“İhraç edilmedim istifa ettim

İGM Merkez Üyesi Mehmet Çıvgın, dün İl Genel Meclisi’nde yaptığı açıklamada, MHP’den ihraç edilmediğini, istifa ettiğini söyledi ve “İYİ Parti üyeliğim gerçekleşene kadar bağımsız üye olarak görev yapacağım. Ardından da İYİ Parti üyesi olarak Meclis’de görev alacağım” dedi.
Çıvgın’ın gündem dışı söz alarak gerçekleştirdiği bu açıklamasına AK Partili üyeler ve Meclis Başkanı tepki gösterdi. Meclis Başkanı Kayıkcı, “Milletin kürsüsü iki defadır Milliyetçi Hareket Partisi tarafından siyasi olaylar için kullanılıyor. Bundan sonra buna müsade etmeyeceğim” diye konuştu.

Merkez İlçe İGM üyesi Mehmet Çıvgın dün gerçekleştirilen Meclis toplantısında gündem dışı söz alarak, bundan sonraki siyasi yaşantısını İYİ Parti’de sürdüreceğini açıkladı.
İYİ Parti’deki üyelik işlemleri tamamlanana kadar İl Genel Meclisi’nde bağımsız üye sandalyesinde oturacağını belirten Mehmet Çıvgın, daha sonra ise İYİ Parti üyesi olarak görev alacağını aktardı.
Mehmet Çıvgın, MHP’den ihraç edildiği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını da sözlerine ekledi ve 27 Ekim Cuma günü saat 13.40’da MHP’den istifa ettiğinin bilinmesini istedi.
Mehmet Çıvgın, açıklamasında şunları söyledi:
“1972’den bu yana ülkücü hareketin içinde yer aldım. Biz bu davayı Başbuğumuz Alpaslan Türkeş’ten öğrendim. Son zamanlarda Türkiye’de siyaset oldukça gergin bir atmosfere dönüştü. Milliyetçi Hareket Partisi’nde de bir kongre süreci başladı. Kongre sürecinin uzaması delegeler arasında infaale neden oldu. İmza kampanyaları başlatıldı. Bu kampanyalar neticesinde kongre yapılamadı. İmza kampanyaları düzenleyenler ya partiden ihraç edildi, yada istifa etmek zorundalar kaldılar. Bende bir ülkücü olarak Kastamonu’ya gelen her partilimi karşıladığım gibi Meral Akşener’i, Koray Aydın gibi arkadaşlarımızı karşılayıp misafir ettikten sonra uğurladık. 25 Ekim Çarşamba günü İyi Parti’nin kuruluş toplantısına katıldım. Toplantıdan döndükten sonra, 27 Ekim Cuma günü 13.40’ta Milliyetçi Hareket Partisi’nden istifa ettim. Ancak 28 Ekim Cumartesi günkü bazı gazetelerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edildiğim yönünde haberler çıktı. İhraç edilmedim, istifa ettim. Bundan sonraki siyasi hayatıma yeni kurulan İyi Parti’de devam edeceğim. İyi Parti’ye üye olana kadar Meclis’te bağımsız olarak görevimi sürdüreceğim. Üyelik işlemlerim bittikten sonra ise Meclis’te İyi Parti’yi temsil edeceğim. Bundan sonraki Meclis çalışmalarına da elimden gelen desteği vereceğimin bilinmesini istiyorum.”
AK PARTİ’DEN TEPKİ
Çıvgın’ın gündem dışı yaptığı konuşmaya AK Partili İGM üyeleri tepki gösterdi. İGM kürsüsünde siyaset konuşulmamasını isteyen AK Partili üyelere Meclis Başkanı da destek verdi.
MHP’li üyeler tarafından ikinci kez İGM kürsüsünün siyasete bulaştırıldığını belirten Başkan Kayıkcı bir daha buna izin vermeyeceğinin bilinmesini istedi.
Bundan sonra gündem dışı söz almak isteyen üyelerin gündeme getirecekleri konuyu yazılı olarak kendisine bildirmesini isteyeceğini vurgulayan Mehmet Kayıkcı, “Milletin kürsüsü iki defadır Milliyetçi Hareket Partisi tarafından siyasi olaylar için kullanılıyor. Bundan sonra buna müsade etmeyeceğim. Bundan sonra gündem dışı söz almak isteyen olursa o Meclis üyemizden bana bunu yazıyla bildirmesini ve konuyla ilgili bilgi vermesini isteyeceğim” dedi.