İhale öncesinde TARTIŞMA

  • CHP İl ve Merkez İlçe başkanlarının ihale salonunu girmelerine izin verilmemesi tartışma yaşanmasına sebep oldu. İl Başkanı Hikmet Erbilgin anayasal haklarının engellendiğini söyledi ve “Başkan’ı Kastamonululara şikayet ediyorum. Malımız yağmalanıyor” ifadesini kullandı.
  • Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, ihale salonuna girip girmeme konusunun Başkan’ın yetkisinde olduğunu savundu ve suçlayıcı iddialara karşılık olarak “Başkanımız her zaman şeffaf olmuştur. Ne bir kuruşunu yeriz, ne de bir kuruşunu yediririz” dedi.

 

Belediye’de dün yapılan arsa satış ihalesi öncesinde Encümen salonu önünde sert tartışma yaşandı. CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve CHP Merkez İlçe Başkanı Dilek İlke Karabacak’ın ihale salonuna girmelerine izin verilmemesi üzerine salonun önünde açıklama Erbilgin, şunları söyledi:

“Milli güvenliği ilgilendiren ihaleler dışındaki kamu mallarının satışı alenidir ve kamuya açıktır. Burada Kastamonu malını oldubittiye getirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. İşlediğiniz suçtur. Milli güvenliği ilgilendiren konular dışındaki konular kamuya açıktır. Vatandaşlarında izlemesi serbesttir. Satılan parsel bir kamu parseli olup, bu parselin satışının izlenmesi hakkına kanunen emniyet ya da belediye sahip değildir. Biz kamu adına denetim ve şeffaflığı sağlamak için buradayız. Çünkü biliyoruz ki, Kastamonu malı yağmalanmak isteniyor. Kastamonu malı peşkeş çekilmek isteniyor. İhaleye girenlerle ihaleyi düzenleyenler eğer çekindikleri bir şey yoksa, kamuoyunun denetiminde ihaleyi açık ve şeffaf yapmak zorundadırlar. Zaten ihale kapalı zarf usulü ile yapılıyor, yanlıştır; açık attırma usulü ile yapılması gerekir.Diğer taraftan da isteyen tüm yurttaşlara açık olması gerekir. Türkiye’nin, Anayasa’nın genel teamülleri budur. Şu anda Sayın Başkan’ın yaptığı iş, kanun değildir, şeffaflık değildir, kural tanımamaktır. Dolasıyla Belediye Başkanı’nı Kastamonululara havale ediyorum, Kastamonululara şikayet ediyorum. Malımız yağmalanıyor.”

Bu sırada ihale salonunun dışına çıkan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt duruma müdahale edip izahatta bulunmaya çalıştı ve Erbilgin’le aralarında sert bir diyalog yaşandı.

Yurt, “Biz şeffaf olarak ihaleyi gerçekleştiriyoruz. Şu anda Başkan Bey müsaade etmeden girme şansınız yok. İlla gireceksiniz diye bir kaide yok. Anayasal suç falan işlenmiyor. Belki içerideki durumu bozacaksınız. Belki şaibe karıştıracaksınız. İçeriye girmenize izin vermiyoruz” dedi.

Yurt’un bu sözleri üzerine Erbilgin, “Anayasaya göre izin vermek zorundasınız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tanıyorsanız, Anayasa’nın üzerinde değilsiniz. Yasaların üzerinde değilsiniz” ifadelerini kullandı.

Yurt ise, Erbilgin’in “Kastamonu’nun malı yağmalanıyor” ifadesine cevaben, “Başkanda dahil olmak üzere ne bir kuruş yedik, ne de yedirdik. Kimsede buranın bir kuruşunu yiyemez. Şu anda Kuzeykent’te 240 dönümlük bir alan var. Kuzeykent’in göbeğinde. Fakat bunu maalesef, ama maalesef görmüyorsunuz. 240 dönümlük yeşil alanı görmüyorsunuz, 16 dönümlük bir alanı görüyorsunuz. Satılan arsanın parası son kuruşuna kadar Kastamonu halkına harcanacaktır. Sayın Başkanımız her zaman şeffaf olmuştur. Bize örnek bir şahıstır. Ne bir kuruşunu yeriz, ne de bir kuruşunu yediririz. Şu anda içeri alınmayacaksınız, şu anda şaibe karıştırıyorsunuz. Siz buraya karıştırmaya geliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Erbilgin, Yurt’un sözlerine, “Sayın Belediye Başkan Yardımcısı şaibeden bahsediyor. Şaibeyi elinde yetkisi olanlar karıştırır. Bizim elimizde herhangi bir yetki yok” karşılığını verdi.

Tartışmaların ardından beraberindeki heyetle belediye binası dışına çıkan Hikmet Erbilgin, burada şu açıklamayı yaptı:

“Kuzeykent’te konut ve ticaret alanı emsal 3 olan, yaklaşık 16 bin 804 alana sahip arsanın ihalesi gerçekleştiriliyor. Ancak ihale kapalı zarf usulüyle, kapalı odalarda gözlerden uzakta yapılıyor. Bu ihaleyi Kastamonu kamuoyu adına takip etmesi için Merkez İlçe Başkanımız Dilek İlke Karabacak’ı görevlendirdik ama salona geldiklerinde salona alınamayacakları ifade edildi. Bizler Kastamonu adına takip etmek için buraya geldik, ama Ali kıran, baş kesen bir tavırla karşılaştık. Neyi gözden kaçırıyorsunuz? Hangi pazarlıklar yapıldı? İhaleyi takip etmemizi niye engelliyorsunuz? Kimlere rant sağlayacaksınız? Artık Kastamonu Belediyesi akli selimden kopmuştur. Kastamonu Belediyesi olmak rantçıların belediyesi olma yoluna çoktan girmiştir ve kararlı adımlarla ilerlemektedirler.”

İhalenin tamamlanmasının ardından basın mensuplarına sonuçla ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, başka söyleyecekleri olup olmadığıyla ilgili soru üzerine,“Bugün için başka açıklama olmayacak.Sadece özellikle CHP’nin İl Başkanı’nın ve CHP Merkez İlçe Başkanı’nın ihale sırasında yaptıkları ile ilgili önümüzdeki günlerde bir basın açıklaması yapacağım” dedi.

 

Cengiz MUHZİROĞLU