Allah’ın izniyle biz buraları değerinin çok üzerinde satacağız ve elde ettiğimiz geliri bu yıl köylere alt yapı olarak göndereceğiz” dedi.

“ÖNCEKİ OLAYLARI ÖRNEK ALARAK KARAR VERELİM”

Daha önce yaşanan bazı örnekleri dikkate alarak karar vermelerinin doğru olacağını belirten İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı ise şunları söyledi:

“Devlet Hastanesi’nin fiziki şartlarının yetersiz kaldığı dönemde Diyaliz Bölümü ile ilgili ciddi sıkıntı yaşadık. Diyaliz hastalarımızın makineye bağlanamama ve yaşamlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar. TURAŞ Otel’in bir kısmı diyaliz bölümüne ayrıldı. Hastalarımızın bir kısmı orada diyalize girme imkanına kavuştu. Eğer orası bir şahsın olsaydı, devlete ait olmasaydı böyle bir imkan mümkün olmayacaktı. Bu gibi yaşadığımız olayları örnek alarak karar vermemiz doğru olur diye düşünüyorum. Satılmasın yada satılsın bunlar çok ayrı konular. İl Özel İdaresi’nin teklifinde blok halinde satılması isteniyor. Ayrı ayrı karar verme şansımız yok” ifadelerini kullandı.

GÖLET OLAN

TARLA SATILIYOR!

Satılmasına onay verilen taşınmazlardan İhsangazi sınırları içinde yer alan bazı arsaların üzerine DSİ tarafından gölet yapıldığının ortaya çıkması ise toplantıda şaşkınlık yarattı.

İhsangazi’nin AK Partili üyesi Necmi Aladağ, söz konusu arsaların üzerine DSİ’nin Sevindik Göleti’ni inşa ettiğinden emin olduğunu söyledi.

Bu arsaların sular altında kalabileceğini belirten Aladağ, “Satılırsa alan kişi, satılmazsa biz plaj olarak değerlendirebiliriz” diye konuştu.