İGM'den “yerleşik alan” atağı

İl Genel Meclisi’nde Köy Yerleşik Alan tespit çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 2014 yılına kadar 280 köyde gerçekleştirilen Köy Yerleşik Alan tespit çalışmaları, geçtiğimiz yıl 431 köyde daha tamamlandı.

İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, dünkü Meclis toplantısında yaptığı bilgilendirmede, “Toplam 711 köyümüzün Köy Yerleşik Alan tespiti yapılmış oldu. Bu arada köy muhtarlarımız tarafından özel sektöre yaptırılan alan çalışmaları da oldu. Bu listede onlar dahil değil. Geriye kalan 350 köyümüzün Köy Yerleşik Alan ihalesini de 2016 yılı içerisinde yapacağız. Böylece tüm köylerimizin Köy Yerleşik Alan tespitleri tamamlanmış olacak” dedi.

Bu çalışmanın göçü tersine çevirme ve özellikle TKDK projeleri için büyük önem arz ettiğini de söyleyen Mehmet Kayıkcı, “Özellikle göçü tersine çevirmeyi düşündüğümüz bir dönemde, İstanbul başta olmak üzere diğer illerden memleketine gelecek vatandaşlarımızın köylerine ev yapabilmeleri, imar izinleri alabilmeleri ve özellikle de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) projelerinde devletten tarım ve hayvancılık noktasında destek almak için gerçekten çok önemli bir çalışmayı tamamlıyoruz” diye konuştu.

İGM’nin dünkü oturumunda ise 69 köyün daha Köy Yerleşik Alan tespiti için İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporlar görüşüldü.