İHH Arama Kurtarma Ekibi’ne gönüllüler aranıyor

Korona virüs pandemisi ve yasaklar nedeniyle bir süredir yeni gönüllü alımı yapamayan İHH Arama Kurtarma ekibi, yeniden gönüllü alımına başladı.

Arama Kurtarma Başkanı Serdar Topaç,ilk etapta yaklaşık 15 kişiden oluşan gönüllü adaylarının gerekli eğitimlerini tamamlayarak arama kurtarma faaliyetlerinde aktif olarak görev yapmaya başladıklarını söyledi.

Kastamonu İHH İnsani Yardım Derneği, afet ve acil durumlarda görev yapmak üzere gönüllü vatandaşların katılımı ile arama kurtarma ekip kapasitesini artıracağını duyurdu.

Gönüllü olup başvuruda bulunacaklarda Kastamonu’da ikamet ediyor ve sağlık durumu elverişli olmak, 18-40 yaş aralığında bulunmak, yükseklik korkusu, kapalı alan korkusu ve kan tutması gibi fobileri bulunmamak koşulları aranıyor.

Bu koşullara uygun adaylarbaşvurularının kabul edilmesinin ardından alacakları eğitimler sonrasında ilimizde veya ülkemizde yaşanabilecek afetlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerinde görev alacaklar.

‘Afet bölgelerine destek sağlayacağız”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İHHArama Kurtarma Başkanı Serdar Topaç, şunları söyledi:

“Yangın, sanayi kazaları, deprem ve diğer doğal afetlerden korunmak, bunların zararlarını azaltmak amacıyla ilimizin özelliklerini de dikkate alarak ekip ve donanımımızı oluşturuyoruz. Böylelikle de ilimiz sınırları içinde ya da dışında yangın ve doğal afetler meydana gelmesi durumunda, bu bölgelere gerekli yardımı ve desteği daha iyi sağlayabileceğiz. Gönüllü arama kurtarma ekibimizde görev almak isteyenlerin derneğimize bizzat başvurmaları gerekiyor.  Deprem değil tedbirsizlik öldürür.’ sözünü aklımızdan çıkarmadan, en etkin deprem yüksek riskli fay hatları üzerinde yer alan ülkemizde tedbiri elden bırakmamalıyız.Tedbirli olmak, öğrenilen bilgiler doğrultusunda olası bir deprem anında sarsıntı bitene kadar güvende kalmaktır. Tedbirli olmak, afetlerin ardından yaşanacak kayıpları en aza indirgeyecek eğitime ve donanıma sahip olmaktır. Arama kurtarma ekibimizi kurmamızdaki temel amacımız da budur.”