İHH'dan Türkmenlere yardım kampanyası

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Kastamonu Şube Başkanı Av. Mücahit Dağdelenoğlu, Suriye’deki Bayırbucak Türkmenleri için un kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Kampanyaya tüm Kastamonulular’dan destek beklediklerini söyleyen Dağdelenoğlu, “Suriye’de 4 yıldır bir dram yaşanıyor. Özellikle de son süreçte Bayırbucak Türmenleri de büyük zarar gördüler. Bu dramın arkasında işte dünyadaki büyük güçlerin çatışması var. Bu çatışmadan her halükarda menfaat edinen bir İsrail var. Her şart altında dünyada müslüman olan mazlumlar zarar görüyor, zulüm görüyor. Ama İsrail orada fütursuzca sivil vatandaşlarına da silahlanma hakkı tanıyarak Filistin, Kudüs ve Gazze’de müslümanların katlediyor.Bayırbucak, oradaki Türkmenlerin söylediği gibi son Çanakkale’dir. Aslında bizim atalarımız bununla ilgili önlemler almışlar. Özellikle Mercidabık Savaşı dönüşünde Yavuz Sultan Selim’in yerleştirdiği Türkmen boyları bugün orada bu haksız mücadeleye karşı duranlar olmuşlardır. Bu durumda bize düşen herşeyden önce mazlumlar ve mağdurlarla beraber olmaktır. Çünkü hem insanlık bilinci bunu gerektiriyor. İnsan olmak, merhametli olmayı, adaletten yana olmayı gerektiriyor. Hem de islami hassasiyeti olan insanlar için de ahiret bilinci bunu gerektirmektedir” dedi.

İHH’nın 25 yıldır bütün savaş alanlarında olduğu gibi 4 yıldan bu tarafa da Suriye’deki kriz bölgesinde bizzat yer aldığını söyleyen Dağdelenoğlu, “Vakfımız orada insani yardım sağlama noktasında, insan hak ve hürriyetlerinin ihlaline karşı bir direniş göstererek, eylemler yaparak dünya kamuyonunun dikkatini çekmeye çalışmaktadır. Vakfımızın Suriye ve Türkiye sınır tarafında geçici kampları, fırınları vardır. Vakfın Suriye sınırları içerisinde 3 bin kişiye ekmek üreten bir fırını Rus savaş uçakları tarafından imha edilmiştir. Bunun gibi 15’e yakın fırın faaliyet göstermektedir. Biz daha önce İHH’nın çalışmaları kapsamında Kastamonu’dan 2 tır un ve çocuk maması göndermiştik. Şimdide de Bayırbucak Türkmenleri için vakfın Kastamonu’daki gönüllüleri olarak yeniden bir un kampanyası başlattık. Tabi bu kampanyamız İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın kampanyasıdır.Vakfın Türkiye genelinde izinsiz yardım toplama hakkı vardır. Ona istinaden biz de bu kampanyayı gönül elçileri olarak yürütüyoruz. Allah nasip ederse en kısa sürede tırlarımızla Türkmen Dağı’na yardımlarımızı ulaştıracağız. Bizzat İHH kendi fırınlarında unu ekmek yapıp bizzat kendi ekipleriyle dağıtımını yapacak. Ayrıca bu kampanya ile Kastamonu’da insanların yardımlaşma bilincini arttırmayı hedefliyoruz. İHH’nın keseceği makbuz karşılığında gerçekleştirilecek olan kampanyaya destek vermek isteyen Kastamonuluların 0 532 366 05 69 numaralı telefondan bizimle iritbata geçmelerini rica ediyoruz” diye konuştu.