İhracat liginde 56. sıradayız

TİM Başkanı İsmail Gülle, ocak ayı geçici dış ticaret verilerini Hatay’da kamuoyuna duyurdu.Ocak ayında 4 milyon 616 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Kastamonu 56. sırada yer aldı.İlimizde geçen ay en yüksek ihracat rakamına hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe ulaşıldı.

1 milyon 993 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilen bu sektörü 1.4 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 628 bin dolarla da madencilik ürünleri izledi.

Kastamonu geçen ayki ihracat gerçekleşmesinde komşu illerden Karabük, Çorum ve Çankırı’nın gerisinde kalırken Sinop ve Bartın’ı geride bıraktı.

Türkiye’nin ihracatı ise 2020 yılı ocak ayında yüzde 6,1 artışla 14 milyar 765 milyon dolar oldu. TİM Başkanı İsmail Gülle, “2020 yılına Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirmenin gurur ve sevinci ile başlıyoruz. İnanıyorum ki, 2020 yılının tamamı da tıpkı bu ay gibi aylık ihracat rekorlarını tek tek aşarak ilerleyeceğimiz bir yıl olacak. İhracatçılarımızın dinamizmi, doğru rota tespitleri ve stratejik kararları, hükümetimizin destekleri ile 2020 yılında da küresel arenadaki pozisyonumuzu daha iyi noktalara taşımaya devam edecek” dedi.

En dikkat çekici artış yüzde 110 ile Karabük’te yaşandı

İllerin ihracatına bakıldığında; ocak ayında 53 il ihracatını artırdı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla; 5,6 milyar dolarla İstanbul, 1,3 milyar dolarla Kocaeli ve 1,2 milyar dolarla Bursa oldu. En dikkat çekici artışlar ise; yüzde 110 artışla 30 milyon dolar ihracata imza atan Karabük, yüzde 33 artışla 11 milyon dolara ulaşan Kırklareli ve yüzde 33 artışla 17 milyon dolar ihracat yapan Giresun’da oldu. Karabük’te çelik, makine ve hazır giyim, Kırklareli’de hububat ve Giresun’da fındık sektörleri ocak ayında ihracat başarısını pekiştirdi.